Domů » Bleskovky » Spekulace: Apple bude nejspíš k iPhone 6 dodávat nový oboustranný USB kabel

Spekulace: Apple bude nejspíš k iPhone 6 dodávat nový oboustranný USB kabel

Před nedávnem jsme vás v tomto článku informovali o blížícím se převratu ve světě technologií, a to sice o připravovaném oboustranném USB 3.1 konektoru. Pro některé možná bude slovo „převrat“ znít jako velká nadsázka, mnozí si ale oddechnou, jelikož díky této inovaci zůstane v prachu minulosti problém trefit USB flashdisk a jiné periferie správnou stranou na první pokus. I přesto, že máte teoreticky 50% šanci na úspěch, přiznejme si, že se každému alespoň jednou stalo, že tam ta malá potvůrka nešla ani na potřetí nebo počtvrté. Také si musíme uvědomit, že dnes hrají univerzální technologické standardy poměrně velkou roli – jen si vzpomeňte na to nepřeberné množství nabíječek, které se povalovaly všude po domácnostech, protože každý výrobce telefonů si vymýšlel vlastní konektory.


Porovnání standardního USB kabelu dodávaného k současným iPhonům a nového oboustranného

Standardizace je ve většině případů příjemný krok vpřed, avšak zároveň i brzdí vývoj, jelikož málokdo si troufne jít proti proudu, prosadit nějaký nový tvar standardizovaného portu a přerušit tak zpětnou kompatibilitu s množstvím příslušenství. Apple je v tomto ohledu společnost dvou tváří. Na jednu stranu je spoustou lidí proklínána, že v době drtivě převažujících microUSB konektorů dává do svých „iZařízení“ stále vlastní nestandardní konektory a ještě k tomu si troufá ten konektor po letech změnit. Na stranu druhou je třeba uznat, že aktuální Lightning port je velice praktický, protože se uživatelé vůbec nemusí zdržovat zkoumáním, kterou stranou se do zařízení zapojuje. Apple měl také v minulosti opakovaně kuráž jako první „odříznout“ zastaralou technologii a naopak adaptovat novou. V roce 1998 to byl právě Apple, kdo v iMacu G3 jako první vynechal disketovou jednotku a taktéž i jako první do stejného počítače nasadil současné USB konektory. Hned rok poté to byl opět Apple, kdo do nové řady iBook počítačů nasadil WiFi a značně tak pomohl ke globální standardizaci této technologie (nutno dodat, že ani jeden ze zmíněných prvků Apple nevymyslel).


Je dost možné, že klasické USB konektory nahradí časem malé oboustranné Type-C kabely

Po dlouhé době to vypadá, že si Apple opět zahraje na Che Guevaru a jako první z výrobců chytrých zařízení začne dodávat k chystanému iPhonu 6 kabel s novým oboustranným USB konektorem. Alespoň to tvrdí populární zahraniční server iMore,který se zároveň dušuje, že má informaci z velice důvěryhodného zdroje. Nám nezbývá než si počkat na oficiální představení nového „jablíčka“ a zjistit, zda Apple má ještě stále kuráž jít proti proudu. Na druhou stranu ale doufejme, že během představení iPhone 6 nebude nejvíce inovativním a „awesome“ prvkem pouhý kabel.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

5 komentářů

  1. adad (neregistrovaný)

    Naco nejake standarty, nech si kazdy vyrobca vymysli vlastny konektor. A mali by začať u 220V napajacieho… logika

  2. Ruslan: Pekny clanek, nezaujaty, popsana jasna fakta. Palec nahoru.

    „Superpozice“ USB je holt jedna ze zahad IT sveta. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).