Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia Z5: Obhájí si vysokou cenu?

Recenze Sony Xperia Z5: Obhájí si vysokou cenu?

Sony vkládá v Xperii Z5 velké naděje. Nový vlajkový model přichází se špičkovým hardwarem, vylepšeným fotoaparátem a spoustou inovací oproti předchůdcům. Zmínit je však potřeba také velmi sebevědomou cenu, která přesahuje dvacet tisíc korun.

Divize smartphonů Sony v posledních letech nevykazuje příliš dobré finanční výsledky a japonský výrobce je stále v bezdradné situaci. Prodeje telefonů stagnují a výjimku v tomto ohledu netvoří ani povedené vlajkové modely řady Xperia Z.

 

Jednou z příčin neuspokojivých prodejů je bezpochyby cenová politika výrobce – jeho produkty byly vždy vzhledem k výbavě poměrně drahé a bohužel, Sony se neponaučilo ani tentokrát. Za dnes recenzovanou Xperii Z5 totiž necháte v obchodě téměř 21 tisíc korun včetně DPH (platí pro oficiální distribuci, kusy ze zahraničního dovozu se dají sehnat okolo 16 000 Kč). Překročit magickou hranici dvaceti tisíc chce již pořádnou dávku odvahy, ta však japonskému výrobci zjevně nechybí. Jenže opravdu je v pozici, kdy si něco takového může dovolit? Nebo je snad novinka natolik vydařeným smartphonem, že si cenu obhájí?

Na papíře Xperia Z5 rozhodně nestrádá, použitý hardware patří k současné špičce a totéž můžeme říct i o zpracování a použitých materiálech. Skvělé výsledky slibuje také fotoaparát a už i Sony implementovalo do své vlajkové lodi populární prvek v podobě rychlé a přesné čtečky otisků prstů. Výbava je tak prvotřídní, sama o sobě však neospravedlní vysokou cenu. Až praxe tak může ukázat, jestli za ni skutečně stojí a právě na toto téma jsme se rozepsali na následujících řádcích.

Obsah balení

Jakkoliv by se s přihlédnutím k ceně dal u balení očekávat nějaký punc exkluzivity, Xperii Z5 si z obchodu odnesete v poměrně obyčejné bílé krabičce. O mnoho lépe na tom není ani obsah, mimo samotný telefon jej totiž tvoří pouze rychlonabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a špuntová sluchátka. Ta nám však do redakce nepřišla a jejich kvalitu tudíž nemůžeme zhodnotit. Doby, kdy Sony do balení přidalo třeba pouzdro či NFC štítky, jsou bohužel nenávratně pryč.

 

Konstrukce a design: Skleněná záda jsou minulostí

Vlajkové modely Sony jsou již po několik let navzájem velmi podobné a v tomto duchu se nese i Xperia Z5. Přesto se zde však několik změn odehrálo – charakteristické vystouplé tlačítko odemykání změnilo tvar a je rovnoběžné se svým okolím, což je důsledek integrace čtečky otisků prstů.

Zadní strana je vyrobena z matného skla, které je nejen pevné, ale i příjemné na dotek a navíc se na něm neusazují otisky prstů. Rámeček je z kovu a přední stranu rovněž tvoří tvrzené sklo.

 

Celkově nicméně ke zpracování novinky nemáme žádné výhrady; je velmi bytelné, vše sedí jak přibité a ačkoliv se tím výrobce již nechlubí, tělo je stále voděodolné a menší koupel by mu tak neměla uškodit, což jsme samozřejmě prověřili v praxi a telefon vše přežil bez úhony (splňuje stupeň krytí IP68).

  
Vodní test Xperia Z5 přežila bez problémů

Výjimku v kvalitě zpracování tvoří odemykací tlačítko, které zároveň obsahuje čtečku otisků prstů. To se totiž po stisknutí občas zaseklo o boční hranu. Nevylučujeme ale, že se jedná pouze o vadu testovaného kusu, i když na YouTube jsme našli několik uživatelů, kteří hlásí stejný problém a naši zkušenost potvrzuje také server Xperia.cz. Nepraktický je také sdílený šuplíček pro paměťovou kartu a nanoSIM nacházející se na levém boku, jelikož při potřebě manipulovat s microSD se telefon kvůli vyjmutí SIM restartuje.

Jak už jsme naznačili, po designové stránce Xperia Z5 jasně dává najevo, kdo stojí za její výrobou. Působí nicméně velmi elegantně, čemuž napomáhá i stříbrný povrch zad a kovový rámeček a současně také detaily jako nenápadný nápis Xperia umístěný na levém boku.

 

Design je samozřejmě subjektivní záležitostí, ale troufáme si tvrdit, že u Xperií řady Z stárne velmi pozvolna. „Zet-pětka“ není zrovna malá, na výšku má 146 milimetrů a na šířku 72 mm. Příjemná je naopak tloušťka 7,3 mm, hmotnost 154 gramů je také přijatelná. Ne nadarmo japonský výrobce nabízí model Xperia Z5 Compact (recenze & videopohled) a pokud by vám tak výše uvedené hodnoty připadaly nad míru, není nic jednoduššího, než sáhnout právě po kompaktní verzi. Ani ta ale není příliš levná.

Z hlediska ergonomie jsou samozřejmě vyšší rozměry znát, hranatý OmniBalance design v tomto ohledu také nikdy úplně nevynikal. Xperia Z5 však přináší ještě jednu změnu v podobě přemístění ovládání hlasitosti do spodní části pravého boku, což znamená, že je při držení v pravé ruce velmi špatně dostupné. Ocenit naopak musíme fakt, že Sony se stále nevzdalo hardwarové spouště fotoaparátu, jejíž dvojstisk je navíc ideálně odstupňovaný. Fotografové si tedy přijdou na své.

Čtečka otisků prstů

Jak jsme již zmínili, odemykací tlačítko obsahuje zároveň také čtečku otisků prstů. Ta funguje velmi rychle a především přesně. Její umístění hodnotíme po týdenním používání jako nadmíru praktické, jedná se tak rozhodně o příjemný doplněk. Nastavení je snadné, stačí vám několik vteřin a už můžete telefon odemykat otiskem prstu. Samotné odemčení je záležitostí necelé vteřiny.

 

Displej: Běžný průměr

Sony Xperia Z5 dostala do vínku 5,2palcový panel s Full HD rozlišením (1080 x 1920 px), což znamená jemnost 428 pixelů na palec. Nejedná se o rekordní hodnotu, je však stále více než dostačující. Barevné podání IPS obrazovky spadá spíše do průměru a rozhodně mohlo být o trochu živější. V porovnání s konkurencí působí barvy trochu vybledle, ale není to nic tragického.

Ideální není ani čitelnost na přímém světle a při ostrém slunečním svitu budete mít problémy is maximálním jasem. Jeho automatická regulace navíc má sklony nastavovat hodnoty o něco nižší, než by bylo vzhledem k okolnostem vhodné. Displej zkrátka spadá spíše do průměru a i některé levnější smartphony jsou na tom v otázkách barevného podání a celkového dojmu lépe.

Hardware a zvuk: Snapdragon 810 stále dokáže zatopit

Osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 má za sebou poměrně strastiplnou cestu a nejednomu výrobci pořádně zatopil – doslova. Jeho problémy s přehříváním by nicméně dle slov Qualcommu již měly být vyřešené a tak jej v současnosti najdeme hned v několika zařízeních, Xperii Z5 a její deriváty nevyjímaje.

Čip je velmi výkonný a stačí vskutku na vše, co po telefonu můžete chtít od běžné práce až po hraní nejnáročnějších her. Bohužel, i při relativně nenáročných činnostech se zadní strana zahřívá a pokud se pustíte do složitějších operací, teplota vzroste celkem znatelně, ale neznamená to, že byste Xperii neudrželi v ruce. S přehřátím jsme se nicméně nesetkali a systém se nikdy nevypnul či nerestartoval.


Sony raději dopředu upozorňuje, že při nahrávání 4k videa může dojít k vyššímu zahřívání telefonu

Výše uvedený procesor doplňují 3 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 32 GB dále rozšířitelné o paměťové karty. Pro uživatelská data je k dispozici necelých 21 GB a systém tak zabírá o něco více, než by bylo zdrávo, stále se však jedná o poměrně velkorysý prostor. Hardware jsme prověřili také pomocí několika benchmarků a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 56 298 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 27 033 bodů
 • Geekbench 3: 4 158/1 380 bodů

Letmým pohledem možná ani neodhalíte stereo reproduktory na přední straně, nicméně při bližším zkoumání si jich už všimnete. Jejich kvalita nedosahuje úrovně modeů HTC One M9 (recenze), hrají ale obstojně a hlasitost je naprosto dostatečná. Umí dokonce vyprodukovat i celkem slušné basy. Zvukový výstup do sluchátek je tradičně čistý a vyrovnaný, podání si můžete přizpůsobit svým představám pomocí ekvalizéru.

Suma sumárum, ze zahřívání v zátěži úplnou radost nemáme, nicméně pokud nad ním přimhouříme oči, pak nemáme v této oblasti co vytknout.

Baterie a výdrž: Bez nabíječky chvíli vydržíte

Sony osadilo Xperii Z5 uživatelsky nevyměnitelnou baterií s kapacitou 2900 mAh. To je s přihlédnutím ke specifikacím hodnota spíše průměrná, ve své třídě se však v otázce výdrže řadí k těm lepším. Při běžném provozu, kdy aktivněji využíváte internetu a komunikace počítejte spíše s jedním dnem, avšak s dostatečnou rezervou. Pokud se trochu uskromníte, pak nicméně není problém dosáhnout na dva dny.

Již tradičně je však k dispozici také úsporný režim STAMINA, jenž dokáže výdrž výrazně prodloužit omezením běhu aplikací na pozadí a dat při vypnuté obrazovce. S ním je dvoudenní výdrž velmi reálná a pokud aktivujete i snížení výkonu a další funkce, s trochou snahy je možné dosáhnout i dne navíc.

V případě, že jste na tom s baterií špatně a nabíječka je v nedohlednu, můžete sáhnout po Ultra STAMINA módu, jenž zpřístupní pouze základní funkce zařízení. Odměnou vám však bude výrazně delší čas, po který bude možné přístroj používat. Odhady, které vám předkládá telefon, jsou sice již poměrně nereálné, týden při plném nabití a velmi střídmém používání však může být skutečností.

Vhod určitě přijde podpora rychlého nabíjení, kdy vybitý telefon na plnou kapacitu pomocí přiložené nabíječky dostanete za necelé dvě hodiny. Pokárat však výrobce musíme za absenci bezdrátového nabíjení, které u telefonu za dvacet tisíc musíme považovat za samozřejmost.

Za běžného provozu dva dny každopádně přesáhnete jen stěží, na druhou stranu, většina obdobně vybavených zařízení má problém zvládnout i jeden a Xperia Z5 se tak rozhodně řadí k nadprůměru. Výdrž jsme také otestovali pomocí standardizovaného testu baterie, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. To telefon zvládl po přibližně 8 hodinách a 40 minutách. Opět také musíme poukázat na to, že zahřívání při tomto úkonu bylo vskutku enormní.

Operační systém, bonusový software

Sony se svojí nadstavbou Androidu nikdy úplně nevzdalovalo od jeho čisté podoby a úpravy jsou spíše kosmetického ražení, ačkoliv nějaké funkce navíc zde samozřejmě naleznete. Xperia Z5 běží na Androidu 5.1 Lollipop (přislíben je update na Android 6.0, který by měl dorazit v dohledné době) a optimalizace je již tradičně na špičkové úrovni. Zařízení reaguje okamžitě i při náročnějších úkonech a perfektní je i stabilita.

 

V otázkách rozvržení žádnou revoluci nečekejte – z domovských obrazovek můžete vstoupit do nabídky aplikací, která je standardně řazená dle data instalace, můžete však vybrat i z několika dalších variant a ikony třídit do složek, což je obvykle možné pouze na základních plochách. Notifikační lišta nabídne po jednom stažení oznámení, po druhém přepínače a na žádné zvláštnosti nenarazíte ani v nastavení.

 
Notifikační nabídka a Nastavení

Šikovným prvkem navíc jsou miniaplikace, což jsou nástroje typu kalkulačka či prohlížeč, které se otevřou ve zvláštním okně a můžete je tak používat nehledě na to, v jaké aplikaci se právě nacházíte. Potěší také podpora témat, avšak za ty, které toho mění více než jen barvu, si v naprosté většině případů budete muset připlatit.

 
Miniaplikace

Základní nabídka aplikací byla doplněna o několik dalších  – mezi nimi stojí za zmínku například TrackID, která slouží k rozpoznávání hudby a to s poměrně dobrou úspěšností. Pomocí Movie Creator zase sestříháte videa a případně doplníte o hudbu či grafické efekty.

 

Prográmek jménem Náčrt umožní prstem po displeji kreslit pomocí různých virtuálních nástrojů, praktický užitek je však nevalný. Lifelog je určen k zaznamenávání dat o vaší denní aktivitě a bohužel si výrobce nemohl odpustit ani trochu bloatwaru, čímž narážíme především na aplikaci Amazon Shopping sloužící k nakupování ve stejnojmenném obchodě.

Do toho je zde přítomen antivirus AVG Pro ve verzi na 180 dní a klient Spotify. Naštěstí není problém výše uvedené záležitosti odinstalovat a alespoň je tak při nepoužívání nemusíte skladovat v paměti telefonu.

 

Softwarově je Xperia Z5 nicméně stále na skvělé úrovni a ačkoliv několik předinstalovaných aplikací považujeme za zbytečných, díky možnosti odstranění v nich neshledáváme nijak závratný problém. Důležitá je aktuální verze systému, graficky vydařená nadstavba a perfektní odladění – tyto body splňuje Sony na podtrženou jedničku.

Telefonování, zprávy, konektivita

V oblasti telefonování a zpráv na žádné větší nezvyklosti nenarazíte. Pochválit musíme samotnou kvalitu hovorů – zvuk ze sluchátka je jednak čistý a současně dokáže být velmi hlasitý, takže si zavoláte i v rušnějším prostředí.

K psaní zpráv je připravena klávesnice Xperia, která obsahuje i různé pokročilejší funkce jako psaní tahem, automatické opravy, několik vzhledů atd. Výše uvedené záležitosti je ale pochopitelně možné vypnout a vše zadávat ručně.

 

Povedla se notifikační dioda v levém horním rohu, která je dostatečně viditelná a navíc umí svítit různými barvami, díky čemuž poznáte, jaký charakter zameškaná událost má.

Z hlediska konektivity Sony rozhodně nešetřilo – k dispozici je samozřejmě WiFi podporující všechny současné standardy i Bluetooth 4.1. Skvěle funguje GPS, která polohu zaměřuje rychle i v hustěji zastavěných oblastech a současně je dostatečně přesná.

Opomenuto samozřejmě nebylo LTE, které podporuje všechny u nás používané frekvence a k dispozici je také NFC. Někdo by mohl postrádat infračervený port, o něco více nás však mrzí absence bezdrátového nabíjení.

Fotoaparát a video: Sázka na nový snímač

Sony Xperia Z5 přínáší oproti předchůdcům zcela nový 23Mpx snímač s ohniskovou vzdáleností 24 mm a světelností f/2.0. Vpředu poté naleznete 5Mpx selfie kamerku, která dokáže nahrávat video ve Full HD rozlišení. Někoho může zklamat pouze obyčejná přisvětlovací LED dioda – konkurence již používá dvoutónová řešení či RGB řešení.

Důležitějším faktorem je výrobcem proklamované ultrarychlé ostření a to můžeme v praxi potvrdit. Scéna je obvykle zaostřena v mžiku a především méně zkušení fotografové díky tomu budou pořizovat ostřejší snímky. Jinak je kvalita fotografií ale opět lehce poznamenána typickými neduhy telefonů od Sony.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Na mysli tím máme především slabší ostrost v rozích a také vykreslování detailů (například korun stromů), které není zrovna precizní. Naopak v oblasti makro fotografie Sony exceluje. S ubývajícím světlem je samozřejmě poznamenána i kvalita, nový snímač si však do určité fáze nevede vyloženě špatně. Za tmy je ovšem patrný mírný nádech do fialova a především výrazný nárůst šumu. Samsung Galaxy S6 (a jeho další deriváty) či iPhone 6s (Plus) zkrátka fotí lépe.

-

- - -

Dobře je na tom ale barevné podání a celkově jsou snímky obstojné, i když na absolutní špičku to nemá. Telefon dokáže zaznamenat video v rozlišení 4k (2160p), jehož kvalita je na dobré úrovni. Podání barev je vyvážené, plynulost bezproblémová a potěší bleskové přeostřování. Špatný přitom není ani nahrávaný zvuk. Záznam lze samozřejmě pořizovat také ve Full HD a nechybí ani slow-motion video se 120 snímky za vteřinu, které pořídíte v HD rozlišení.

Optimalizaci systému jsem chválil, aplikace pro fotoaparát na tom však již tak dobře není. Občas chvíli trvá, než zareaguje na stisknutí spouště, stejně tak zpracování samotné fotografie či zastavení videa na sebe občas nechá čekat o trochu déle. Nejde o nic hrozného, ale místy to obtěžuje.


Pro focení a záznam je k dispozici řada režimů. Další si stáhnete přímo od Sony.

Z hlediska možností je na tom aplikace nicméně dobře – základem je plně automatický režim doplněný o manuální, kde lze zvolit hodnotu ISO, vyvážení bílé a další hodnoty. Bohužel, ruční ostření či nastavení času závěrky zde k dispozici není. K dispozici je dále několik specializovaných módů, například pro portréty či panorama. Legraci si užijete také s režimy rozšířené reality (Efekt AR), kdy se do zabírané scény začne renderovat sopka či prales s dinosaurem nebo naopak podvodní svět (na výběr je několik módů). Stejně tak si při pořizování selfie můžete přičarovat masku nebo jinou tvář. Je pravda, že tuhle funkci už nabízí několik generací Xperií, přesto nás stále nepřestává bavit. Jen už by nebylo od věci přidat další nové efekty.

 

Speciální režim je připraven pro 4K video, při jehož záznamu se zařízení citelně zahřívá a telefon vás varuje, že při dosažení příliš vysoké teploty se natáčení samovolně ukončí (a naštěstí i uloží). Dále můžete využít spoustu efektů, barevných filtrů či například zaznamenat scénu z více úhlů nebo natáčet zpomalený záznam.

Sony Xperia Z5: Camera demo (4k resolution)

Možností je zde spousta, nejlepších výsledků však ve finále stejně dosáhnete tak, že využijete manuální režim a patřičně si nastavíte příslušné parametry. Škoda, že jej výrobce nechal pouze v této základní podobě a neumožňuje hrát si i s pokročilejšími možnostmi, schopnosti fotoaparátu jsou na něco takového dostačující.

Závěrečné hodnocení: Skělý, ale drahý

S klidným svědomím můžeme Sony Xperia Z5 označit za povedený smartphone. Nabídne velmi dobrý hardware, skvěle odladěný systém, široké možnosti konektivity, povedenou čtečku otisků prstů a v neposlední řadě také povedenou konstrukci a voděodolnost (IP68). Během používání ovšem vyplyne na povrch i několik nedostatků – citelné je zahřívání zadní strany, s nímž se setkáte prakticky při každé trochu náročnější činnosti.

Postrádáme též bezdrátové nabíjení a ocenili bychom infračervený port, ačkoliv ten výrobci odpustit ještě dokážeme. Displej pak nemůžeme označit za špatný, nedokážeme se však ubránit dojmu, že spadá spíše do běžného průměru, což je u takto drahého modelu škoda. I fotoaparát, jakkoliv doznal zásadních vylepšení a třeba rychlé ostření je vskutku povedené, ve výsledku zůstává v závěsu za přeborníky typu iPhone 6s Plus (recenze) či Samsung Galaxy S6/edge/+ (recenze).

Výše uvedené nedostatky bychom s přihlédnutím k ostatním kvalitám telefonu mohli odpustit, je zde ale jeden, který tomu zabraňuje a současně je sám o sobě prohřeškem ze všech největším. Tušíte správně – jde o cenu. Téměř 21 000 Kč je velmi sebevědomá suma a pokud si za ní výrobce stojí, stojíme si také my za tím, že mnoho z výše uvedeného výčtu nedostatků si měl pohlídat. Očekáváme ale, že během několika měsíců půjde cena dolů, jelikož za takovou částku jednoduše prodeje na našem trhu nemohou být uspokojivé.

 

Problém to však tvoří především pro Sony samotné, jelikož to již delší dobu bojuje s nepříliš vysokými prodejními čísly a přitom se chová, jako by tento problém vlastně ani nechtělo řešit. Pokud by Xperia Z5 šla na pulty obchodů za cenu okolo 15 000 Kč, nepochybujeme, že by i tak na tom výrobce vydělal a pro zákazníka by se jednalo o mnohem zajímavější nabídku. Xperia Z5 až na voděodolné tělo nenabízí nic převratného oproti vlajkovým smartphonům ostatních značek, jejichž cena je přitom posazena výrazně níže.

Za současné situace se tak jedná o záležitost určenou především pro příznivce Sony, ostatní nicméně mohou s klidným svědomím sáhnout po výrazně levnější konkurenci, která v některých ohledech na Xperii Z5 možná nestačí, v jiných ji však předčí a celkově je plně srovnatelná. Velmi dobrou volbou může být například LG G4 (recenze) s Quad HD displejem a cenou okolo hranice 13 000 Kč včetně DPH, který Xperii Z5 jednoduše válcuje na plné čáře.

Sony Xperia Z5

7.7

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Klady (+)

 • pevné dílenské zpracování
 • odolnost vůči vodě
 • slušná hardwarová výbava
 • slušná výdrž baterie
 • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
 • notifikační dioda
 • příkladně odladěný systém

Zápory (–)

 • vysoká cena
 • mírné zahřívání při vyšší zátěži
 • absence bezdrátového nabíjení
 • horší podání barev u IPS displeje
 • občasné zasekávání tlačítka Power

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

35 komentářů

 1. Já se obávám že v dnešní záplavě androidích výrobců, kdy se nejeden chlubí skvělou kvalitou je takovýhle telefon stěží prodejný. Rozhodně je podle mě nesmysl se s touhle platformou snažit konkurovat v cenové hladině iPhonů i kdyby design a kvalita byla sebelepší.

  • A ještě něco… kvalita optiky je u Sony telefonů dlouhodobě ubohá. Tohle mi taky nejde dohromady s cenovkou.

  • no to bude spíš software, optiku dodávají spoustě ostatních výrobců, kteří s tím umí fotit lépe…

  • presne tak, fotocip od sony pouzivaju najlepsie fotomobily ako galaxy S6 alebo iphony ale sony nevie softwarovo fotak doladit tak aby bol konkurencieschopny…

 2. Dan78 (neregistrovaný)

  Optika od Sony uboha? Asi to mas nejak pomiesane ;). Optika od Sony je vuzivana v najlepsich foto mobiloch ako je Samusng S6. To ze Sony neviem vzdy dobre vyuzit potencial vlastnej optiky to uz ina otazka.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Sonz nerobi optiku, len digitalny senzor.

  • Tak v tom případě kovářova kobyla chodí bosa. Mám Z3 (nikoliv Compact) a kvalita foťáčku je dost špatná a je jedno jestli za tím stojí čip nebo SW, to mě jako uživatele až tak moc nezajímá :-) Vesměs stejný problém má i Z3+ a jak tak koukám, tak s tím nic neudělali pořádně ani u Z5.

 3. Tohle je prostě špatně. Cena je skutečně neobhajitelná. Ano, X5 je super foun, ale defakto je to vlastně jen „minulá generace na steroidech“. Dnes je zkrátka cenová relace 20k obsazena technologicky vyspělejšími kousky od Samsungu a Apple, ostatní tam prostě nemají co dělat.

  Z5 prakticky nemá argument, proč vyměnit za 3 generace starší modely vlastní produkce. Ustrnuli. Já to chápu, prachy na vývoj prostě nejsou, ale je to cesta do pekel. Sony to ví. Otázka je, jestli je vůle to změnit, dle všeho nikoli.

 4. Trubhos (neregistrovaný)

  Konečně normální a upřímná recenze. Mám pocit, že všechny české servery se bojí napsat otevřeně, když má telefon nějaký chyby. Tady jsem si všiml v recenzích, že s tím problém nemáte a to je dobře. Moc vám fandím, děláte to dobře a pro lidi. Všichni Z5 chválí do nebes, ale za tu cenu to fakt není nic extra. Škoda pro Sony.

  • Tos neměl psát, JAROB Tě kvůli tomu prokleje.. :D

  • Fíla (neregistrovaný)

   On někdo toho slováka bere vážně? Prudí snad na všech českých webech, totální zaslepenec Sony co má klapky na očích :-D Jarob je hrozně vtipná postavička slovenskýho internetu :-D :-D

  • OralB je sranda postavička a ja sa s neho stále smejem

 5. JaroB (neregistrovaný)

  Len tak pre poriadok …ZÁDA SÚ SKLENENÉ A ŽIADEN PLAST !!! Opravte si to pls v článku

  Za ďalšie to prehrievanie…čísla…na koľko sa zohrieva??? Lebo ste prvý web ktorý s tým mal problém a to môže byť subjektívne.

  A za ďalšie kvalita fotografií a ten komentár o Iphone …ten na Z5 nemá ani zďaleka ale vy to viete len to treba napísať. Na S6 Z5 stráca iba ak tak v tme ale aj to sa časom doladí lebo už je vonku aktualizácia a veľká na opravu foťáku má prísť koncom novembra.

  Tu je reálny a nezaujatý fototest S6 vs Z5 takže tie kecy o tom ako Z5 zaostáva a je priemer si nechajte pre seba a nepodporujte haterov

  [odkaz]

  • Dobrý den, přímo u českého zastoupení společnosti Sony jsme se ptali, z jakého materiálu zadní strana, jelikož jsme se také domnívali, že jde o sklo, ale přišla nám tato odpověď: „Záda jsou z plastu, šasi je z hliníku.“ Nicméně v jednom ze zahraničních článků jsem také našel informaci, že [odkaz], zkusím to tedy u Sony znovu ověřit. Díky za podnět.

   Zahřívání kolega nezmiňuje jako nějaký velký problém, pouze upozorňuje na to, že se telefon občas zahřívá více, než třeba konkurence. V kapitole o Hardwaru přímo píše, že to není nic, co by ohrožovalo normální používání telefonu.

   A co se týče kvality fotografií, iPhone 6s (Plus) rozhodně fotí lépe, než Xperia Z5. A to jak za denního světla, tak v šeru či ve tmě.

  • Jarob Marod (neregistrovaný)

   Ty Jarob, už táhni někam :-D už seš tím svým obhajováním který je naprosto mimo trapnej. Troluješ na všech stránkách a seš tak akorát pro smích!

  • hrozí kolaps, držme palce nech ho šlak trafí , amen OralB

  • JaroB (neregistrovaný)

   Môžete nechať opraviť článok anapísať do SONY CZ , že ani nevedia parametre mobilu. Celá Z5 rada má sklenenú zadnú časť [odkaz]

   To isté sa stáva aj u S6 …nič nezvyčajné [odkaz]

   A o zahrievaní …“Suma sumárum, ze zahřívání v zátěži úplnou radost nemáme, nicméně pokud nad ním přimhouříme oči, pak nemáme v této oblasti co vytknout.“

   Môžete mi napísať ktorý TOP mobil so skleneným alebo kovovým materiálom sa momentálne nezahrieva pri náročnej činnosti??? Prečo to nieje vytýkané u S6 keď sa prehrieva rovnako a niekedy aj viac?[odkaz]

  • Areon (neregistrovaný)

   Zadní strana je z matného skla, je to přímo psané na stránkách SONY mobile, ve všech jiných recenzích rovněž uvádí, že záda jsou ze skla. Zdroj: [odkaz]

 6. Andrej (neregistrovaný)

  Neviem načo sa tu „pepíci“ typu M.BOBO a FÍLA vôbec vyjadrujú keď tomu nerozumejú a pokiaľ nemáš BOBO „kačky“ PS: mi už máme Euro raz aj vy v Čechách budete mať ak Zeman dovolí, na mobil ostan pri svojej Nokii 3310 čo používaš :)

  • Když už jsme u zařízení, které používám, tak vlastním iPhone 6s 128GB. Jinak nevím jakou to má souvislost s objektivně kritickou recenzí této Xperie?

   Dále nechápu důvod, proč na stránku o mobilních telefonech a technologiích míchat měnu a politiku?

  • Pokud ti čeští pepíci nejsou po chuti, tak svoje moudra o eurech apod. můžeš šířit po webech na slovači.

  • andrej nie si ty JAROBLB 2 ??? a stým € si „zabil“ , uťčite je ten náš dement KISKA vzor a každé ráno sa moblíš smerom k US ambasade čo vyzerá ako protiatomnový bunker (čoho sa len boja „demokrati“ asi vajíčok)

 7. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Sony opet potvrzuje, ze je nejlepsim vyrobcem telefonu.

  • Cim to potvrdzuje ? Preco biedne predaje u sony potvrdzuju najlepsieho vyrobcu na trhu ? dakujem za odpoved

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Spatne jsem to napsal, je vyrobcem nejlepsich telefonu. Vyrobce nejlepsich telefonu neznamena automaticky take vyrobce nejprodavanejsich telefonu a obracene.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): A čím je nejlepší? Každý má jiné potřeby a pro každého nejlepší znamená něco jiného.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Marek, rozlisuj mezi subjektivnim a objektivnim. Pro tebe subjektivne, muze byt lepsi nejaky jiny telefon.objektivne ovsem nejlepsi telefony na trhu vyrabi Sony. Muzeme o tom vest spory, muzeme s tim i nesouhlasit, ale to je tak vse, co se proti tomu da delat.

  • Celý telefon nelze brát jako celek objektivně, protože obsahuje subjektivní věci.

   Objektivně by jsi mohl říci, že SONY má perfektní podporu, servis a třeba marketing.

  • No já ti nevím, mě přijde, že Sony ty telefony dělá vlastnostně horší a horší (ne parametrově samozřejmě). Dřív jsi měl kryté konektory, takže ti do nich nelezly nečistoty, vlastně tomu ani nevadila ona slaná voda apod. (viz „aféra“ s úpravou provozních podmínek). Mělo to magnetický konektor, který je velmi pohodlný na kolíbku (můžeš položit/vyjmout pod různými úhly a bez síly, ne pod fixním a s odporem) nebo při užití venku bez rizika ohnutí nabíječky/vytržení konektoru).

   Defakto tomu klesá užitná hodnota. Jestli to někdo rád vymění za Mhz a ppi, tak ať tedy vyhovuje, já mezi ně ale úplně nepatřím.

  • JaroB (neregistrovaný)

   Jeden z príspevkov s ktorým plne súhlasím … magnetický dock by mi najviac chýbal…ale už je riešenie aj na USB….uvidíme ako sa zmierim s rozmermi Z5 PREMIUM …s toho mám najväčšie obavy

 8. Jj (neregistrovaný)

  Super telefon.. Navíc nádherný… :-)

 9. petras (neregistrovaný)

  Klasické Sony. Bohužel. Vysoká cena. Vzhledem k ceně podprůměrný display. Ať si říká kdo chce co chce,ale u telefonu za 21k bych jaksi očekával display,kterej bude alespoň čitelnej na sluníčku. Foťák? Pořád stejná píseň. Papírově špička v reálu ehm ačka. Jasně u mobilu za 10k by se to dalo tolerovat,ale takhle? Ne! Absence bezdrátového nabíjení? No upřímně kolik lidí to reálně používá. Ano kdyby třeba zrovna Sony za tuhle cenu přibalilo bezdrátovou nabíječku tak by jí někdo využíval nicméně když si někdo koupí telefon za x tisíc a má si ještě koupit za nemalý peníz nabíječku tak si myslím,že si to někdo rozmyslí. Jasně když někdo neřeší peníze tak ano. I když v téhle cenové kategorii se pohybují lidi co s penězi nemají až takový problém i tak si myslím,že si koupi dalšího příslušenství rozmyslí. Design? Pořád stejná nuda. Už je to ohrané a chtělo by to nějakou evoluci když ne revoluci. A klady? IP68? No pořád postrádám důvod jestli je to něco bez čeho nemůžu bejt. Odladěnost systému? Ale kdeže. Když ta vaše nadstavba je prakticky jen kosmetickou úpravou tak nemáte prakticky co ladit. :D Interní paměť v podobě 32Gb jednoznačně plus a rozšířitelnost o paměťové karty jakbysmet. A samosebou ještě dlouhá výdrž. Když jste šikovní tak se dostanete klidně na 2 dny výdrže a to je skvělé. Ale jinak je to trochu málo u telefonu za tuhle cenu. Nemyslíte? Jo špičkový výkon. No jo tak to potom jo. U Sony snad jen kvituji,že na svoje telefony tolik neprdí jako jiní výrobci a snaží se aktualizovat i postarší mobily. Za to klobouk dolů.

  • Chlape, bezdrátová nabíječka Qi se dá sehnat za 3.5 USD. Pro TOP telefon je absence bezdrátového nabíjení neomluvitelná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).