Snapdragon 8 Gen 1: první benchmarky odhalují grafický výkon na úrovni Apple A15 Bionic

Snapdragon 8 Gen 1 6

Qualcomm před nedávnem odhalil čipset Snapdragon 8 Gen 1 pro příští generaci vlajkových smartphonů, který má opět nabídnout posun ve výkonu a efektivitě. I když se zatím žádný telefon s tímto čipsetem neprodává, na internetu se objevily první benchmarky, které vysoký výkon Snapdragonu 8 Gen 1 potvrzují.

Grafický výkon na úrovni Apple 15 Bionic

Qualcomm se při odhalení Snapdragonu 8 Gen 1 pochlubil, že nabízí o 20 procent vyšší procesorový a o 30 procent vyšší grafický výkon než jeho předchůdce. Takto v prezentaci to ještě nevypadá tak působivě, ovšem srovnání s přímou konkurencí už je jiná písnička.

Podle snímků z benchmarků, které zveřejnil informátor Ice Universe, je grafická jednotka Adreno 730 natolik výkonná, že se může v některých úkonech směle rovnat konkurenčnímu čipu Apple A15 Bionic. V testu GFXBench Manhattan Offscreen ES 3.0 dokonce nový Snapdragon s přehledem zvítězil.

Ice Universe ale jedním dechem dodává, že takto vysoký výkon bude patrně na úkor spotřeby, což má platit nejen pro Snapdragon 8 Gen 1, ale obecně pro všechny čipsety založené na nejnovějších návrzích od ARM. Od příštích vlajkových smartphonů prý máme očekávat znatelné zahřívání v zátěži.

Velký posun nemáme očekávat ani od grafických čipů od AMD v budoucích čipsetech Samsung Exynos, u nichž měla být grafická jednotka největší konkurenční výhodou, nyní se však zdá, že možná bude dokonce slabší než zmíněné Adreno 730 u Snapdragonu.

Zlepšení by podle Ice Universe mohlo přijít za dva roky se Snapdragonem 8 Gen 3, který by již měl využívat nezávisle vyvinutou architekturu od společnosti Nuvia.

Kdo bude vyrábět Snapdragon 8 Gen 1?

O produkci Snapdragonu 8 Gen 1 se měl starat Samsung svým 4nm procesem, ovšem podle posledních informací korejská firma nezvládá pokrývat nasmlouvanou produkci. Qualcomm tak prý aktuálně hledá kapacity u tchajwanské společnosti TSMC, jejíž 4nm proces je oproti Samsungu pokročilejší.

Pokud bude Snapdragon 8 Gen 1 skutečně vyráběn ve dvou firmách, může se stát, že dva navenek stejné telefony budou mít odlišný výkon či efektivitu. Otázkou však je, zda v TSMC pro Qualcomm najdou výrobní kapacity a v jakém poměru by si případně obě firmy produkci rozdělily.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku