Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Sbližování Applu s Trumpem pokračuje, firma najala významného spojence prezidenta

Sbližování Applu s Trumpem pokračuje, firma najala významného spojence prezidenta

CEO Applu Tim Cook asi není osoba, kterou by si většina lidí spojovala se současnou americkou vládou. Faktem však je, že si Cook dokázal během tří let vybudovat s americkým prezidentem Trumpem blízký vztah, což nyní může přijít vhod.

trump tim cook
Tim Cook na setkání s americkým prezidentem v Bílém domě (Zdroj: Official White House Photo by Shealah Craighead)

Apple totiž oficiálně najal jako lobbistu Jefferyho Millera, člověka velmi blízkého Trumpovi a jeho administrativě. Miller působil již v inauguračním výboru a nyní úspěšně shání dárce pro financování volební kampaně. Pro Apple teď bude ve Washingtonu lobbovat v oblasti ekonomické politiky, respektive jejího vztahu k „technologickému zboží a službám“.

Nepravděpodobné přátelství

Na první pohled se může zdát, že jde o vcelku překvapivý krok, a to i proto, že Apple tradičně za lobbing neutrácí zdaleka tolik, jako jiné společnosti. Současné ekonomické spory Číny a USA však mohou pro Apple znamenat zásadní problém. Již příští měsíc teoreticky mohou začít platit další cla, která by podnikání Applu poškodila. Firma už proto také oficiálně požádala úřady o výjimku na Apple Watch, součástky pro iPhony a některé další produkty.

Najmutí Trumpova spojence navíc dává smysl i optikou toho, že se Tim Cook evidentně snaží s prezidentem udržovat dobré vztahy. To se mu daří, mluví se například o tom, že příští týden by si měl prezident Trump v doprovodu Tima Cooka odjet prohlédnout továrnu Applu v texaském Austinu.

Donald Trump se v minulosti také nechal několikrát slyšet, že Tim Cook je skvělým šéfem. Prezident dokonce zmínil, že kdykoliv je nějaký problém, CEO Applu mu osobně volá. A tajemstvím není ani fakt, že Cook působí jako neoficiální poradce Bílého domu v oblasti podnikání a obchodu.

Vztahem obou mužů neotřáslo ani to, když prezident Trump překřtil šéfa jablečné společnosti na Tima Apple. Prezident později vysvětloval, že šlo o řečovou zkratku ve smyslu „Tim / Apple“, zatímco Tim Cook na Twitteru změnil své jméno na „Tim 🍏“.

Trochu paradoxní tak možná je, že Donald Trump nepoužívá iPhone. V roce 2017 totiž přešel na Samsung, což odůvodnil odstraněním fyzického tlačítka „Domů“ v topmodelech značky. Nedávno se vyjádřil i k přechodu na odemykání TrueDepth kamerou – v Tweetu napsal: Pro Tima: Tlačítko na iPhonu bylo MNOHEM lepší než swipe!

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments