Domů » Články » Sony Xperia Z5 & Z5 Premium: Videopohled a fotogalerie z veletrhu IFA

Sony Xperia Z5 & Z5 Premium: Videopohled a fotogalerie z veletrhu IFA

V Berlíně jsme pro vás natočili nové vlajkové modely společnosti Sony – Xperii Z5 s 5,2″ Full HD displejem a Xperii Z5 Premium s 5,5″ panelem s extrémně jemným 4K rozlišením. Známe také evropské ceny, kterými vás příliš nepotěšíme.

Japonské Sony včera představilo trojici nových modelů Xperia Z5, Xperia Z5 Compact a Xperia Z5 Premium. Všechny vycházejí z OmniBalance designu, jsou voděodolné a skvěle odladěné. Největší rozruch ale vzbudil model Xperia Z5 Premium, u kterého se Sony rozhodlo použít 5,5″ IPS panel s rozlišením 4K, což je 2 160 × 3 840 pixelů (jemnost 806 ppi).


Zleva Xperia Z5 Premium, Xperia Z5 a Xperia Z5 Compact

 

Už Quad HD panely, kterými disponují některé vlajkové modely, jsou energeticky velmi náročné. Sony však šlo ještě daleko za tuto hranici, nicméně když jsme mezi sebou porovnali Quad HD panel Samsungu Galaxy S6 edge a 4K displej prémiové Xperie, na první pohled jsme nepoznali žádný rozdíl. A změna nenastala ani při detailnějším zkoumání.


Xperia Z5 a Galaxy S6 edge (4K vs. Quad HD – rozdíl okem nepoznáte)

Jemnost už totiž je za hranicí vnímání lidského oka. V tomto případě tedy vyhrál marketing a byť je obraz naprosto špičkový, bohatě by na této úhlopříčce stačilo rozlišení nižší. Sony ale chtělo ukázat, že umí vyrobit takto jemný panel a předehnat tak konkurenci. Prvenství v tomto směru značce zkrátka nikdo nevezme.

Videopohled

Sony Xperia Z5 & Z5 Premium: První pohled z IFA

Dostupnost a cena: Připravte se na průvan v peněžence

Xperia Z5 a Xperia Z5 Premium by se na evropském trhu měly objevit v průběhu listopadu. Ve Velké Británii se Xperia Z5 bude prodávat za 525 liber, což je zhruba 19 300 Kč. Xperia Z5 Premium se 4K displejem bude stát 629 liber, což je v přepočtu 23 200 Kč. O něco příznivější ceny jsou u německého Amazonu, který Xperii Z5 nacenil na 699 euro (18 900 Kč) a Xperii Z5 Premium na 799 euro (21 600 Kč). Další informace a hardwarové parametry všech tří novinek najdete v tomto článku.

  
Sony Xperia Z5 Premium se 4K displejem

  
Xperia Z5 s 5,2″ Full HD panelem

  
Kompaktní Xperia Z5 Compact se 4,6″ HD displejem

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

7 komentářů

 1. nepliget (neregistrovaný)

  německý Amazon verze premium 799,- EUR

 2. Byl jste rychlejší než já – text jsem aktualizoval :)

 3. pet (neregistrovaný)

  na fotce je videt ze sony z5 premium ma ve vysledku stejne velky displej jak samsung s 5,1 a tlacitkama pod displejem. ale sony vazi skoro dvakrat tolik a je silene vysoky

 4. Richy5 (neregistrovaný)

  Pro japonce 4K je akorát. Už vysílali tenis i v 8K, my tu žijeme s televizema s rozlíšení HD Ready a nadáváme na vysoké rozlišení, že je to zbytečné. MHL 3.0 umí přenášet obraz ve 4K, mam XZL s HDMI 2.0 a obraz na televizi je špičkový a ostrý. Navíc nevim proč šolíchat 810 s fullHD rozlišením, když umí 4K? Prostě tady žijeme za opicema a nadáváme na pokrok. Jo pravda je, že do Z5 premium mohl dát Sony baterii s 4500mAh. To by ale vážil přes 200g. Je to kvalitní telefon s nerezocelovou konstrukcí.

  • No ono až tak nejde o rozlišení jako absolutní hodnotu, ale o hustotu (ppi), které je až absurdní. Ano, vytvářet, promítat, ukládat v 4k proč ne (ačkoli datové objemy při rozumném bitrate jsou i dnes až blokující), ale zobrazovat na 20cm obrazovce?

  • SIlver (neregistrovaný)

   Kdyby byla baterie daleko větší jak teď a utáhla 2-3 denní používání, tak je mi jedno jestli je tam 4k, 8k nebo 10000000000000k…ale už G4 má mizernou výdrž a toto i když je to sony, tak to bude mít strašně malou výdrž… (ale plést se můžu, ale podle velikosti baterie a podle toho jak to vidím u z3, tak opravdu výdrž nevidím ani na ten den…)

 5. Přijde mi, že u tohoto mobilu zase trochu posunuli voděodolnost – myslím to, že už tam nejsou vůbec žádné krytky, ne? …. je na těch modelech vůbec to zadní sklo (ikdyž je to spíše takový plast, že) – není to vůbec vidět.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).