Domů » Bleskovky » Samsung versus Google: V zákulisí Androidu zuří tichá válka

Samsung versus Google: V zákulisí Androidu zuří tichá válka

Bylo zajímavé, ale ne příliš překvapivé, že si Samsung při představení Galaxy S4 našel prostor pro obrácené auto, tančící děti, ale žádnou zmínku o Google. Výjimečně zmínil jednou Android, což se obvykle nestává. Již nějaký čas se nabízí myšlenka, že Samsung chce, aby značka Galaxy v povědomí veřejnosti nahradila Android.

Co je zajímavé, je srovnat podíl Samsungu na Androidu s podíly telefonů prodaných v Číně. Je známé, že telefony s Androidem jsou v Číně dodávány bez služeb Googlu – žádné mapy, Gmail, kalendář, Play atd. Je však možné, i když někdy relativně složité, je přidat a užívat. Na MWC byl k vidění dokonce telefon od Motoroly, která patří Google, postavený pro Čínský trh tímto způsobem.

Podíl všech telefonů s Androidem v Číně společně s globálním podílem modelů Galaxy od Samsungu (bez prodejů v Číně, aby nebyly započítány dvakrát) dává dohromady 60 % všech smartfonů s robotem na zádech. Samsung nikdy nezmiňuje služby od Google a v Číně na telefonech také nejsou.

 

V grafu vidíte podíl zařízení s Androidem: Samsung bez Číny, prodeje v Číně a ostatní

Samotná Čína bude tvořit o kousek méně než jednu třetinu prodejů, to znamená, že Google má kontrolu jen nad 2/3 zařízení. Samsung drží další třetinu a je zřejmé, že se snaží redukovat povědomí o značkách Android a Google. Kdyby se Samsung rozhodl vzdalovat dál od Google, cestou vlastního operačního systému nebo služeb, měl by Google kontrolu pouze nad 40% Androidu. To by znamenalo selhání, jelikož hlavní motivace, pro tvorbu mobilního operačního systému, byla snaha zajistit si přístup k uživatelům. To musí manažery v  Mountain View znervozňovat. 

David Podzimek

33 komentářů

 1. CZJ (neregistrovaný)

  Jinými slovy je spolupráce se Samsungem nebezpečná pro kohokoliv. Jak pro Apple, tak i pro Google. Dnes s ním zatím bojuje hlavně Apple a snaží se omezit závislost na jeho subdodávkách (a možná také eliminovat průmyslovou špionáž), zítra bude velmi podobný problém řešit Google.

  Kdo bude další na řadě?

  • David Podzimek

   Mate pravdu, obecně příliš spoléhat na jednoho partnera, který je svým zpusobem i konkurence není dovre.

  • tak oni maju aj inych partnerov, bohuzial oni nezvladaju jak dodavky v pripade Applu, tak predat produkt v pripade Googlu…ono byt na tejto pozicii ina firma ako Samsung, tak sa snazi upevnit si poziciu rovnako

  • mino: tak samozřejmě, nicméně to nic nemění na faktu, že sílící pozice Samsungu nevyhovuje nikomu. Vyjma akcionářů, pochopitelně.

  • Chlapi ale je tu jeden faktor, který nezapočítáváte. Samsung je sice pilíř androidu ale jeho pozice je pro Google odstrašující pouze v případě, že by chtěl nahradit google služby svými službami. Nadruhou stranu nahradit takový Gmail nebo Google Play není vůbec jednoduché, ne-li nemožné a minimálně v civilizovaném světě (ne v Číně), má google zatím jistotu. Dalším faktorem je to, že jakmile Samsung opustí Android, dá se předpokládat velký odliv jeho současných zákazníků, kteří přejdou na osvědčenou platformu a HW jim dodá prostě někdo jiný – nabízí se tu například Sony, HTC, LG nebo Motorola. Co chci říct. Pozice Samsungu sice je silná a možná ještě zesílí ale aby to začalo ohrožovat Google, musel by ještě hodně hodně přidat a ani tak by neměl úspěch zajištěn. Já Samsungu celkem fandím ale jakmile by opustil google služby i u nás, rozhodně by si u mě neškrtl a věřím, že to tak mají i ostatní.

  • David Podzimek

   Určitě máte pravdu o západním světě, ale třeba Amazon je ukázka, že je snadné Google odstřihnout. A nejde jen o Play a Gmail (který jde nahradit snadno), ale o celou sérii služeb, která slouží ke sběru dat a následně k tlační reklamy.

   Máte pravdu, že pro Samsung dnes není reálné opustit Google, ale je to běh na dlouho trať. Když přijde s Tizen telefony, které budou mít většinu Android aplikací, běžný uživatel nic nepozná. Pomalu, ale jistě.

   Ale podíl Samsungu na Androidu posledních 9 měsíců klesal, takže to pro Google není tak „černé“, více brzy v článku :)

  • skejpa: ty to ale řešíš z pohledu „background“. Jasně, tohle vede na Google věc, tamto vede na Google věc. Ale Samsung cílevědomě potlačuje roli Androidu (viz. např. tento článek) a podstrkává uživatelům své. TouchWiz, Apps, kalendář, poznámky…. Uživatel prakticky nepoužívá Googlí aplikaci, ale Samsungovou, která ano, je navázána na Google. ZATÍM. Ale kolik lidí si všimne, že dřívější aplikace dělá tohle tak, nová (v novém telefonu) onak, když z uživatelského pohledu se nic nezměnilo, ale v systému…

 2. Borec (neregistrovaný)

  Že by se musel zákazník za pár let rozhodnout mezi OS/HW od Samsung nebo od Apple nebo od Google ( Motorola ) ? Popřípadě ještě za nima kulhajícím Microsoftem ?

  • Tak to není nic nového, vývoj je v kruzích, to platí všude (vyjma technologií:-) ).

   V minulosti sis také vybíral Palm-Palm OS, Nokia-Symbian, RIM-Blackberry a někde okolo se plácal MS s Windows Mobile.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Možnost rozhodnout se je často jen falešný pocit. Pokud své představy napíšete na papír a projdete technické specifikace toho co je na trhu. Zjistíte, že výběr bude z pár kusů telefonů a né vždy s rozdílnou platformou.

 3. miro j. (neregistrovaný)

  Buducnost je prave v oddeleni zavislosti HW a OS, Android musi ist cestou univerzalnej distribucie aby si ho nahodil kto chce kam chce, napriklad terajsi stav kedy komunita „kuchti“ ROMky pre zariadenia je dost obmedzujuca a brzdi rozvoj a najme upgrade na vyssie verzie.

  • A kde je napsáno, že univerzálnost je cesta ku předu. Takový univerzální WM sestřelil jeden večer během hodiny:-)

 4. Tak je samozřejmé, že když někdo moc vyčnívá, že se to ostatním nelíbí. Úspěch se neodpouští nejen u nás, ale nemyslím, že to vadí zrovna googlu, ten svého cíle dosáhne, ať se prodá telefon s androidem od samsungu, nebo od někoho jiného. Vždyť google ještě sám zvyšuje podíl samsungu tím, že mu zadává zakázky na nexus.

  • Geary: to jsi nepochopil, Google výrobce, který za a)nezaplatí za certifikaci (armáda čínských výrobců) a za b) nahrazuje jeho cloudové služby vlastními (Samsung) není pro Google až takový terno. Nahoněný číslo v grafu „Androidu je bambiliarda) sice může uspokojit ego, ale kasu to nenaplní.

  • David Podzimek

   Pokud v Android zařízení nejsou služby od Google, pak Google prohrál. Jejich hlavní cíl je mít cestu k uživatelům, získávat data a tlačit reklamu.

  • Ale samsung ty služby googlu nenahrazuje, ty ty tam dál jsou a jsou využívány.

  • Geary: Nenahrazuje? A co třeba Samsung Apps, ChatOn a jistě i další (Samsung aktivně nepoužívám).

  • To neni náhrada, to je alternativa, ovšem různý alternativy od třetích stran můžeš mít v jakémkoliv telefonu. Náhrada je, kdyby tam samsung Apps byl místo google play, on existuje vedle toho.

  • Geary: Ano, zatím je to náhrada. A je rozdíl náhrada v zařízení „out of box“ a náhrada „on demand“ uživatele. Já myslím, že na tom není moc co k nechápání nebo k diskusi. Ani Samsung si nedovolí v „úterý 16.5.“ si stoupnout do záře reflektorů a prohlásit „Google no more“. To by bylo špatně vysvětlené (ostatně co zlé krve bylo u Apple a GMaps). Ostatní se rozhodně poučili:-) ).

  • eh „zatím je to náhrada…“ alternativa jsem měl na mysli.

  • Pak už to bude ale porušení podmínek, tak že to „zatím“, znamená „nafurt“.

  • Geary: Proč porušení? Pokud je Samsung vypoví nebo neobnoví nebo se nevztahují na veškerou produkci (to nikdo mimo zúčastněných neví), tak se nejedná o žádné porušení. Ostatně, tebou zmiňované „nafurt“ se rozhodně netýká právě těch dohodnutých podmínek:-)

   Ostatně, podívej se na balení telefonu, téma Android rozhodně není ústřední, co by mělo říkat „kup mě“:-)

  • V podmínkách je , že google play je součástí systému. Každopádně tady vytváříš hodně divoký spekulace, který jsou spíš pro zasmání. Například Samsung Apps je v telefonech Samsung od samého začátku Androidu, tak že to neni žádná novinka poslední doby, ze který by se dalo cokoliv vyvozovat.

  • Geary: Žádný, že v podmínkách je povinnost Google Play, to máš jen u systému „zajišťující kompatibilitu s Google službami“. Android sám o sobě je opensource a není diktováno, že tam musí být cokoli od Google.

   Ad. Samsung Apps, co jsem mrknul, první zmínka (v souvislosti s Wave-Apps vznikl jako distribuční kanál pro Badu) je z poloviny roku 2010, v 2011 pak zpřístupnění placených aplikací (i Android). Tedy ono „je to v Androidu od začátku“ se mi nějak nezdá, když už jsme u těch divokých spekulací.

   Nevytvářím spekulace, jen konstatuji chování Samsungu, které si můžeš ověřit ve svém telefonu (pokud máš Samsung):-)

  • Google Play není součástí Androida. Existuje spousta zařízení, která ho nemají – přehrávače, neznačkové tablety atd.

  • Každopádně v galaxy S už samsung Apps byl.

  • Geary: to je možné, ostatně, uvedení by tomu i odpovídalo. Ale Galaxy S není Android. To je podobně pitomý argument jako tu někdo nedávno hodil, že Android na tom není s aktuálním systémem při uvedení přístroje tak špatně, Galaxy S IV má přeci 4.2, jako by Galaxy S IV byl Android:-)

  • Ale stejně jako tehdy je tu zase řeč pouze o androidu u samsungu, to ty to ve finále vždycky pitomě změníš na android jako takový.

  • Geary: aha, sorry, teď jsem opravdu sloučil Gogle Play a Samsung Apps. Poslední (teď předposlední) je irelevantní. Tedy, Google Play není povinnou součástí Androidu, Samsung Apps nejsou v zařízeních od počátku dostupnosti přístrojů s Android systémem.

   Resp. ještě jinak, Galaxy S nerovná se začátek Androida u Samsungu. Lidé často vnímají danou platformu skrz jeden model (nyní S III) a neuvědomují si, že portfolio výrobce je silnější a rozhodně se netěší obdobné pozornosti (ze strany výrobce smutný fakt). Takhle jsem to před tím myslel:-)

  • Určitě Galaxy S není prvním Androidem. První snad byl i7500 a pak Spica i5700 jebky na verzi 1.5 a snad i5700 dostala upgrade na donut a eclair, neměli v sobě Samsung apps, tím jsem si skoro na 100% jistý.

  • Myslím první Androidem od Samsungu.

  • No jasně, první byl i7500, ten jsem neměl, tak nevim, galaxy s byl představen až o rok později.

 5. Mirek (neregistrovaný)

  Podle me je obava ze Samsungu silne prehnana… Ne proto, ze by se Samsungu nelibilo stat se druhym Applem (kterakoliv normalni firma by se rada stala Applem), ale proto ze sama architektura Androidu a jeho ekosystemu se pro to nehodi…

  Ano, kdokoliv si muze rozhodnout udelat uzavrenou privatni verzi Androidu (jako Amazon). Ale hned dalsi den se vynori konkurence ktera bude vydelavat na pouziti otevreneho Androidu… Apple kontroluje vse, u Androidu ani Google by nebyl schopny absolutni kontroly – protoze Android je open source a konkurence velka… Uspesnost Samsungu je primo zavisla na uspechu Androidu – pokus to menit by byl sebevrazedny… S Badou si Samsung vyzkousel jestli se muze stat druhym Applem – odpoved byla, ze ne… Co se tyce zbaveni se Google Play – to je taky nerealne… Samsung prosperuje kvuli hardware, ne ze sveho alternativniho obchodu…

  Apple je zakopany ve svem proprietarnim svete kde nema konkurenci, Samsung tyhle moznosti nema… A taky nema zastupy nadsencu co by si neco kupovali jen proto, ze je to Samsung… Pokud udela chybu, veci se muzou ryvchle zmenit…

  Navic Samsung je svym zpusobem opakem Applu – velmi pragmaticky, bude podporovat co je zadano a vyplati se… Nemaji zadneho vizionare co chce menit svet (coz je pro ne dobre – protoze na jednoho uspesneho vizionare typu Jobse pripada deset takovych co jsou schopni firmu privest v lepsim pripade do potizi, v horsim k bankrotu).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).