Specifikace 5G byla oficiálně dokončena, komerční nasazení se přiblížilo

Organizace 3GPP zabývající se tvorbou a udržováním standardů pro mobilní sítě oficiálně oznámila, že byla dokončena první specifikace pro 5G (konkrétně standard 5G NR). Ačkoliv to tak možná nevypadá, nejedná se o pouhou formalitu, definitivní shoda na parametrech umožňuje všem výrobcům hardwaru a operátorům začít s vývojem konkrétních řešení.

Ačkoliv vývoj probíhal už dříve, nyní se skutečně značně přiblížilo reálné komerční nasazení. Na ostré spuštění (a zejména pak v ČR) si asi sice ještě nějaký ten čas počkáme, ale důležité je, že se konečně může začít pracovat mimo experimentální rámec.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentáře

  1. Chons (neregistrovaný)

    Radši se chci zeptat, ale není náhodou trochu brzo na 5G když ještě není plnohodnotné 4G? LTE se přeci řadí do 3G sítí, protože není 2x rychlejší než 3G a není tím pádem plnohodnotné 4G. Jestli to je úplná blbost tak mě ale opravte.

    • Olda Z. (neregistrovaný)

      Zdravím, nevím kde jste přišel k informaci, že není 2x rychlejší. 3G umožňuje datové přenosy, až 42 Mbit/s a LTE s maximální rychlostí až 225 Mbit/s. Hezký den

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *