Domů » Články » Nejlepší aplikaci postavenou na otevřených datech představilo Ministerstvo financí

Nejlepší aplikaci postavenou na otevřených datech představilo Ministerstvo financí

Soutěž Společně otevíráme data ocenila nejlepší aplikace nad otevřenými daty. Mezi projekty jsou aplikace odkrývající hospodaření státních institucí, správu majetku městské části či poskytující aktuální dopravní informace.

Otevřená data jsou vnímána jako jedna z obrovských příležitostí tohoto století. Někdy se dokonce mluví o “nové ropě” či o hlavní surovině nové průmyslové revoluce. Zkušenosti z Velké Británie, USA, Rakouska ale třeba i Keni ukazují, že přístupná data podněcují aktivity velkých firem, start-upů i jednotlivců ve vytváření aplikací a inovativních služeb.

V České republice jsou sice otevřená data stále nedoceněnou příležitostí, ale jejich podpora setrvale roste. V letošním roce otevřelo svá data Ministerstvo financí i pražský magistrát. Vytrvalým propagátorem otevřených dat je Fond Otakara Motejla spravovaný Nadací OSF. Fond každoročně organizuje soutěž Společně otevíráme data oceňující nejlepší aplikace postavené nad otevřenými daty. Dnes večer byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního třetího ročníku, ve kterém se utkalo 27 aplikací představujících pozoruhodný mix komerčních a studentských projektů, ale letos poprvé i počinů inovátorů z řad státních institucí.

A právě aplikace přihlášená státní institucí nakonec u odborné poroty nejvíce bodovala. Vítězný projekt Supervizor, za kterým stojí pracovníci ministerstva financí (Benedikt Kotmel, Martin Kopeček a Jan Vlasatý), umožňuje dohledat podrobné informace k  hospodaření úřadu. “Rozhodně nebývá běžné, aby ceny za softwarový projekt získávaly státní úřady či ministerstva. Tato aplikace zaměstnanců Ministerstva financí je tedy velmi milým překvapením,” říká ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, jenž byl letos předsedou odborné poroty.

Stříbrnou příčku obsadila aplikace HejbejBrnem, díky níž mohou Brňané získat aktuální informace pro snadnější pohyb ve městě, ať již na kole, MHD či pěšky. Dozví se, kde jsou momentálně největší dopravní problémy či jaký je stav ovzduší. Bronzová mapová aplikace Geosense pro změnu usnadňuje správu majetku Prahy 17 a zároveň zpřístupňuje informace z městské části občanům. Aplikace pracuje s množstvím otevřených dat např. od Institutu plánování a rozvoje hl.m. Prahy nebo OpenStreetMap.

Studentskou cenu získal Vojtěch Staněk, student Gymnázia PORG, jehož aplikace Znečišťovatelé pod lupou poskytujeinformace o toxickém znečištění v jednotlivých lokalitách ČR. Web využívá data Ministerstva životního prostředí a převádí je do podoby využitelné pro běžného občana. Cenu Fondu Otakara Motejla, určenou aplikaci, která přispívá k větší transparentnosti a efektivitě veřejné správy, získala aplikace Hlidame.je. Tento počin nevládních organizací KohoVolit.eu a Evropské hodnoty umožňuje občanům sledovat aktivity našich zástupců v Evropském parlamentu a Radě Evropské unie. 

Kompletní přehled oceněných aplikací získáte na stránkách otevrenadata.cz

Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže byly také představeny plány Fondu Otakara Motejla na příští rok. Společně se svými partnery chce především prosadit, aby byla přijata chystaná legislativa k otevřeným datům. K tomu může pomoci i Certifikát otevřených dat, nástroj na ověření kvality publikovaných dat, který FOM spouští právě v těchto dnech.

Redakce

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *