Domů » Bleskovky » Slepý fototest: Huawei P30 Pro vs. Galaxy S10+ vs. iPhone Xs

Slepý fototest: Huawei P30 Pro vs. Galaxy S10+ vs. iPhone Xs

Huawei P30 Pro je v současnosti považován za jeden z nejlepších smartphonů na trhu. Pozornost na sebe strhl zejména díky čtveřici fotoaparátů na zadní straně. Od redakce DxOMark si vysloužil model P30 Pro 112 bodů a dostal se tak do vedení tohoto kontroverzního žebříčku. Čísla však neznamenají vše a v tomto případě se toto tvrzení potvrdilo. Redakce serveru phonearena.com před nedávnem na svých stránkách vytvořila slepý test fotografií ze tří špičkových smartphonů – Samsung Galaxy S10+, Apple iPhone XS a Huawei P30 Pro.

Huawei P30 Pro 01 1
Zadní čtveřice fotoaparátů je působivá. Podle výsledků slepého testu serveru PhoneArena však při běžných světelných podmínkách zaostává za konkurencí.

Který smartphone podle uživatelů fotí nejlépe?

Podle výsledků, které byly zveřejněny nedávno, se o vítězství dělí iPhone XS a Galaxy S10+. Bodový rozdíl mezi Samsung a Apple je sice znatelný, ale při jednotlivých hlasováních byly tyto smartphony téměř vždy opravdu blízko. O to víc udiví pozice Huawei, který byl vždy o podstatný kus za konkurenty. Huawei P30 Pro měl podle redakce nejnižší skóre a občas nedosáhl ani na 10 % hlasů. Tím byl deklasován svou konkurencí a inženýři z Huawei z tohoto uživatelského hodnocení asi nebudou příliš nadšeni.

Všechny fotografie ze slepého testu najdete v tomto článku na PhoneArena.com. Výše se můžete podívat na fotografie za dobrých světelných podmínek, na kterém je jasně vidět, že Huawei má z trojice telefonů nejvíce žlutý nádech a možná i proto si P30 Pro „vysloužil“ jen něco málo přes 10 %. A to není dobrá vizitka.

Situace s přemírou žlutých odstínů bude zřejmě způsobena pixely v kombinaci RYYB, která má oproti standardní RGB místo zelené barvy žlutou. Huawei měl zřejmě pro použití odlišného typu senzoru své důvody a my věříme, že by situaci mohla opravit aktualizace. Snímky v noci i zoom jsou dle redakce na vynikající úrovni, což můžeme potvrdit i my v redakci – při focení v noci Huawei P30 Pro jednoduše nemá konkurenci.

V redakci pro vás aktuálně chystáme FotoDuel, ve kterém proti sobě postavíme právě Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10+. Sami jsme zvědaví, jak velký rozdíl mezi těmito smartphony bude a jak si poradí s různými světelnými podmínkami. Dejte nám do komentářů vědět, na co se máme zaměřit a co s telefony vyzkoušet.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

56 komentářů

 1. No ty kráso…

 2. O co tu vždycky chytráků prská a vzteká se, když člověk napíše, že DxOMark je jeden velký nesmysl a podvod..
  A hlavně kolik hlupáku se DxOMark řídí a věří mu :-D

  • Tady to ovšem vypadá, na nějakou chybu ve FW. Uvidíme ve srovnání na SM.

  • Ne chyba ve fw, takhle proste foti. Je to vzdy stejny scenar i u jinych znacek, u DxOMark vitez a v realu propadak, co se foceni tyce.

  • Nejakou chybu v FW :DDDDD Vzdycky si najit vymluvu

  • Co víc, než slepý test, může kvalitu vystihnout. Konkurence toho našeho „krále“ pěkně smázla.

  • Lukass71: tak ono je to celkem evidentní… Nějaký problém s RYYB. Však to taky píšou… Když Mate 20 pro fotí lépe, než Ajfon XS a S10+, pochybuji, že by P30 pro byl horší. Teda kromě spousty jiných testů, kde P30pro fotí lépe, než tam ti dva.

  • Nejlepší je, že všude je P30pro nejlepší a přijde jeden test, kde výsledek dopadne jinak a někteří to začnou brát jako dogma ??

  • Tak to, že P30 Pro fotí nejlíp, tu tvrdíš jenom ty, a možná ještě pár Huaovcí, ale spousta lidí tu už přes rok řiká, jak ty fotky jsou hnusný, slitý a bez detailů. :DD Jako pár pochybných testů kdesi na DXo fakt nikoho nezajímá.

  • Ne na Dxomark, ale na YouTube ale i jiné weby. Ne tvrdím to já. Stačí otevřít prohlížeč a podívat se. Tady je jeden slepý test, který dopadl pro P30pro špatně a ty se toho chystáš… Přesně jako ta ovce.

  • Vsechny zajima ten 3ti fotak, ktery novinkou je, ale jinak na point and shoot nejlepsi neni.. Kazdopadne to je irelevantni, vysledek tohohle testu znaci jasny opak a ty se tu akorat zacnes vymlouvat, presto ze pod kazdym predeslym clankem nam tu povidas, jaka revoluce to je. Ale asi je to v pohode, protoze to ma na konci 30ku, tak to snad dostane updatu dost a foceni to spravi :DD

  • Proč já bych se měl na něco vymlouvat? Je to snad můj mobil? Moje firma? Jen se na to dívám s nadhledem a je to přesně tak, jak píšu. Jeden špatný výsledek a někteří z toho udělají dogma. Počkejme na update FW. Stejně tak u Galaxy S10, kde přejde noční režim – taky bych jej nezatracoval, že fotí noční fotografie mnohem horší…

   Ty máš na konci 71, takže těch updatu tě taky čeká DOUFÁM požehnaně….jestli ti vůbec pomohou.

  • xzeit: Já nepotřebuju nějaké YouTube testy apod. Já vidim, že to fotí bordel a hnus a to mi stačí. To spíš tebe vodí pěkně, jak správnou Huaovečku. Ale je vidět, že ten údajný superúspěch Huawei, co se focení týče, vůbec nikoho nezajímá a konkurenci nechává ledově klidnou. Před rokem, při představení P20Pro, se o tom mluvilo pár dní docela dost, ale pak i BFU zjistili, že to jsou fotky tak maximálně někam na instagram (v miniatuře dobře vypadající, jinak bez kresby a detailů), takže to zas upadlo. A jak píše dole Johny, tohle jsou takové závody ve zbrojení. Huawei se bez knowhow, bez roků vývoje snaží najednou všechny trumfnout. Ale jak vidíme, tak jim to prostě nejde.

  • Menty: A vidíš to kde? :-) Právě v těch srovnáních toho jde vidět dost, stačí jen otevřít oči a přestat blbě kecat.

  • Už je to starý xzeit, nevelebím propagandu, tak blbě kecám :D No ty jsi slepejš a Huaovce, konec diskuze.

  • Menty: nejde o to, že nevelebíš…blablabla…

   Ale o řeči: Já nepotřebuju nějaké YouTube testy apod.

   A podle čeho chceš objektivně hodnotit?
   Jedině podle testů – má li to být objektivně.

  • Garantuji ti, že 90% uživatelů mt neví ani co to je.
   Nikoho to nezajímá.

 3. Tak zajímalo by mě, kdopak si tento slepý test u dané redakce zaplatil. Telefon mam cca 14 dní a takto hnusne fotky se mi nedaří fotit… A to jich mam nafoceno cca 600. Takze bud špatný soft… Nebo… Je někdo fakt nesikovnej.
  Ale chápu ze místní experti, kteří telefon vidí jen na fotce, toto vemou jako modlu :D

  • Tak ono těch srovnání na netu je hodně. S10 má. Ještě rezervy, má přijít také speciální noční režim, jsem zvědavý, co pak.

  • Jasně zaplatil…slepý test… na phonearena… to víš, že jo…

  • Je to kampaň a účelovka! :D

 4. Mas ten tel? Fotís s nim? Obojí je ne vid.. Takze tvuj názor je zcela k ničemu.

 5. Prostě je jasné že Chuawei podvádí a rád si připlací za podvodníky jako je DxO jen reálné testy mluví za vše, vždyť i G8 fotí daleko lépe než hloupý Chuawei, a žádné FW chyba to není to je nesmysl, proč by jinak ostatní testy na YT dopadly katastrofálně, vždyť i video je bída a děs, bez pořádně stabilizaci a nemožnost 4K/60fps, jejich slavné ultrawide je taky otřesná a rozmazaná, no a nyní ten jejich Periscope, ten je tak kvalitou o ničem že nemá cenu o tom se diskutovat, i oppo je na tom nejlépe viz reálné testy které mluví za vše.

  Prosím rádoby idioty ať ani se nesnaží něco mi psát na nějaké vaše nesmysle nemám čas.

 6. Prostě je jasné že Chuawei podvádí a rád si připlací za podvodníky jako je DxO jen reálné testy mluví za vše, vždyť i G8 fotí daleko lépe než hloupý Chuawei, a žádné FW chyba to není to je nesmysl, proč by jinak ostatní testy na YT dopadly katastrofálně, vždyť i video je bída a děs, bez pořádně stabilizaci a nemožnost 4K/60fps, jejich slavné ultrawide je taky otřesná a rozmazaná, no a nyní ten jejich Periscope, ten je tak kvalitou o ničem že nemá cenu o tom se diskutovat, i oppo je na tom nejlépe viz reálné testy které mluví za vše.

  Prosím rádoby id.ioty ať ani se nesnaží něco mi psát na nějaké vaše nesmysle nemám čas.

 7. Také mi ten test připadá nějaký divný. Dosti pochybuji, že by Huawei P30 Pro dělal až takto výrazně špatné fotky. Jasně je to slepý test, kde rozhoduji čtenáři. Také bych zde nehodnotil Huawei lépe. Jenže on je i problém, že takové testy nejsou zrovna objektivní, pokud se dělají jen na první pokus (zde máte mobil a foťte) a dle nálady redaktora (záměrně fotí blbě). Jako na potvoru se do redakce může dostat nějaký problémový vzorek, a to nemusí být zrovna Huawei, pak jenom kvůli jednomu špatnému vzorku se musí odsoudit mobil jako celek?
  Zde bych redaktorům raději doporučil, pokud u nějakého mobilu (jakýkoli) pocítí, že nefotí tak, jak by měl, tak požádat o výměnu mobilu. Pokud by i u druhého mobilu byly stejné výsledky, pak to takto mohou prezentovat.
  Mimochodem. Pokud se nějaká fotka nepodaří, tak udělat nový snímek všech vzorků, dokud všechny vzorky nebudou slušné. Stejně platí pravidlo, že dobrou fotku neuděláte napoprvé.

  • No nálady, blbě,… Pokud chápu, jede se na automatiku ne? Navíc pokud si toho u Huawei levá ta jejich AI, tak výsledky budou různorodé že, logicky.

  • Ono to fakt ale fotí takle blbě. Řikal jsem to už u oficiálních snímků (žejo, xzeite), které sám Huawei vydal. Je to dáno několika důvody. První je technologie, která sice umožňuje zoom, ale to jde na úkor celkové kvality ostatních snímků (zvláště, když nejsou pak v nativním přiblížení). Dalším problémem je pak postprocessing. Na všech snímkách je vidět naprosté smazání jakékoliv kresby klasickou redukcí šumu a následně jsou vytačený fotky přes nějaký high pass, aby to bylo víc crispy. Můžeme tomu řikat softwarová chyba, ale za ní se skrývá čistě HW chyba a to příliš velká citlivost příliš malého snímače. Výsledek je pak samozřejmě špatnej a to především u věcí, kde je vysoký „šum“ jako je tráva, stromy, větve, cokoliv s texturou. Za mě ani iPhone na tom ve srovnání se Samsungem tady není moc dobře. Ale Huawei je prostě mizerie. Zoom je fascinující, ale nemůže tim přece nikdo zaklínat kvalitu normálního foťáku – a osobně ani nevim, kde by asi tak Huawei vzal lepší fotky než technologický gigant Samsung. Bez vývoje, bez ničeho. Jen samotnej fakt, že tam bude mít obrandovaný sklíčko ze snímače šelmu neudělá.

  • Tak kvalita snímků mimo nativní přiblížení bude u kteréhokoliv horší. A ne, nefotí to tak blbě – zrovna u tohoto slepého testu jsem se taky sám divil. Ono se stačí podívat na porovnání například na YT, kde toho je docela dost a je to hned jasné….

  • porovnání snímků na youtube? Tak tomu rozhodně věřim, přesvědčil jsi mi vahou svých argumentů. Ovšem i tak jsem nemluvil o přiblížení mimo nativní. Mluvil jsem o kvalitě fotek, které jsou na úkor toho, aby to fungovalo tak jak huawei chtěl vyhnány nesmyslnou citlivostí a následně zpětně redukovány a přiostřovány – což je zřejmé i z počtu MPx. Fakt, že má tak kvalitní low-light je další co ukazuje na to co tvrdím. Doplním jen informaci, kde Huawei vzal čip co by jakš takš fotil, tak čip je od Sony. Pořád ale ty fyzické vlastnosti, které musel upravit tak, aby byl zoom potřebný budou degradovat fotografie oproti konkurenci, co to dělat nemusí. Tohle prostě dojde snad každému. Nebo si myslíš, že můžeš zvyšovat citlivost na tak malém snímači jak se ti zlíbí bez odrazu v kvalitě výsledné fotky?

   „However, the P30 Pro doesn’t use this full resolution as an output by default, instead opting for 10-megapixels. Why? Because it can use the full range of 40MP, but super-sample to capture four times the information“

   Asi je zřejmý, proč se ti pak slejou některé věci do jednoho velkého bordelu bez kresby.

   Navíc vzhledem k tomu, že to má ToF tak je i zřejmé, že jsem nebyl se svým High-Pass vůbec daleko, protože to je přesně na co se to pak dá použít při normální fotografii. U zazoomovaných snímků je to dobrý, protože to dokáže najít hrany a okraje a tak má zazoomovaný snímek víc detailů, u normálního snímku to ale pak celý působí nepřirozeně. Ale zas – proč to vůbec vysvětluju tobě. Pochybuju, že víš z desetiny o čem mluvim.

  • Protože se to snažíš nějak obkecat, ale moc ti to nejde. Znovu tě odkážu na srovnání na jiných webech, teda kromě youtube, kterému nevěříš – jak jinak. Budeš raději věřit jednomu serveru, kde to dopadlo jinak – pecka. Kde je ta citlivost podle tebe jako vyhnána? :D. To že ten snímač umí ISO několik set tisíc, ještě neznamená, že to používá normálně. Toho využívá právě u nočního režimu a ano – je kvalitní. Množství informací ve fotografii hovoří za vše.

  • A dal se vztekas a odkazujes na web i bez jedinyho primyho linku.. Ze se s tebou Johny vubec takhle trapi a rozepisuje ti tu…

  • Já se fakt nevztekám, linky si umí každý dohledat. Na YT je toho taky dost….

  • whatever

  • xzeit – ze zdejších specialistů si nic nedělej. Umí si tady někdo představit, že firma velikosti Huawei vydá bugový HW? Stát se to může, o to nic, ale stejně jako xzeit bych předpokládal, že to FW pořešit může. @Johny – co to tu motáš s tím zoomem? Ten zoom je myslím jen 5x, natvrdo, níže a výše se do dopočítává nebo cropuje. Sleduju ve foto branži Franka Doorhofa a zdá se, že celý problém je jen v neexistujícícím kalibračním profilu, vy experti. Pokud se to potvrdí, tak má xzeit pravdu a Huawei to může opravit: [odkaz]

  • -pekr-: Oni prostě nemají rádi Čínu:-) Díky za odkaz, to zní zajímavě.

 8. Huashit co na to rict humus humus a zase humus
  Muj Note9 foti o 300% lepe to jako sorry

 9. Martine,jdi už s tím LG do háje, protože o tom tu není řeč. To za prvé. Za druhé : Takto byly nedávno prezentované načervenalé fotky a nikde jinde na webu nebylo možné najít stejné. I toto neodpovídá fotkám, které P30 má umět. To, co jsem zkoušel fotit, tak nebylo takto barevně špatně. Něco zde nesedí. Takto barevně špatné fotky nedělá ve dne mobil za 5000,-Kč

 10. Ano, věc, kterou lze vidět už druhou generaci telefonů Huawei. Podplacené recenze chválí naprosto špatné fotky. Pak stačí udělat jednou normální, kde si zahlasuje čtenář a kde je slavnej Číňánek? Tam, kde patří ;-)

 11. Zatím to vypadá, že je snaha poškodit Huawei na všech stranách, americkou počínaje a námi, známými řiťolezci konče.

 12. U P30 jsou ty fotky velice divne. At si tu pise kde chce a onanuje nad S10, ale v testu je neco spatne. 1 test 10 je na strane Samsungu, tak se muzete posmolit a hladite si tu srdicko jak mate dokonaly Samsung. Za me oba foti perfektne a jsou to skvele telelfony.

  • Právě že když se podíváš na jiné testy, tak jsou fotografie za dobrých světelných podmínek jak z Samsung Galaxy S10, tak z Huawei P30pro dost vyrovnané – tady bych lhal, kdybych tvrdil, že Huawei je mnohem lepší, než Samsung – ne, fotí dost podobně – za dne. V noci je tam jasná domimance Huaweie – ale zase, tady jsem s hodnocením také opatrný, protože Samsung nemá konečný noční režim a nebudu ho tudíž znevýhodňovat. Přiblížení srovnávat nebudeme, nemá to smysl. Ultrawide je zase jinak – samsung větší úhel záběru, o kousek méně detailů. Ani jeden není vyloženě horší fotomobil…kdybych měl ale vybírat čistě podle fotoaparátu, rozhodoval bych se, jestli chci lepší přiblížení.

 13. Měl jsem možnost vyzkoušet p30 a opravdu jsou fotky divné, přepálené barvy do teplých tónů, absolutně nevystihujici atmosféru fotky a na to jaké mají některé foťáky rozlišení tak na snímcích bylo málo detailů a kupa rozmazaných části, a k tomu pořízení fotografie probíhalo občas docela dlouhou dobu o ukládání nemluvě..
  Videa byly celkové naprostým propadákem a zaostřování bylo příšerně pomalé, některá videa byly taková jako by plavaly, zvuk hrozný, trochu zafoukalo a ve videu už nešlo nic slyšet, to se mi třeba u sony nebo nokie nikdy nestalo, dxomarku prostě už nevěřím..

 14. takze vlastne kdyz je P30 tak mizernej tak z toho vychazi ze lumii porad nikdo neprekonal

 15. Zajímal by mě postoj Leicy, protože tohle pro ni není dobrá reference…

  • Ještě jednou pro tebe. Podívej se na desítky jiných srovnání, kde výsledek hovoří jinak a neber tohle jako dogma…

  • ona dělá jen objektivy a pokud by jí zajímal nějaký postoj, asi by vůbec nepropujčila svoje jméno nějakýmu Huaweii :D

 16. Ja som si tento slepi test spravil este pred vyhlasenim vysledkov a po zverejneni so zistil ze som hlasoval
  4x za Iphone XS
  2x za Galaxy s10
  1x za Huawei

  Ak mam byt uprimny vobec ma to neprekvapilo….

 17. Žádné překvapení.

 18. U toho Huawei P30 Pro se mě to take nejak nezda, ptotoze rozdil je opravdu obrovsky. Za me kdyz jsem videl fotky tak je opravdu nejlepsi Samsung, snad az na jednu fotku. Radsi si pockam na Note 10 a uvidime :-) Zatim zustanu u moji S8+ , pri automaticke uprave a selektivnim ostrenim je to pro me TOP :-)

 19. Čekal někdo něco jinýho? Hromada keců proti konkurenci a teď se ukázala pravda.

 20. Cert vem Huawei, ale sklamani je i IPXS:( Takhle nemuze fotit telefon za 40 klacku.

 21. Nikde jsem nanešel, s jakým nastavením P30Pro fotil, nejspíš to bude standart bez Ai. Přitom Ai by podle mě fotky „dobarvilo“ do líbivé podoby Apple nebo Samsungu. Rozdíl je opravdu značný, možná by dost lidí pochybovalo, že to fotil jeden mobil jen s jiným nastavením.
  Včera jsem si zkusil schválně udělat pár fotek s různým nastavením, trochu mi pořád připadá, že P30pro bez Ai má trochu problémy se zelenou, že prostě není dost zelená. Ale je to takové sporné, viceméně dostanu to, co vidím. Dost taky pomůže fotit při plném rozlišení, velikost fotky není o tolik větší (8,7MB 5472×7296 oproti 7,1MB 2736×3648), ale celkově je fotka mnohem jemnější.
  Každopádně například ve srovnávačce na gsmareně ([odkaz]) podobné velké rozdíly rozodně nebyly. Divné.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).