Šéf Intelu má jasno: globální čipová krize jen tak neskončí

Intel Pentium 4 procesor cipset clanek

Globální pandemie ovlivnila nejen životy prostých lidí, ale poměrně nečekaným způsobem také technologické odvětví. Během pandemických restrikcí totiž razantně poklesla výroba čipů, které najdeme nejen v chytrých telefonech, ale v celé řadě dalších zařízení, jako jsou například automobily. Výroba tak v mnoha případech musela přibrzdit. Situace zároveň odhalila velkou závislost celého průmyslu jen na několika málo továrnách nacházejících se výhradně na Tchaj-wanu.

Koncem loňského roku, kdy pandemie konečně začala slábnout, předpovídal generální ředitel Intelu Pat Gelsinger, že nedostatek čipů bude trvat minimálně do roku 2023. Podle všeho se ale jednalo o poměrně optimistickou předpověď, neboť nyní jí v prohlášení pro CNBC upravil. „Domníváme se, že celkový nedostatek polovodičů bude na rozdíl od našich předchozích odhadů panovat i v roce 2024,“ pronesl přesněji Gelsinger.

pat gelsinger intel press
Nedostatek čipů bude trvat až do roku 2024, myslí si šéf Intelu

Nedostatek ovšem není rovnoměrný a průběžně se přelévá z jednoho odvětví do jiného. Například Intel se při oznamování finančních výsledků za 1. kvartál roku 2022 pochlubil, že jeho výrobní kapacity se téměř vyrovnaly poptávce. Úprava předpovědi ze strany Gelsingera zohledňuje nejen uspokojení současné poptávky, ale také poptávku, která teprve vznikne. Nejen Intel totiž významně investuje do stavby nových továren na výrobu čipů. Většina z nich však nebude v provozu včas, aby krizi pomohly překonat.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku