Domů » Bleskovky » Samsung vyvinul vlastní myš ovládanou zrakem: Pomáhat bude lidem se zdravotním postižením

Samsung vyvinul vlastní myš ovládanou zrakem: Pomáhat bude lidem se zdravotním postižením

Jihokorejský Samsung ve svých laboratořích pracuje na obrovském množství nejrůznějších zařízení napříč celým technologickým segmentem. Jednou z posledních novinek, která rozhodně stojí za pozornost je tzv. počítačovou „myš“ EYECAN+, která se ovládá pohybem očí. Lidem se zdravotním postižením umožní vytvářet a upravovat dokumenty, stejně jako prohlížet webové stránky. Tato „myš“ prvním zařízením svého druhu, které od uživatelů nevyžaduje žádné dodatečné nástroje včetně brýlí. Jedná se totiž o samostatnou jednotkou v podobě přenosného modulu, který je umístěn pod monitorem a funguje na bázi bezdrátové kalibrace s okem uživatele.

Samsung bude vyrábět omezené množství, které daruje charitativním organizacím, s komerční výrobou se zatím nepočítá. Technologie i design myši však budou brzy volně zpřístupněny společnostem a sdružením, které plánují na trh uvést počítačové myši ovládané očima.

Pro ovládání kurzoru myši je potřeba, aby se uživatel nacházel ve vzdálenosti zhruba 65 cm od monitoru. Nevyžaduje, aby byl v konkrétní pozici, protože lze ovládat vsedě i vleže. Kalibrace je potřeba pouze při prvním použití každého uživatele. Myš si pak již sám zapamatuje jejich chování a pohyb očí. Umožňuje nastavit citlivost senzoru jak pro kalibraci, tak pro následné používání. Po kalibraci se uživatelské rozhraní zobrazí jako pop-up menu v jednom ze dvou různých režimů: obdélníkové menu nebo pohyblivá kruhová nabídka. Oba mohou být nakonfigurovány tak, aby setrvávaly v popředí obrazovky.

Samotná nabídka menu obsahuje osmnáct různých příkazů, které se volí pouze pohybem očí a mrkáním. Provedení příkazu probíhá pohledem přímo na příslušnou ikonu a jedním mrknutím – jsou mezi nimi „kopírovat“, „vložit“ a „vybrat vše“, stejně jako „přetahování“, „scrollování“ a „přiblížení“. Myš umožňuje vytvoření vlastních doplňkových příkazů odpovídajících stávajícím klávesovým zkratkám, jako jsou například „zavřít program“ (Alt + F4) a „tisk“ (Ctrl + P).

Významný podíl na vývoji má také postgraduální student informatiky na Yonsei University v Soulu jménem Hyung-Jin Shin. Přestože se narodil ochrnutý, spolupracoval v letech 2011–2012 se společností Samsung na vývoji EYECAN a převzal klíčovou roli v rozvoji EYECAN+ UX řízením myši očima. Během 17 měsíců intenzivní práce s inženýry Samsungu docílili společně toho, že rozšíření nabídlo celou řadu dalších praktických funkcí a příkazů, které jsou snadno přístupné a ovladatelné pro lidi s hendikepem.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).