TOPlist

Šmejdi útočí přes WhatsApp! Napadli již stovky profilů, možná i ten váš

žena držící telefon s logem aplikace whatsapp
  • Uživatelé na WhatsAppu jsou opět terčem nepříjemných podvodů
  • Šmejdi nyní cílí především na uživatele ve velkých skupinových chatech
  • Policie v Londýně eviduje už 636 podvodů od začátku letošního roku

Chatovací aplikace WhatsApp je v poslední době neustále pod palbou podvodných živlů. Podvodníci se již zmocnili více než 630 profilů, jejichž prostřednictvím se snaží obalamutit další uživatele a zmocnit se jejich uživatelských účtů. Podvodná kampaň aktuálně sílí hlavně ve Velké Británii, nicméně se jako obvykle očekává expanze do zbytku Evropy.

Podvodníci na WhatsAppu

Národní zpravodajský úřad pro podvody londýnské policie varuje, že nejnovější podvodná kampaň se zaměřuje na velké skupinové chaty v oblíbené aplikaci pro zasílání zpráv. Britská policejní agentura Action Fraud zmapovala a popsala, jak tento podvod probíhá a čím je vlastně nebezpečný.

„Podvod začíná tím, že člen skupiny obdrží od podvodníka hlasový hovor, ten se však vydává za jiného člena skupiny [třeba vašeho kamaráda]. To se děje proto, aby si podvodník získal důvěru dané osoby. […] Podvodník oběti sdělí, že jí zasílá jednorázový přístupový kód, který jí umožní připojit se k nadcházejícímu videohovoru pro členy skupiny. Zločinec pak oběť požádá, aby mu tento přístupový kód sdělila a mohla se tak ‚zaregistrovat‘ do videohovoru,“ uvádí Action Fraud.



Podvod, který cílí hlavně na iPhony



Nepřehlédněte

Majitelé iPhonů v ohrožení. Kdo se nachytá na tento nový trik, může přijít o všechno

Jak asi tušíte, tento kód neslouží pro registraci do videohovoru, ale jde o jednorázově vygenerovaný kód pro přihlášení do WhatsAppu na novém zařízení. Společnost Meta tuto formu používá jako relativně bezpečné dvoufaktorové ověření. Je tedy logické, že právě na tento ochranný prvek zločinci cílí své podvody.

Jak se bránit?

Londýnská policie eviduje od začátku roku hned 636 hlášení online podvodu tohoto typu. Je tak důležité mít se na pozoru a nikomu – ani svým blízkým – neposílat kód pro přihlášení na jiném zařízení. Před podobným typem šmejdů varuje i tiskové oddělení Mety:

„Chcete-li se chránit před podvody, nikdy nikomu nesdělujte údaje o svém účtu ani přístupový kód nebo ověřovací kódy. Pokud si myslíte, že jste terčem útoku, nahlaste zprávu a zablokujte odesílatele v aplikaci WhatsApp. Chcete-li svůj účet více zabezpečit, doporučujeme nastavit dvoufázové ověření [v jiné formě], které poskytne další vrstvu ochrany.“

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku