Domů » Bleskovky » Samsung varuje: Važte slov, chytrá televize vás může odposlouchávat

Samsung varuje: Važte slov, chytrá televize vás může odposlouchávat

Orwellův román 1984 je poslední dobou skloňován všemi pády kvůli takřka neustálým bezpečnostním mezerám a snaze vládních i nevládních organizací sledovat a odposlouchávat lidi. Každým dalším článkem si říkáme, že to už je absolutní extrém a blíže Orwellově nadčasovému dílu se snad už nejde dostat, stejně nám ale neustále někdo dokazuje opak.

Společnost Samsung nově varovala uživatele svých „smart TV“, aby neprobírali osobní záležitosti před televizí, úseky jejich hovoru jsou totiž zaznamenávany a mohou být zneužity. Naštětí tedy nejde o kontinuální odposlech, týká se to jen těch, kteří používají hlasové ovládaní televize – ve chvíli, kdy na ovladači stisknete patřičné tlačítko a zadáte povel například pro přepnutí na vybraný kanál nebo pro vyhledání videa na YouTube, může být zachycen i úryvek debaty, kterou někdo poblíž televize vede.

Tato nahrávka pak putuje na server společnosti Nuance, která se stará o rozpoznání hlasových pokynů a odesílá zpět do televize digitální verzi pro vykonání zvolené funkce. Samsung utěšuje své uživatele, že na záznam zvuku vždy upozorňuje velká ikonka mikrofonu na obrazovce, osobně bych za to ale nedával ruku do ohně. Datový přenos nahrávky na server a zpět není bůhvíjak šifrovaný, tudíž půjde celkem snadno odchytit a není vyloučeno že se vládní služby naučí režim nahrávání zvuku zapnout i dálkově aniž by uživatel cokoliv poznal.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

16 komentářů

 1. shepii (neregistrovaný)

  Já vždycky myslel že paranoia z big brotheru je otázka jen čtenářů s alobalovou čepičkou na hlavě a hle, ono se to rozšířilo už i mezi autory článků..:D Fakt jste tak naivní že si myslíte že někoho zajímá kdy budete péct bábovku nebo že přijede maminka na návštěvu.?:D

  • Tak ne každý vede tak prostý život točící se kolem bábovek. :)

  • Orwellova 1984 se bude muset preklasifikovat ze scifi na pribeh z realneho sveta. Samozrejme, ze to korporace zajima. Protoze Vam pak budou nabizet v reklame suroviny na babovku, novou pecici troubu nebo spunty do usi. Naivni jste vy, pokud predpokladate, ze Vas zivot neni peclive sledovan.

  • Karel (neregistrovaný)

   Doma obcas resime s rodici (vlastni firmu), kam budeme investovat, pripade zda koupime jinou firmu…pro spoustu lidi (nerikam v samsungu) by se hodilo nam tu TV hacknout….

 2. Zadna smartTV,smartLednicka a dalsi smartNesmysly nesmi do moji domactnosti.

  • Alobal už nestačí?

  • Přesně tak, pak se to akorát samo pouští v 4ráno (SmartTV) a už to 2x reklamovali:)

   Kdepak, stačí obyč zobrazovadlo, projektor:)

  • Marek2 (neregistrovaný)

   No jiste, „sama“ se spousti :D

  • proto (neregistrovaný)

   tak ono vypadá, že ani ty nejsi moc smart takže to chápu

  • Vpoint (neregistrovaný)

   Marek2

   Může se spustit kvůli aktualizacím. Občas se spouští i PC ve 3 hodiny v noci, pokud je třeba jen uspané.

  • Chápu, představa a ten strach, že domácnost je víc smart než jeho obyvatel, je otřesná ;-)

  • Peete: Promin, fakt tve prispevky stoji za to a jen ukazujes svuj chaby intelekt.

  • Johny (neregistrovaný)

   Na freefoto už sem viděl fotky UNIho v pyžamu s ovladačem :DDD

  • Marek2 (neregistrovaný): Jestli žiješ ve světě, v kterém nemají věci v firmware chyby, tak jsi v něm sám:) Smutné je, že to servis neumí odstranit, aspoň nikoli na poprvé. Asi je to více smart než školení lidé…

 3. JaroB (neregistrovaný)

  A už aj pretoto žiaden sanshunght mi už do domu nevkročí …

 4. Pokud je televize LED, tak si myslím že je možné mít přehled i o dění v místnosti. K fotoelektrickému jevu dochází i opačným směrem. Asi nic moc rozlišení, ale určitě to rozezná psa od člověka…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).