Domů » Bleskovky » Šéf Samsungu byl kvůli korupci odsouzen na 5 let vězení

Šéf Samsungu byl kvůli korupci odsouzen na 5 let vězení

Na konci loňského roku došlo v Jižní Koreji k rozkrývání velkého korupčního skandálu, do kterého byla zapojena korejská prezidentka Pak Kun-hje a také faktický šéf společnosti Samsung Group I Če-jong, známý též jako Jay Y. Lee.

Ten měl podle obvinění uplácet vládu (údajně až v přepočtu miliardou korun), aby získal podporu státního fondu pro chystanou restrukturalizaci společnosti spojenou s kontroverzní fúzí společností Samsung C & T a Cheil Industries. Tato fúze měla I Če-Jongovi upevnit postavení v konglomerátu Samsung Group, který od roku 2014 po infarktu svého otce I Kun-hia vede. Če-Jong měl také ukrývat peníze v zahraničí.

Přestože I Če-Jong od počátku veškerou vinu odmítá, v únoru jej poslal soud do vazby a nyní nad ním vynesl rozsudek, který jej posílá na 5 let do vězení. Podle expertů zabývajících se situací rozsudek neovlivní chod společnosti, neboť Lee nebyl globální tváří značky. Pokud by však I Če-Jong neuspěl v odvolacím řízení a musel by si vyměřený trest odsedět, zavládla by v řízení celého konglomerátu nejistota, kterou by muselo vyřešit zvolení dočasného vrcholového vedení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Malo mu dali. Rúbať ruky takým.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).