Domů » Bleskovky » Síla hesel v roce 2016: malé zlepšení, ale stále hodně riskujeme

Síla hesel v roce 2016: malé zlepšení, ale stále hodně riskujeme

S každou novou službou, u které je nutné vytvoření účtu, příchází i často velmi dlouhý moment, kdy je třeba volit nové heslo. V kombinaci s netrpělivostí či nedostatkem času nezřídka vede tato chvíle ke zvolení hesla, které založený účet v podstatě vůbec nechrání. Společnost Keeper Security zanalyzovala 10 milionů uživatelů a zjistila, že kvalita hesel se v minulém roce příliš nezlepšila.

password

Na prvním místě se, jak asi mnozí tušíme, umístilo sofistikované heslo „123456,“ které použilo 17 procent uživatelů, jejichž hesla společnost analyzovala. Na druhém místě skončila ještě komplikovanější číselná řada „123456789″ a první trojici uzavírá pětimístné „qwerty.“ Chválihodné však je, že oproti roku 2015 se do žebříčku již nedostal kód „1234″ a jednoduché „password“ se přesunulo z druhého místa na osmé.

Do první desítky se pak kvalifikovala i tato hesla:

  • 12345678
  • 111111
  • 1234567890
  • 1234567
  • password
  • 123123
  • 987654321

Zvolené heslo je samozřejmě čistě osobní věc každého uživatele, nerozvážnost při jeho volbě však velmi zjednodušuje každoroční úniky informací a hacknutí účtu. Na kompletní žebříček 25 nejpoužívanějších a nejslabších hesel se můžete podívat na blogu Keeper Security a pokud se vámi používaná posloupnost znaků v tabulce objevila, doporučujeme okamžitou změnu za takovou šifru, která váš účet ochrání výrazně lépe.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).