Domů » Bleskovky » Šéf Windows Phone vzkazuje: Třetí ekosystém je tu, všechny klíčové aplikace dodáme do konce roku 2013 (aktualizováno)

Šéf Windows Phone vzkazuje: Třetí ekosystém je tu, všechny klíčové aplikace dodáme do konce roku 2013 (aktualizováno)

Aktualizováno 22. listopadu, 10:00

Joe Belfiore opravil prakticky o 24 hodin později své vyjádření na konec letošního roku. Tudíž podle něj bude většina klíčových aplikací z iOS a Androidu dostupná i na Windows Phone během následujících týdnů. 

 

Původní text: Třetí ekosystém je tu, všechny klíčové aplikace dodáme do konce roku 2014

Kdy myslíte, že na Windows Phone uvidíme všechny populární aplikace z Androidu a iOS? Podle Microsoftu na konci roku 2014, alespoň si to myslí Joe Belfiore, který má v Microsoftu na starosti mobilní operační systém a nově také prohlížeč Internet Explorer. Napsal to na svém účtu na síti Twitter, kde se také radoval z nově příchozích aplikací na Windows Phone, jako je Instagram (zatím beta), Waze a Flipboard, který je již dostupný i pro Windows 8. Zároveň vyzdvihl, že Microsoft upevnil své místo jako třetí ekosystém, což potvrzují i prodejní výsledy za třetí kvartál.

 

Windows Phone v posledním roce vykázal růst, při kterém sesadil BlackBerry ze třetí pozice, které se snaží najít fungující strategii ve světě moderních chytrých telefonů. Microsoft se chce do produkce smartphonů pustit sám, tím že koupí mobilní divizi Nokie, která stojí za více než devadesáti procenty telefonů s mobilními Windows.

Ta již delší čas razila strategii zvýšení tržního podílu prodeji především levnějších telefonů s cílem získat co největší tržní podíl, aby vývojáři sami automaticky připravovali aplikace pro Windows Phone, stejně jako to dělají pro Android a iOS.

David Podzimek

55 komentářů

 1. I kdyby se to MS povedlo a skutečně by přivedl všechny top aplikace z ostatních platforem, plus navrch k tomu vyladil všechny drobnosti v samotném operačním systému, tak akorát perfektně připraví půdu pro oficiální zrušení veškerých snah MS prosadit se na trhu. Takhle nějak by to řekli MS a WP hateři? Pokud ano, tak jásejte, ušetřil jsem vám nervy a vaše klávesnice. Nyní se můžete spokojeně přesunout někam jinam a tam si vylévat své srdíčko.

  • xxx (neregistrovaný)

   Jeste nejake perly, prosim!

  • Belfiore vyhlasuje neco, co uz davno plati. Na Windows Phone je 46 z 50 top mobilnich aplikaci uz vice nez rok! :-D [odkaz] Takze vydali prohlaseni jen aby se o nich zase mluvilo. Zruseni WP bude prvni, co Alan Mulally udela.

  • Johny (neregistrovaný)

   Už to má nějakej jinej hudební přehrávač než tu původní m*dku? :D

  • Co je na vestavěném přehrávači špatného? Funguje výborně. A jiné samozřejmě ke stažení jsou.

  • Johny (neregistrovaný)

   Nevim kolik přehrávačů si viděl, ale mě třeba nedostačuje. Jsem zvyklej na PowerAMP. To neni jen proti WP, samozřejmě z Apple taky nejsem kdovíjak vodvařenej :D tam ale aspoň je kvalitní audiochip, takže do toho nemam potřebu toliko hrabat. U WP jsem zatim žádnej takovej telefon nenašel, co by přehrával solidně.

   Samozřejmě to může bejt tim, že jsem proti WP zaujatej a tak si to přenášim do tohohle. Je známo, že vnímání kvality zvuku dost souvisí v tomhle případě s podvědomím a je hodně individuální. Naštěstí pryč jsou doby mojí bejvalý 800. I tak mam ale u většiny co jsem zkoušel (protože to je vždy první co zkouším) pocit, jak když hodíte kšíry do pračky :D To se ale moc rozepisuju a mohli bysme tu bejt miliardu let nad tímhle.

  • Já jsem na přehrávač v mobilu nenáročný. Zvuk tak nějak neřeším. Můj telefon v kombinaci s kvalitními sluchátky mi poskytuje zvuk naprosto dostačující. Kdybych měl vyšší nároky, tak si pořídím externí přehrávač.

   To je stejné jako s fotoaparátem – na momentky foťák v mobilu stačí, pokud chci ale pěkné fotky, také sáhnu po fotoaparátu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Já to takle nemam. To je daný tim, že sem měl asi jako první iPhone a plně jsem tim nahradil muj předchozí přehrávač. To pohodlí které mi to nabízí, netahat sebou 2 (resp 3 s DACem, ale ten stejně většinou netaham) zařízení a vychutnat si kvalitní hudbu kdekoliv je pro mě dost důležité. To samý ten foťák (+1 L1020) Proto teď uvažuju nad těmi objektivy od Sony, případně nad nějakým casem s optikou. Jasný, nechci po tom nějaký špičkový studiový výstup, ale pokud si pořizuju zařízení za 20 000, mělo by mít i nějaké možnosti a rozhodně bych byl nerad, aby bylo nějak zbytečně limitující.

   Na běhání, poslouchání v autobuse a pro 95% uživatelů takové vystupy určitě stačí (už proto, že FURT tu nemáme od všech podporu FLAC a to je napřesdržku v roce 2013). Ale těm taky stačí zamávat před očima Ultrapixely :D

  • Já osobně na hudbu nosím s sebou svůj Cowon s9 což mi příjde jako lepší řešení, než mít jenom telefon s průměrným hudebním výstupem. Navíc hudbu poslouchám hodně, takže baterka telefonu by rapidně klesala dolů a to rozhodně nechci. Těch 77g v kapse mě nezabije :D

   Co se týče podpory FLAC na telefonech, je podle mě zbytečná. Masa lidí tenhle formát nepoužívá a spousta těch, co jej používá zase nemá dost dobré sluchátka, aby si hudbu patřičně vychutnala. Pro těch pár lidí, co používají FLAC a zároveň mají dobrá sluchátka se vyplatí raději koupit nějaký kvalitní přehrávač.

  • .XX.: Jsme si jisti, že ten konkrétní model má skutečně lepší výstup než např. Samsung S4 nebo iPhone (který jej mají stejný a v rámci mobilů nejlepší)?

   Ad poslech, kupříkladu iOS akceleruje přes HW instrukce, spotřeba je vskutku minimální. Android se to „už“ naučil u 4.4 verze.

   Kupříkladu iPad mini umí více jak 10 hodin streamovat zvuk z WiFi a není příliš velký rozdíl v poslechu ALAC vs MP3.

  • Johny (neregistrovaný)

   xx: Zaprvé iPhone je v tomhle špička, takže ten Cowon pro srovnávání bych tu neřekl že je zrovna příklad na místě. Za 2. dát dobrej audiochip do telefonu neni problem (viz Walkmany, že?) za 3. zato hodně lidí posloucha wma a wav ;-) ALAC/FLAC je dnes základ. Stejně jako MKV už u videa. Tvoje argumentace mi přijde dost mimo, na „audiofila“ :D

   Tyhle přetahovačky, proč by neměl bejt FLAC apod podporovaný byly dobrý tak v roce kdy Windows vydal svuj přehrávaž Zune, dneska to nemá na trhu co dělat. Pokud Android může FLAC podporovat, nevidím důvod, proč druhé platformy by nemohli. U apple je to klasickej fašismus vnucování vlastního formátu, u Microsoftu jeho historická a stále se opakující zatvrzelost a neohebnost.

  • Johny (neregistrovaný)

   Pardon, samozřejmě kdy MS vydal, ne Windows

  • Ale u MS je to také vnucování vlastního formátu – WMA Loseless…

   Flac lze ale přehrát v jiném (nesystémovém) přehrávači.

  • JOHNY: Cowony jsou co se týče hudebních kvalit top, iPhone sice mezi špičku patří, ale nesrovnával bych ho se zařízením řádově o tisícovky levnějším a s jiným primárním zaměřením. Srovnání s iPody by dávalo větší smysl. Základ je pro každého někde jinde, každý má jiné priority. Většina ani o exsistenci FLAC a podobných bezztrátových formátů neví a kdyby zjistila, kolik zabírají místa, tak je stejně nebudou využívat. Jinak mě, prosím, nijak netituluj. Nejsem audiofil a ani se za něj nepovažuji.

   Jen pro upřesnění: nezastávám názor, že by podpora bezztrátových formánů neměla být dostupná v telefonech. Jsem naopak všemi deseti pro, ale to nic nemění na mém postoji, že pro masu je to zbytečnost.

  • Johny (neregistrovaný)

   Omlouvám se tedy za toho audiofila, nebylo to myšlený kupodivu ve zlym. Proto jsem to uvedl v uvozovkách a odkazovalo to na to, že do diskuze přinášíš Cowon. iPod a iPhone, v tom není co se výstupu hudby týče rozdíl. Pokud máš nějaké jiné zdroje, které potvrzují co naznačuješ, rád si o tom přečtu, ale pokud se podíváš třeba na testy u gsmAreny, tak ti musíš sám uznat, že snad krom 4S(? teď si nejsem jistej přesně) je ten výstup naprosto perfektní.

   Co se týče bezstrátových formátů, určitě se shodnem, že by telefony měli podporovat možnost poslechu audia bez komprese. FLAC je nejrozšířenější formát a proto bych to považoval za vhodný.

   mceza: ano, to je pravda u MS, myslel jsem to tak, že už ho vnucují bez úspěchu tak dlouho, že jim mohlo dávno dojít, kam si ho můžou strčit a změnit politiku

  • hhh no niekto kto pocuva hudbu z iphonu (a z hocijakeho telefonu) asi moc narocny posluchac nie je :) nasprosto perfektny vystup nemas zo ziadneho telefonu

 2. František Šafr

  Počet aplikací pro mě nikdy nebyl prioritní. Nevím, k čemu mi bude platný nějaký balast, když bohatě stačí např. k YouTube, Facebook, Instagram jedna, dvě, maximálně tři aplikace, které budou kvalitní. Co si budeme nalhávat – mnoho aplikací je nekvalitních a nedotažených. Na druhou stranu je fakt, že spousta lidí na počet aplikací slyší až moc dobře a třeba to platformě WP pomůže.

  Pořád si ale říkám, že místo WP7 měli pánové přijít až s WP8 a se současnou nabídkou aplikací a dnes by byli někde jinde.

  • Ondřej Gardavský

   Já na počet aplikací nikdy nehleděl, z toho milionu nebo kolik třeba na Google Play je použitelných a kvalitních tak 1% (a to možná přeháním). Existuje ovšem pár aplikací, které nejsou úplný mainstream a pro mě osobně jsou klíčové a bez nich pro mě WP výrazně ztrácí na atraktivitě. Přičemž minimálně u jedné z nich se vývojáři neodhodlají ke složité portaci dříve, než se podíl WP zvedne natolik výrazně, že začne atakovat pozici dvojky, jinak to pro ně nebude mít ekonomicky smysl. Lumia 520 měla přijít už dávno…

  • „Pořád si ale říkám, že místo WP7 měli pánové přijít až s WP8 a se současnou nabídkou aplikací a dnes by byli někde jinde.“

   V tom případě bys tu měl absolutně neznámý OS, který tu je přesně rok.

   To, že je WP8 mnohem lepší než WP7 ještě neznamená, že by se na něj dělaly aplikace rychleji… WP8 měl velkou výhodu oproti WP7 právě v tom, že na něm běží aplikace z předchozí generace, takže nezačínal na nule.

 3. Tomáš Slavíček

  Kolik článků se dá napsat z jednoho tweetu, který Joe vypustil omylem špatně… (v dalším tweetu se omlouvá, že samozřejmě myslel konec roku 2013)

  • Někdo se splete. Český „novinář“ to opíše a AARON to okomentuje.

  • David Podzimek

   V dalším tweetu, ale o 24 hodin později prakticky. Tedy dávno po napsání, aktualizuji to:) Nevím proč by nešlo něco usuzovat na základě výroků vedoucího vývoje WP.

  • Myslel jsem si, že novinář má realitu podrobit nějakému kritickému zkoumání. Přečíst si tweet, to dovede každý. Kdyby se tak dělo, tak by závěr článku musel být, že se Belfiore spletl nebo že mu hráblo. Už někdy v létě bylo přece oznámeno, že WP má 99 procent top 50 aplikací z ostatních systémů.

   Hlavně by to chtělo si třeba ověřit, co je z toho pravda, zda neexistují nějaké alternativy atd. Třeba 6Tag je evidentně lepší klient než originál Instagram, takže tahle zpráva moc lidí s WP ze židle zvednout nemůže.

   Celkově mi moc nedochází, proč tady zveřejňujete třeba porovnání výdrže telefonů ze zahraničních webů. To si to neumíte naměřit sami? Co když tam podváděli nebo se spletli? Aspoň to zkuste.

  • steelspace: Na AARONa nema smysl vubec reagovat.

  • steelspace: +1

  • Oslik (neregistrovaný)

   Upřímně, Tomáši, to je ovšem problém Belfiora, ne Smartmanie. ;-)

  • To není ani problém Belfiora, ani Smartmanie, ale celé internetové žurnalistiky a jejich snahy být co nejrychlejší.

  • Oslik (neregistrovaný)

   Tak udělejme ještě jeden krok a řekněme, že je to problém nás čtenářů internetové žurnalistiky:

   Jsme žhaví po novinkách, i kdyby byly blbě. ;-)

 4. pravda (neregistrovaný)

  Tady není ani tak problém malého množství aplikací, či spíše je problém v tom, čí služby používáte.

  Já osobně používám co nejvíce služeb Google, a to je problém – na WP budu vždy omezen, neexistuje, pokud vím, např. klient pro Google+, Google translator a podobně.

  Vím, že většina služeb je dostupná z webového prohlížeče, ale není to ono, aplikace jsou vždy daleko elegantnější.

  Dalším problém je nemožnost nainstalovat jiný prohlížeč, např. Chrome.

  Služby Microsoftu jsem samozřejmě zkoušel, ale Google je má prostě lepší.

  Samozřejmě důvodů proč o WP ani neuvažuji je více, ale o tom článek není…

  • Tak ono je logické, že na WP moc dobře nepůjdou služby Applu a Googlu. Stejně tak jako na Androidu nejdou úplně dobře služby Applu a MS…

   Na tom nemají zájem ani poskytovatelé služeb, ani výrobci OS. Každý se snaží o svůj vlastní vendor-lock. Když by ti na Androidu šly služby MS a naopak, tak by jsi mohl střídat ekosystémy jak ponožky. A to přece nejde, na tom naše slavné korporace nevydělají…

  • Jan (neregistrovaný)

   Ja na iPade problemy so sluzbami Googlu nemam. Vsetko funguje krasne. O L920 sa to uz povedat neda, takze je to skutocne rozdiel.

  • pravda (neregistrovaný)

   iOS má app pro např. Google+?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Pravda: Ano má, stejně jako pro Youtube, Google Drive( Google DOC) , gmail

  • mceza: Lepe bych to nepopsal, kazdy si chce svuj ekostystem chranit.

  • David Podzimek

   Zrovna MS se snaží o velmi dobrou funkčnost a dostupnost na iOS i Androidu, což je super. Google mimo vlastní Android pouze na iOS, ale tam vydává aplikace s novými funkcemi a designem někdy dokonce před Androidem.

   MS chce vydělávat na prodeji služeb výhledově, proto je pro něj dobrá dostupnost na více platformách, speciálně pro placené služby.

   Google chce distribuci reklamy a uživatelská data pro cílenou reklamu, k tomu má také placené služby podobně jako MS. Proto také platí za každé iOS zařízení, aby byl vyhledávač standardně nastaven na Google:)

  • Pravda: Klientů pro google translator i jiných služeb google je na store bezpočet. Včetně překladu hlasového vstupu (např. kvalitní Voice translator)

   ještě jsi ale chycen v síti google, je pochopitelně pro tebe výhodnější mít i jeho OS. Ovšem ne každý to tak má a spousta lidí začíná používat mozek a zjišťuje, že dávat svá osobní data googlu není (i z hlediska budoucnosti) úplně nejšťastnější řešení..

  • Standa (neregistrovaný)

   mimonaut: Mnohem stastnejsi reseni je davat sva data microsoftu? Proc se v kazde diskusi pokousis vyvolavat flame?

   Kazdy kdo nepouziva tvoji modlu asi nema mozek, tak to je sila…

  • Ano, z hlediska ochrany vlastních dat je to u MS lepší.

  • Johny (neregistrovaný)

   Souhlas se steelspace a mimonaut. Na druhou stranu Google už je dneska taková č**ka, že i když mu ty data přímo nedáte, umí si je získat z dalších zdrojů. Android, G+, Chrome, GMail a další tato data jen upevňují. A na třetí stranu, nikdo normální asi nechce mít lustrovaný emaily a zprávy co kde píše, byť počítačem a pro optimalizaci reklamy. Mě je fuk, co GOOGLE s tim v důsledku dělá, klávesnici mi prostě nemá co snímat ;-)

  • Bublina (neregistrovaný)

   Služby Google rozhodně lepší nejsou. V práci jedeme na GApps a je to peklo. MS nesahají ani po kotníky. Zejména služby jako GMail versus Outlook nebo parodie Google na síťové Office aplikace. S MS Wordem, Excelem, … na síti zdarma to je naprosto nesrovnatelné.

  • MS touto útočnou kampaní chce ukázat, že už dávno neplatí, že MS jsou ti zlí hoši, co jen vydávají nefunkční IE6.

   Google byl naopak vždy brán za ty hodné.

   A je úplně jedno zda to je nebo není pravda. MS se snaží prostě změnit mínění lidí, protože spousta lidí jejich produkty a služby nepoužije jen proto, protože je vydává Microsoft.

  • Bublina: Ono často to není ani tak o funkcích, jako o špatně navrženém UI. To, co Google předvádí například na G+ nebo Google Drive je jasná ukázka toho, že GUI prostě neumí…

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ano, ale přesně naopak. MS je nyní v situaci, kdy mu stačí pouze komentovat to, co uživatelé Google Apps na vlastní kůži zažívají. Teď mluvím o svých osobních zkušenosatech a o zkušenostech kolegů. Jedeme na Googlu pár měsíců, ale už toho jejich slídění máme plné zuby. MS to pouze pojmenoval. S ničím tak agresívním, vlezlým a nebezpečným jsem se dosud nesetkal. Z velkého Géčka se stal velký bratr a jde z něj strach. MS v dobách své největší síly, kdy jsem z pozice Linuxáka na něj nadával, byl proti němu neškodný beránek.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Re: mimonaut Dnes v 10:16

   V marketu je spousta aplikací třetích stran , nikoliv od firmy Google . To nese tu „krásnou“ vlastnost, že za měsíc, den, nějakou hodinu nemusí fungovat.

   V iTunes , ale aplikace od Googgle inc pro služby Google inc jsou. Tedy není nutné mít jejich OS.

  • „Služby Microsoftu jsem samozřejmě zkoušel, ale Google je má prostě lepší. “

   Neverím, že si ich skúšal. Microsoft je v mnohom pred Google a Apple. Nehovorím, že vo všetkom, ale ponúka ďaleko viac ako konkurenti a s niektorými službami tu bol ako prvý spomedzi týchto troch.

 5. Rikam to celou dobu, pokud jste zavisli na Google sluzbach pouzivejte Android, pokud na Apple sluzbach Iphone a pokud WP sluzby tak WP. Neni dobre michat jednotlive systemy.

 6. lexx (neregistrovaný)

  Pokud se poskytovatel obsahu či vývojář pozorně podívá na všechny tři zmiňované mobilní platformy z úhlu možné rentability, určení priorit podle vymezených skupin uživatelů je jasné:

  1. IOS – slušně velký počet uživatelů zvyklých a ochotných platit za aplikace…

  2. Android – největší počet uživatelů s malou ochotou platit za aplikace..

  3. WM – malý počet uživatelů ne moc ochotných platit za aplikace..

  • Má smysl komentovat zbožná přání někoho, kdo ani nerozezná WM a WP?

  • Nemá, ale když už tvrdí něco, co je statisticky měřeno, tak ať uvede alespoň zdroj :D

  • Jů, tohle je pěkná statistika. Co si ještě vycucáš z prstu?

  • mceza: To by me take zajimalo :-D

  • žbrenda wolš (neregistrovaný)

   Ja som apple zákazník, ale nie je pravda, že platím ochotne. Platím iba preto, lebo musím a neochotne. V poslednej dobe odtiaľ hodne sťahujem aplikácie a po tých balastoch, čo som stiahnul, preklínam jablko vo všetkých jazykoch. Tá nemožosť vyskúšať program zdarma, hlavne tie predražené a nemožnosť reklamcie a vrátenia peňazí nazad je frustrujúca.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).