Šikovný foto editor, retro závody a další zajímavé aplikace a hry zdarma

Ani dnes nebude chybět tradiční přehled aplikací a her, které si je možné po omezenou dobu pořídit zcela zdarma, ačkoliv jinak jsou zpoplatněny. Ve výběru najdete celkem sedm titulů pro obě hlavní platformy iOS a Android, přičemž dnešní díl trochu netradičně obsahuje i hry pro Wear OS (do nedávna Android Wear).

Nesmíme zapomenout na obligátní připomenutí faktu, že dobu, po níž jsou aplikace a hry zdarma, nemáme možnost jakkoliv ovlivnit. Proto pokud vás něco zaujme, se stažením zbytečně neotálejte – nainstalované položky zůstanou ve vaší knihovně označené jako zakoupené i po odinstalaci, takže se vyplatí si něco stáhnout i takříkajíc „do zásoby“.

iOS

Powers of Minus Ten – Bone

Power of Minus Ten je aplikace vydaná původně pro diváky amerického rodinného televizního pořadu s vědeckou tématikou, ale zaujme i naprosto neznalé tohoto pořadu. Ideální je zejména pro studenty středních škol, nicméně jistě ji ocení i každý, koho zajímá, jak funguje lidské tělo.

Z názvu se dá odvodit, že toto vydání je věnováno kostem. V příjemném uživatelském rozhraní tak můžete prohlížet 3D modely lidských kostí, přibližovat si je a detailně je studovat. Nechybí dokonce ani možnost zobrazení řezu kostí a přiblížit se dá až na úroveň jednotlivých buněk, což vám pomůže lépe si představit stavbu a fungování lidské kostry.

Velmi zajímavé jsou také doplňkové funkce, jako je třeba zobrazení procesu hojení zlomené kosti. Graficky znázorněný průběh vydá za tisíc slov z učebnice a ukáže vám to, co v reálu nikdy neuvidíte.

Aplikace zobrazuje i krátké informační popisky a údaje, jako je například hustota kosti. Všechny tyto textové informace jsou dostupné pouze v angličtině, ale nejedná se o nikterak složitý jazyk.

VisualX

Fotografický editor VisualX potěší hlavně uživatele sociálních sítí typu Instagram, neboť nabízí celou řadu rychlých a efektních úprav a zajímavých nástrojů. Oproti některým podobným aplikacím má menší míru přizpůsobení jednotlivých efektů, ale to je nutná daň za možnost během několika chvilek vytvořit originálně vypadající snímek.

Nabízené nástroje jde rozdělit do třech hlavních kategorií: vylepšení, efekty a doplňky.

Do vylepšení spadají funkce, pomocí nichž můžete napravit chyby při focení. Patří sem tedy ořez, vyrovnání deformovaných linií a rotace, kterou lze srovnat například horizont.

Efekty potom obsahují ty největší „vychytávky“. Najdete zde například práci s tonální křivkou, zvýraznění stínů, rychlé filtry, rozmazání, či naopak doostření určitých částí snímku a podobně. Specialitkou je potom možnost vybrat určitou barvu a nahradit ji barvou jinou, popřípadě ji převést do odstínů šedi. Tím lze snadno dosáhnout velmi efektních výsledků.

Třetí zmiňovanou kategorií jsou doplňky. Sem patří všechny nástroje pro doplnění textu o další prvky – zejména tedy text, emoji a různé grafické artefakty.

Aplikace je kompletně bez reklam a neobsahuje ani žádné in-app platby. V její prospěch hraje i to, že své výtvory můžete díky integrovanému menu sdílení ihned poslat svým kamarádům či rodině, nebo je rovnou nahrát na vaši oblíbenou sociální síť.

National Gallery, London HD

Tato aplikace je pro náš výběr poměrně netypická, ale věříme, že potěší všechny milovníky umění, historie a kultury.

Jedná se vlastně o virtuální verzi londýnské Národní galerie, která patří mezi pět nejnavštěvovanějších muzeí umění na světě. A je pro to důvod – najdete v ní díla těch největších osobností světového umění z období několika set let.

Aplikace obsahuje celkem 1 635 skenů obrazů od více než 500 unikátních autorů. Všechny obrazy lze zdarma a legálně přímo z prostředí aplikace uložit ve vysokém rozlišení, které se pohybuje od 1548×4226 px až po 7689×4215 px. Nechybí ani možnost přímého sdílení, takže lze obraz, který vás zaujal, tímto způsobem hned ukázat přátelům.

Díla jsou roztříděna podle autorů, žánrů a časového zařazení, takže lze snadno objevovat „nové“ obrazy dle těchto parametrů. Nechybí ale samozřejmě ani možnost prostého vyhledávání, které vám umožňuje přejít přímo na konkrétní obraz. Potěší také možnost záložek, kterými si můžete poznačit své nejoblíbenější obrazy.

Aplikace je optimalizována pro běh na iPhonech i iPadech, nicméně na velké obrazovce tabletu vše vypadá samozřejmě lépe.

 

Android

AceSpeeder3

AceSpeeder3
Cena: 23,99 Kč

AceSpeeder3 je závodní hra, v níž trochu netradičně neovládáte vůz, loď, ani motorku. Na povel máte totiž vesmírné vznášedlo, které se pohybuje po kovové trati v jakési futuristické scenerii.

Pokud vám přijde, že hra působí z grafického hlediska poněkud retro dojmem, nemýlíte se. Jedná se o mobilní předělávku stejnojmenné japonské videohry z roku 2007, která byla v době svého vydání poměrně populární i u nás a spousta lidí si ji tak jistě pamatuje.

Závody se budou odehrávat na 35 samostatných tratí, které se liší nejen vzhledem a obtížností, ale i celkovým charakterem, a tedy i taktikou, kterou je pro vítězství třeba zvolit. Postupně si vyzkoušíte také desítku vznášedel, přičemž každé odemčené je samozřejmě vždy o něco rychlejší než to původní.

Hra nabízí kromě klasických závodů také další dva doplňkové režimy, které si můžete zahrát, pokud vás omrzí klasičtí soupeři.

Notecation

Notecation
Cena: 24,99 Kč

Název Notecation je složeninou anglických slov notification (notifikace/upozornění) a location (lokace/poloha). Z toho se dá už tak trochu odvodit, k čemu slouží.

Aplikace umožňuje vytvářet si úkoly a „připomínáčky“ vázané na lokaci. Můžete si tak například před odletem na dovolenou naplánovat, aby vám ve městečku, kde plánujete pobývat, vyskočila notifikace, že chcete navštívit místní hrad. Právě cestování je asi nejtypičtějším využitím pro tuto aplikaci, ale využít ji lze samozřejmě i v každodenním životě. Občas je totiž potřeba připomenout nějaký úkol, který nemá zatím pevně daný termín, ale zato znáte jeho lokaci.

Nechybí ale ani jakási reverzní funkce, kdy si můžete vytvářet na určitém místě poznámky, k nimž je poté automaticky uložena poloha. Takto vytvořené poznámky si lze zobrazit na mapě a sdílet je s přáteli. Snadno tak můžete třeba upozornit na zajímavosti v městě, do nějž brzy plánují cestovat i vaši přátelé či rodina.

Space War

Space War (Wear OS)
Cena: 19,99 Kč

Google nedávno ukázal, že jeho platforma pro nositelnosti není zdaleka mrtvá a pokusí se ji dostat na co nejvíce zařízení. Došlo i k přejmenování z Android Wear na Wear OS, což má pomoci získat zejména přízeň iOS uživatelů.

Hraní rozhodně není na chytrých hodinkách prioritou, ale na druhou stranu jde určitě o ceněný doplněk. A jednou z nejlepších her pro tento operační systém je titul Space Wars.

Jedná se o graficky (vzhledem k výkonu hodinek) velmi zdařilou vesmírnou střílečku, v níž ovládáte vaše kosmické plavidlo v soubojích s nepřáteli. Ovládání je řešeno buď přímo pomocí pohybu zápěstí, nebo u podporovaných přístrojů otočným okrajem hodinek.

Hra nabídne celkem 12 úrovní a je vybavena i originálními zvukovými efekty, které si užijete ale pouze s připojenými Bluetooth sluchátky.

GALAXIA

GALAXIA (Wear OS)
Cena: 19,99 Kč

Za hrou GALAXIA stojí stejný vývojář, jako za titulem výše. Jedná se taktéž o hru pro Wear OS, tentokrát jde však o variaci na legendární Space Invaders, které asi není třeba podrobněji popisovat.

Mimozemské příšery mají různou obtížnost a některé tak nezničíte jediným výstřelem. Opět nechybí ovládání pomocí zápěstí nebo otočných prvků.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku