Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » 5G se blíží: Qualcomm úspěšně otestoval interoperabilní řešení, Apple se domlouvá s Intelem

5G se blíží: Qualcomm úspěšně otestoval interoperabilní řešení, Apple se domlouvá s Intelem

Společnost Qualcomm je nejen výrobce populárních čipsetů pro smartphony (Snapdragony minulý týden oslavily 10 let), ale také se velmi angažuje ve vývoji modemů a dalších řešení pro rozvoj rychlého mobilního internetu. Ten současný je znám pod zkratkou 4G a současným potřebám běžných uživatelů naprosto vyhovuje, budoucnost však bude vyžadovat ještě větší objemy přenesených dat v kratším čase, a na tuto dobu je zapotřebí řádně se připravit.

Qualcomm v Číně úspěšně provedl test interoperabilního řešení 5G (IoDT), které je plně kompatibilní se standardem 3GPP R15. Demonstrace byla provedena v inovačním centru mobilního operátora China Mobile na prototypu zařízení od společnosti ZTE. Bohužel zatím nevíme, jakých rychlostí přesunu dat bylo v testu dosaženo, i tak se jedná o významný odrazový můstek, díky němuž se bude Qualcomm chtít stát jedničkou v šíření sítí 5G.

Do vývoje sítí 5G chce promlouvat i Intel, který v minulém týdnu dokonce přestavil první modemy řady XMM – model XMM 8060 umí pracovat v sítích 2G, 3G, 4G i 5G a je určen nejen do smartphonů, ale i do automobilů, notebooků, apod. Bohužel komerční dostupnost tohoto modemu je stanovena až na rok 2020. O rok dříve by měl přijít modem XMM 7660, který díky podpoře LTE Cat 19 zvládne přenosovou rychlost až 1,6 Gbps.

Zatímco s modemy od Qualcommu se budeme setkávat v čipsetech Snapdragon u zařízení s Androidem a Windows 10, u zařízení s nakousnutým jablkem se s nimi kvůli vleklým soudním sporům mezi Applem a Qualcommem zřejmě nesetkáme. Apple zřejmě vsadí právě na technologická řešení od Intelu, podle společnosti Fast Company spolu dokonce obě společnosti na vývoji 5G technologií spolupracují. iPhony by tak mohly být na 5G připraveny ještě dříve, než dojde k samotnému spuštění sítí, které započne někdy v roce 2020.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Filip (neregistrovaný)

  „Bohužel komerční dostupnost tohoto modemu je stanovena až na rok 2020“

  Proč bohužel? 5G sítě se ještě nezačaly stavět a dokonce se ani nezačalo to stavění ani plánovat…ruku v ruce s tím „bohužel až“ souvisí i to, že s velkou pravděpodobností se bude na komerční BTS čekat podobně dlouhou dobu.

 2. „Bohužel komerční dostupnost tohoto modemu je stanovena až na rok 2020.“
  „iPhony by tak mohly být na 5G připraveny ještě dříve, než dojde k samotnému spuštění sítí, které započne někdy v roce 2020.“

  Tak super, že iPhony budou za rok nebo dva osazeny modemy, které v té době nebudou ještě komerčně dosupné.

  • Karel Endler (neregistrovaný)

   Jasně, pokud někdo mění šmatlafoun 2x ročně, je mu to na nic. Pokud jej ovšem má třeba na pět let, je lepší, když toho umí co nejvíc.

   A v praxi někdo začít musí. Když se bude s modemy čekat na existenci sítí a s budováním sítí na zavedení modemů, hádejte, kdy se opravdu začne?

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Nikdy ,jako to bylo s Windows Mobile. MS čekal na vývojáře aplikací a vývojáři čekali na uživatele a uživatelé čekali na aplikace od vývojářů. Takže END.

   • shepii (neregistrovaný)

    SLOVovca: To bych ani neřekl. Microsoft vydával Windows Mobile, na nikoho nečekal. Ono v té době byla hlavně jiná situace, smartphony vypadaly jinak, vše bylo jiné. Windows Mobile byly prakticky jediný operační systém, takže uživatelé neměli z čeho vybírat a prakticky všechni měli Windows Mobile. Takže konec byl, v tom máš pravdu, ale průběh existence byl nadmíru úspěšný.

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Upřesním : Windows 10 mobile.
    Samozřejmě jsem nemyslel WM6 atd..

   • shepii (neregistrovaný)

    SLOVovca: Tak to je pak těžké, když ani nevíš o čem píšeš.

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Je těžké když tě v roce 2017 napadne diskutovat o systému WM6 atd .. Brain ON, Bobe

   • shepii (neregistrovaný)

    Mě to nenapadlo, to ty jsi s tím přišel. Udělej si pořádek v pojmech a pak teprve diskutuj, takhle jsi akorát za blba.

  • Karel Endler: Narážel jsem na fakt, že autor píše, že modemy Intelu budou komerčně dostupmé v roce 2020, sítě se začnou spouštět v roce 2020, ale iPhony na 5G budou připravené dopředu. Časově mi to nevychází.

 3.  X (neregistrovaný)

  A rovnou FUP 500GB ????

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel