Domů » Bleskovky » Snapdragon 805 vs. Exynos 7 Octa: Obě varianty Samsungu Galaxy Note 4 porovnány v benchmarcích

Snapdragon 805 vs. Exynos 7 Octa: Obě varianty Samsungu Galaxy Note 4 porovnány v benchmarcích

Tabletofon Samsung Galaxy Note 4 přišel na různé světové trhy ve dvou různých konfiguracích, jednu pohání čtyřjádrový čip Qualcomm Snapdragon 805, ve druhé tepe vlastní řešení Samsung Exynos 7 Octa. Díky serveru PhoneArena, který obě varianty prohnal osmi různým benchmarkům, se můžeme podívat, jak si oba procesory povedou tváří v tvář.

  

Nejdříve si představme oba soupeře – Qualcomm Snapdragon 805 obsahuje čtyřjádrový procesor taktovaný na 2,7 GHz, grafický výkon obstarává čip Adreno 420 s taktem 600 Mhz, operační paměť LPDDR3 je taktovaná na 800 MHz a nabídne propustnost 25,6 GBps. Čip je vyráběn 28nm procesem. Na opačné straně barikády stojí Exynos 7 Octa tvořený čtveřicí jader Cortex-A57 taktovaných na 1,9 GHz a čtyřmi jádry Cortex-A53 s taktem 1,3 GHz. Grafickou část obstarává čip Mali-T760 s taktem 695 Mhz, operační paměť s propustností 13,2 Gbps má takt 825 Mhz. Exynos 7 Octa je vyroben 20nm procesem.

  

Oba telefony byly před testováním uvedeny do továrního nastavení, aby nedocházelo k ovlivnění výsledků testů, změřeny byly výkony procesoru jak při práci jednoho jádra, tak při práci všech jader, dále grafický výkon ve 2D a 3D, rychlost paměti RAM a také výkon při prohlížení internetu. Tabulkové výsledky jsou průměrem ze tří měření. 

Procesor

V testu výkonu procesoru preferuje benchmark AnTuTu řešení od Qualcommu a to jak ve výkonu jednoho i více jader, ostatní benchmarky (Vellamo, Geekbench, Basemark OS II a PC Mark) jsou ale zcela opačného názoru.

    

Grafický výkon

Grafická část testů byla poměrně jednoznačná, jak v AnTuTu, tak v Basemarku OS II, 3D Marku i GFX Bench zvítězilo Adreno 420 ve Snapdragonu 805. U nás prodávaný model je tak vhodnější zařízení pro náročnější grafické operace, jako například 3D hry.

    

RAM a vnitřní paměť

AnTuTu vyhodnotilo rychlost paměti RAM výrazně rychlejší u řešení od Samsungu, s těmito výsledky souhlasí i Basemark OS II. Rychlost čtení i zapisování na vnitřní úložiště je u obou soupeřů stejná.

  

Webové standardy

Ve většině benchamarků vítězí model s Exynosem, Snapdragon mu uzmul vítězství pouze v benchmarku Basemark OS II a při prohlížení webu ve vestavěném prohlížeči v benchmarku SunSpider.

    

Závěr

V této kategorii čipů je těžké zvolit vítěze, neboť v obou případech se jedná o to nejlepší, co můžete dnes za své peníze dostat. Exynos 7 Octa vyniká ve výpočetním výkonu procesoru a v rychlosti paměti RAM, což se může projevit například v rychlosti spouštění aplikací, Snapdragon 805 byl zase výkonnější v grafickém výkonu. Rozdíly ale nejsou nikterak značné, aby majitelé na různých světových trzích museli závidět druhé straně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Daniel (neregistrovaný)

  Ideální by bylo, jako další parametr k porovnání, zvolit spotřebu při konkrétních činnostech. Alespoň jednoduchým způsobem. Telefon v klidu, při přehrávání (yuotube)videa, 1hodina / ubytek baterií v procentech atd…

  • Fore (neregistrovaný)

   Výdrž je na tom prakticky stejně, i když to se velmi těžko porovnává a ještě hůř hledají nějaké informace na internetu: tady je jedno docela povedené video: Exynos měl na konci o 1% baterie víc.

   [odkaz]

 2. Fore (neregistrovaný)

  Osobně jsem si koupil (i když šedivku) variantu s Exynosem. A to hlavně z důvodu mnohem modernějšího výrobního postupu ( A53 s A57 Quallcom použíje až u 810) tak kompatibilitou se 64bit instrukcemi, které snad Samsung s Androidem 5 zprovozní :) To bude další boost a zadarmo. Nemluvím o tom, že jsem ještě ušetřil víc jak 3 000 oproti domácí ceně.

  Možná by bylo dobré ke článku připojit i tohle video, které potvrzuje váš závěr: Exynos načítá aplikace a zvládá multitasking citelně lépe jako varianta se Snapdragonem: [odkaz]

  I lidé na jednom *kutilském* Sams. fóru, kteří měli v ruce obě varianty poznali v chodu telefonu i při takovém výkonu na obou stranách rozdíl.

 3. s3icc0 (neregistrovaný)

  Na druhou stranu Qualcomm má otevřené ovladače k HW narozdíl od Samsungu, který drží Exynoss pod poklicí. Takže pokud chce nkdo s tím telefonem dělat něco víc (např. používat vlastní jádro atd) tak musí sáhnout po Qualcommu.

  • takych ludi bude dokopy5 takze je to nepodstatne

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Je to tak, komunita ustupuje od podpory Samsungu prave kvuli neochote poskytovat zdroje k exynosum. Takze smysl ma pouze verze s Qualcommem. Touchwiz je pomaly, takze kdyz Samsung, tak prehrat nejkou custom ROM.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).