Domů » Články » Sony Xperia Z5 Premium: Videopohled

Sony Xperia Z5 Premium: Videopohled

Společnost Sony na začátku loňského roku představila vůbec první smartphone na světě se 4k displejem – model Xperia Z5 Premium. Ten vychází z klasické Xperie Z5 (recenze) a také láká na voděodolné tělo (IP68) a kromě prostornějšího panelu (5,5″ 4k vs 5,2″ Full HD) nabízí také větší kapacitu baterie (3450 vs 2900 mAh), o něco vyšší hmotnost (181 vs 154 gramů). Xperia Z5 Premium má navíc rám vyrobený z nerezové oceli, zatímco klasická „zet-pětka“ či varianta Compact (recenze) nabízejí hliníkový rámeček.

img02

Další podstatný rozdíl je v ceně – Xperii Z5 Premium v oficiální distribuci seženete za 22 990 Kč, v neoficiální pak za zhruba 19 000 Kč. Klasická Xperia Z5 se aktuálně prodává za 17 800 Kč, v případě neoficiální distribuce ji lze sehnat za příjemných 13 000 Kč.

Každého tedy napadne otázka, zda má smysl za 4k rozlišení připlácet? V případě, že se chcete odlišit, pravděpodobně si odpovíte „ano“, nicméně 4k panel (rozlišení 2 160 × 3 840 pixelů, jemnost 804 ppi) využijete pouze pro zobrazování fotografií či sledování videa ve vysokém rozlišení. Jakmile tedy vyskočíte z aplikace pro sledování videa či fotografií, dostanete kvůli úspoře energie Full HD rozlišení.

img07

Tento krok je od Sony celkem pochopitelný, protože při zobrazování všech nabídek ve 4k rozlišení by se baterie velmi rychle vybíjela a navíc by to bylo zbytečné, protože Full HD rozlišení zcela postačí. Zákazník se ale může cítit trochu ošizen.

Je také dobré vědět, že operační systém Android 5.1 Lollipop 4k rozlišení nepodporuje a i když se pokusíte udělat screenshot při přehrávání 4k videa, uloží se ve Full HD rozlišení. Android 6.0 už 4k rozlišení podporuje, nicméně po vydání aktualizace pro Xperii Z5 Premium zůstane vše stejné jako doposud.

img10

Pokud máte k tomuto modelu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Během následujících dnů na tento videopohled tradičně navážeme textovou recenzí, kde se vám na případné otázky pokusíme odpovědět. Nechcete-li si nechat ujít naše další videopohledy, nezapomeňte se přihlásit k odběru našeho YouTube kanálu.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments