Domů » Bleskovky » Sony vyvinulo první fotočip s umělou inteligencí. Má to ale háček

Sony vyvinulo první fotočip s umělou inteligencí. Má to ale háček

Sony uvedlo na scénu světově první obrazový senzor využívající umělou inteligenci. Fotočip, který je dostupný ve dvou verzích – IMX500 a IMX501 –, dokáže to, co „vidí“, analyzovat a zpracovat přímo na logickém čipu a nemusí se tak spoléhat na cloudové služby. Díky tomu má být zpracování obrazu nejen rychlejší, ale i bezpečnější.

Sony senzor AI

Sony poznamenává, že schopnosti AI v novém senzoru umožňují dodat do aplikací širokou škálu funkcionalit, jako je například sledování objektů v reálném čase s vysokorychlostním zpracováním umělé inteligence.

Senzor má rozlišení 12,3 Mpx a podporuje natáčení videí v rozlišení 4K+ (4056 x 2288 px) v 60 snímcích za sekundu a Full HD ve 240 fps – to ovšem bez použití umělé inteligence. S aktivovanou AI snímkovací frekvence u obou rozlišení klesne na 30 fps.

Intelligent Vision Sensor

Snímač je bohužel primárně určený pro průmyslové kamery (nikoli tedy pro fotoaparáty smartphonů nebo fotoaparáty výrobce, jak by se mohlo zdát) a podle Sony může být použit např. pro sledování stavu zásob na skladě, počítání zákazníků a předpovídání jejich počtu nebo analyzování jejich nákupního chování. Není ale vyloučené, že se v budoucnu podobného řešení dočkáme i ve světě smartphonů.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).