Domů » Bleskovky » Sony se crossplay hraní brání zuby nehty, naznačují uniklé dokumenty

Sony se crossplay hraní brání zuby nehty, naznačují uniklé dokumenty

Na herním poli není příliš konkurence, alespoň pokud jde o výrobce hardwaru. Ti si vzájemně konkurují na PC, nicméně vše je vcelku pevně svázáno s Windows. Velkých herních firem s vlastním hardwarem a softwarem je pramálo, konkrétně pouze Sony, Microsoft a Nintendo. Ačkoli je konkurence vcelku malá, dalo by se říci, že je velmi krutá a nemilosrdná. To nejvíce dokazuje „problém“ zvaný crossplay neboli souběžné hraní hráčů na různých platformách.

sony playstation 1 jumpstory
Sony má s crossplay hraním dlouhodobě problém

Zatímco nejotevřenějším je v této otázce Microsoft, který ve většině her umožňuje souběžné hraní na Xboxu a PC, také Nintendo se nechá přemluvit, pokud je to ku prospěchu hráčů, jako například ve hře Minecraft či Rocket League. Sony je nicméně proti multiplatformnímu hraní. Jedním z vrcholů této politiky byl zákaz souběžného hraní v roce 2018 pro nejpopulárnější multiplatformní hru současnosti Fortnite. To nejen hráče této hry pořádně rozzuřilo.

sony playstation 3 jumpstory
Crossplay je pro Sony doslova sprosté slovo

Právě e-mailová komunikace mezi zástupci Sony a studiem Epic Games, jež stojí za Fortnite, byla nyní zveřejněna v rámci soudního sporu Apple vs. Epic. Joe Kreiner, viceprezident pro rozvoj v Epic Games, se crossplay snažil u Sony poměrně vstřícně vylobovat. Japoncům nabídl nejen prostor na konferenci E3, ale také souběžnou marketingovou komunikaci, ze které by Sony vyšlo jako „hrdina“, exkluzivní skiny pro PlayStation Plus předplatitele či prodloužení licence pro Unreal Engine 4. Sony nicméně zopakovalo své rezolutní ne.

email epic sony
E-mailová komunikace mezi Kreinerem a Sony

Tehdejší ředitel pro vztahy s vývojáři Gio Corsi si rozhodně nebral servítky. „Multiplatformní hraní pro nás není výhodné, bez ohledu na velikost titulu,“ pronesl s odkazem na Fortine, který byl svého času nejhranějším titulem na PlayStationu. „Mnoho firem přemýšlí o zapojení crossplay hraní, nicméně ani jedna z nich neuvedla, jaký pozitivní dopad bude mít hraní na více platformách na finanční výsledky PlayStationu,“ dodal Corsi.

V roce 2019 Sony našla pádný argument, díky kterému mohla crossplay povolit. Tím se stal nový způsob, jak z vývojářů vytáhnout peníze výměnou za přístup k hráčům na PlayStationu. Dle uniklého dokumentu Sony od vydavatelů vybíralo poplatky za každého hráče v případě, když překročil „stanovenou hranici“, aby tímto kompenzovalo ztráty vzniklé povolením multiplatformního hraní. V praxi to znamená, že když hráč stráví ve hře určité množství času či si v ní něco koupí, Sony dostane zaplaceno.

sony crossplatform
Dokument popisující politiku Sony k multiplatformnímu hraní

Generální ředitel Epic Games Tim Sweeney ve své výpovědi potvrdil, že Sony a její PlayStation je jedinou platformou, která požaduje kompenzaci za povolení multiplatformního hraní. „Za určitých okolností musí Epic zaplatit Sony kompenzaci. Pokud například hráč primárně hraje na PlayStationu, ale koupí si něco do Fortnite na iPhonu, musíme Sony zaplatit,“ uvedl ve výpovědi. Kdyby s těmito podmínkami Epic nesouhlasil, Sony by crossplay jednoduše nepovolilo.

sony playstation 2 jumpstory
Pro Sony se stali hráči jen rukojmím k dosažení většího zisku na úkor vydavatelů

Mezi podmínky Sony patří také kupříkladu to, že veškerá virtuální měna musí být utracena pouze na PlayStationu a nesmí být přenositelná mezi platformami. Sony se pomocí těchto podmínek snaží zvýšit své zisky, přičemž si hráče bere jako rukojmí. Jejich slogan z minulé generace konzolí This Is For the Players („toto je pro hráče“) tímto dostává úplně nový rozměr.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. A čemu se sakra divíte? Je to byznys Sony, nechápu, proč by měli svý zisky přenechávat někomu jinýmu. Myslím, že už jako projev dobrý vůle stačí, když Sony uvolnilo některé své exkluzivity pro jiné platformy, včetně Microsoftu. Napsat, že si bere hráče jako rukojmí je ujetý. Tohle teda at se na mě nikdo nezlobí není názor „nestranného fanouška“, ale inkvizitora.

    • Tvrdit, že Sony uvolnilo své exkluzivity nezištně z dobré vůle je zase názor nezlomného fanboye playstationu. Prostě Sony má vždycky na prvním místě sebe, svoje peníze a na hráče z vysoka kašle např. narozdíl od Microsoftu.

    • 122
      A kde tvrdí, že to udělalo nezištně? Žádná společnost nedělá věci nezištně, společnosti mají vydělávat peníze. MS to taky nedělá pro fanoušky, ale pro to, aby si fanoušky udržel, přesněji peníze fanoušků.

  2. Jsem myslel, že cross-play znamená, že mohou spolu hrát hráči z rozdílných platform…tedy PC, XBOX a PS dohromady.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).