Domů » Bleskovky » Schizofrenie podle Zuckerberga: Proč byl Facebok rozdělen na dvě aplikace

Schizofrenie podle Zuckerberga: Proč byl Facebok rozdělen na dvě aplikace

Zdá se, že se mezi významnými softwarovými společnostmi poslední dobou rozmohla schizofrenie, a aplikace, které používají milióny lidí, se začínají štěpit na více odnoží podle jednotlivýh funkcí. Už máme za sebou rozdělení Foursquare, ze které vznikl klon se jménem Swarm. Následoval i Facebook, který se rozhodl vydat samostatnou aplikaci Messenger sloužící jen a pouze na posílání zpráv a konverzaci v chatu.

V tom by ještě nebyl až takový problém, CEO společnosti Mark Zuckerberg ale v původní aplikaci zcela zablokoval přístup do zpráv. Pokud jste tedy používali Facebook na sledování nových událostí od přátel a sem tam si s někým vyměnili pár zpráv, máte smůlu a musíte si kvůli tomu nainstalovat další aplikaci.

Mark Zuckerberg se konečně odhodlal odpovědět na základní otázku – proč? Pokud si jeho rozsáhlejší projev zestručníme, dozvěděli jsme se, že stále více a více lidí využívá Facebook právě na chatování, konkrétně prý denně proletí vzduchem 10 miliard facebookových zpráv. Zuckerberg vysvětluje, že jste se dosud museli pro otevření nebo napsání zprávy proklikat přes rozhraní Facebooku a že chtěl vytvořit efektivní zkratku ve formě jednoduché aplikace, kterou jen otevřete a můžete psát seč vám hrdlo ráčí.

Dle něj je nutnost nainstalovat další aplikaci krátkodobě otravná, avšak v delší perspektivě má ušetřit spoustu času. To zní jako rozumná vysvětlení, jen nám „Zuck“ stále neřekl, proč tuto funkci odstranil z původní aplikace a udělal z nového Messengeru místo příjemné volby pro vášnivé písaře nezbytný krok navíc pro všechny ostatní. Jen jestli za tím nebude nějaký chytrý marketingový tah, drahý Marku.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

20 komentářů

 1. Když na WP šla dát na plochu tile přímo do zpráv v FB aplikaci, tak mi to nepřipadalo jako složité proklikávání…

 2. MilanD (neregistrovaný)

  Je to jak píšete. Pošlu přes FB tak 3 správy za měsíc a kvůli tomu mít další nenazranou apku?

 3. Nooo, já na WP8 nepotřebuji ani jednu aplikaci a vše funguje :-D

 4. shd (neregistrovaný)

  skor ked bol chat vo wp integrovany tak som tiez ziadnu prasivu apku nepotreboval ….ani jednu ani druhu …to bola najvacsia chyba wp, ze uz nema fb integrovany …ten messenger je mizerna aplikacia a navyse je hodne narocna …malo co tak zatazi fon

 5. Vojta (neregistrovaný)

  Zapomněl zmínit jeden z nejhlavnějších důvodů – Uživatelé můžou konečně odinstalovat katastrofální aplikaci Facebook.

  • To je pravda :-D Tu odinstalovavam uplne na kazde platforme jako první věc po prvním spusteni.

  • Dano (neregistrovaný)

   Súhlasím,FB aplikáciu v telefóne (tablete) nepotrebujem (ba priam ju vyhadzujem),čo chcem vidím v prehliadači a dokonca na m.facebook aj skoro bez reklám,takže za mňa je to OK,Messenger využívam viac ako SMS a ide dobre.Oproti celej FB apke je jeho náročnosť v norme (beží mi v pohode aj na starej Xperii). Ale chápem že sú aj užívatelia ktorí používajú FB aplikáciu a pre nich je to apka navyše…

 6. Tak ať mi ještě vysvětlí proč se mi zobrazují nejdřív staré příspěvky, které jsem četl před několika dny a už mne nezajímají. A na nejnovější se musím složitě proklikávat. Rozhodně složitěji než to bylo do zpráv. Když zrušili zprávy tak jsem místo instalace další aplikace odinstaloval i fb.

 7. Marek (neregistrovaný)

  Absolutně nechápu proč nelze dát ve WP 8.1 messenger při psaní na šířku…

 8. Mně hlavně na Messengeru vadí, že nejde nastavit trvale offline, maximálně do 8:00 následujícího dne :-(

  Druhá věc je, že mi to přijde zbytečně robustní a pomalý, přitom by stačil jednoduchý rychlý klient.

  • Dano (neregistrovaný)

   To je dobrý postreh,to odhlasovanie by som bral. A k veľkosti – no je tam aj volanie tak už to také jednoduché nebude,ale osobne by som tiež bral nejakú jednoduchú verziu ako býval starý Talk na Androide. Pár MB apoikácia na posielanie správ. Ale tak teraz už sa všetky apky „vylepšujú“,sú stále väčšie a náročnejšie na HW,dnes už pomaly aby človek rozmýšľal že či mu bude stačiť telefón s 1GB RAM (Android).

 9. Mr.Ferda (neregistrovaný)

  Kdo ještě používá aplikaci Facebook a nelíbí se mu ten velký balík messengeru tak ať se podívá na XDA. Je tam na to meducína (Messenger) který vrací původní funkčnost v aplikaci Facebook. Samozřejmě v původní funkčnosti, bez nových vlastností. A vlezli se pod 1MB

 10. Dano (neregistrovaný)

  Aplikacia pre Fac… co? Nepoznam, netrapi…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).