Domů » Bleskovky » Samsung v květnu uvede 9,7″ tablet Galaxy Tab A: Známe české ceny

Samsung v květnu uvede 9,7″ tablet Galaxy Tab A: Známe české ceny

Samsung příští měsíc na český trh uvede nový tablet Galaxy Tab A, který má navázat na modelovou řadu Galaxy Tab 4. O zobrazování se postará 9,7″ TFT displej s rozlišením 1024 x 768 px s poměrem stran 4:3, který nabízejí například iPady. Ostatně design tabletu nápadně připomíná právě jablečný tablet.

 

Tablet pohádní nespecifikovaný čtyřjádrový procesor s taktem 1,2 GHz, který doplňuje 1,5 GB RAM u Wi-Fi verze či 2 GB RAM u LTE varianty. Na českém trhu bude tablet k dispozici ve dvou verzích: bez S-penu v černém či bílém provedení a variantách WiFi nebo LTE + WiFi; nebo s chytrým perem S-pen usnadňující práci s dokumenty i zaznamenávání poznámek v černém a bílém provedení a Wi-Fi.

 

Celkové rozměry tabletu jsou 242,5 x 166,8 x 7,5 mm, hmotnost je 450 gramů u WiFi verze. LTE varianta váží 453 gramů. Na zadní straně najdeme 5Mpx fotoaparát s autofocusem, přisvětlovací dioda ale chybí. Vestavěný akumulátor disponuje kapacitou 6 000 mAh a výrobce slibuje až 10 hodin provozu při běžném používání.

Nejlevnější varianta tabletu Tab A s WiFi modulem a 16GB interní pamětí bude stát 8 499 Kč bez pera. Za S-Pen si připlatíte 1 800 Kč (10 299 Kč). LTE varianta s 32GB interní pamětí se bude prodávat za 10 099 Kč.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

14 komentářů

 1. Jan (neregistrovaný)

  A nie je toto nejaky zabudnuty clanok z roku 2011 ?

 2. Co to je, ten TFT displej?

  Ad ty placky, HW OK, proč ne, low end. Ale co ta cena?:O

  • Ascension (neregistrovaný)

   TFT (Thin Film Transistor)

   Tato zkratka se často zaměňuje se samotnou technologií LCD monitorů. Jde však o obecné označení všech dnešních LCD panelů. Uvádím to hlavně pro přesnost, protože se toto označení objevuje v některých e-shopech, tak aby to někoho nezmátlo. V podstatě jde o nanesení tranzistorů na tenkou vrstvu. Tyto tranzistory již pouze ovládají jednotlivé subpixely, které mají právě určitou výrobní technologii. TFT vrstva je tedy u všech LCD monitorů prakticky stejná.

   I přestože má každá technologie velmi odlišné vlastnosti, jsou si ve své podstatě všechny podobné. Všechny využívají tekutý krystal, všechny polarizují světlo a všechny mají své vady. Mezi ty nejznámější patří omezené pozorovací úhly, delší čas na změnu barvy (běžně známý jako odezva) a horší podání černé barvy – z toho také plynoucí nižší kontrast.

   Akorát v tabletu bude čistě jen TFT žádné SAMOLED TFT Jen TFT

  • Tak snad si to redakce přečte. Jen bych doplnil, že TFT je jak píšeš i u AMOLED displejů, tedy ono TFT vlastně nic nedefinuje, proto se ptám.

   Tedy mám autor chtěl takto nešikovně říci, že je to tedy LCD bez jakéhokoli upřesnění…

  • Ascension (neregistrovaný)

   Tady je ještě o AMOLED a IPS Info

   IPS (In Plane Switching)

   Technologii IPS vyvinula společnost Hitachi v roce 1996 a původně byla označována jako Super TFT – tedy Super Thin Film Tranzistor a vlastně neudávala technologii jako takovou. Až později (1998) přišla technologie S-IPS a opět ji vyvinula Hitachi. LG Display ji začalo vyrábět až v roce 2001. Tato technologie přinesla hlavně lepší odezvu. V roce 2002 přišlo vylepšené AS-IPS, které přineslo výrazně lepší kontrast a dohnalo tak v té době S-PVA. Také se posunuly barvy k lepšímu (tedy přesněji gamut se rozšířil). AS-IPS proslavila monitor NEC 20WGX2, který byl ve své době jako dar z nebes.

   O další dva roky později přišel IPS-Pro s ještě lepším kontrastem. Poté se již vylepšování stávající technologie ujmula firma LG. V roce 2007 přišla s H-IPS (neboli s Horizontal – In Plane Switching). Trochu to zavání změnou otáčení pixelu, ale princip je více prostý. Subpixely již nemají tradiční IPS tvar rohlíčku, ale jsou více obdélníkové. Díky tomu se zvýšila propustnost světla a tím i kontrast. Zhruba ve stejné době se objevil derivát e-IPS, který je jakousi ekonomickou variantou H-IPS (někdy je proto označován také jako AH-IPS).

   Následně na to se objevily UH-IPS (Ultra Horizontal In Plane Switching) a H2-IPS. V podstatě jde jen o jakousi evoluci H-IPS. Poskytují o 18 % lepší využití plochy a tím i lepší kontrast a jas. Potažmo lze snížit spotřebu (menší intenzita podsvětlovacích trubic). Další zástupce IPS je S-IPS 2. Opět se vrátil k rohlíčkovému tvaru subpixelů, ale zvýšil využití plochy o dalších 11,6 %. S tím souvisí opět snížení energetické náročnosti a lepšího kontrastu či jasu.

   Výhody a nevýhody IPS v kostce

   •+ viditelné z jakéhokoliv úhlu

   •+ lepší jas a kontrast

   •+ lepší barvy

   •+ menší energetická náročnost

   •+ životnost / 25 000 – 40 000 hodin

   •- vyšší cena než TN

   AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode)

   Existují dva základní druhy, displeje s pasivní matricí (PMOLED – Passive Matrix Organic Light Emitting Diode) a displeje s aktivní matricí (AMOLED – Active Matrix Organic Light Emitting Diode).

   Obé vychází z technologie OLED – (zkratka anglického Organic light-emitting diode) je typ displeje využívající technologii organických elektroluminiscenčních diod. Technologie pochází z roku 1987, kdy ji vyvinula firma Eastman Kodak. Nyní se používají především v přístrojích jako mobilní telefony, především kvůli své velmi vysoké ceně.

   Displeje s aktivní matricí jsou vhodné pro graficky náročné aplikace s velkým rozlišením, tedy zobrazování videa a grafiky. Struktura je podobná jako u TFT typů LCD displejů. Spínání každého pixelu je prováděno vlastním tranzistorem (vlastně dvěma – jeden řídí nabíjení a vybíjení kondenzátoru a druhý je jako napěťový stabilizátor kvůli zajištění konstantní velikosti proudu), čímž se zamezí například blikání bodů, které mají svítit během několika po sobě jdoucích cyklů. Současně se zvyšuje průtok proudu a zkracuje doba odezvy. Mezi výhody oproti PMOLED patří vyšší zobrazovací frekvence, ostřejší vykreslení obrazu a nižší spotřeba. Nevýhodou je složitější struktura displeje a tedy i vyšší cena.

   Výhody a nevýhody AMOLED v kostce

   •+ viditelné z jakéhokoliv úhlu / stejné jako IPS

   •+ lepší jas a kontrast / stejné jako IPS

   •+ lepší barvy / oproti IPS zobrazuje černou barvu věrohodněji

   •+ časová odezva / o něco málo lepší než IPS, v praxi ale nepostřehnutelné

   •- o hodně vyšší cena než TN a IPS

   OLED výroba v současné době vyžaduje velmi nákladné výrobní kroky. Konkrétně výroba podkladu vyžaduje použití polymorfního křemíku a LTPS nosná plocha z amorfního křemíku vyžaduje laserové žíhání. Tato část výrobního procesu AMOLED začíná na procesních nákladech standardního LCD. Spolu s časově náročným a drahým výrobním procesem, nemůže být v současnosti použit na výrobu velkoplošných obrazovek.

   •- životnost / cca 14 000 hodin

   •- nekvalitní modrá barva

   OLED látka používaná k výrobě modrého světla, degraduje podstatně rychleji než látky, které produkují ostatní barvy.

   •- poškození vodou

   •- spotřeba energie

   Zatímco spotřeba energie OLED displeje zobrazujícího převážně černý obrázek bude okolo 40 % spotřeby LCD displeje, u běžných obrázků je to kolem 60–80 %. Nicméně v případě zobrazení dokumentu nebo webové stránky na bílém pozadí může OLED displej spotřebovat až třikrát více energie než odpovídající LCD.

  • Poslední příspěvek jsem nějak moc nepochopil, vysvětlil v kostce rozdíl IPS vs AMOLED, nicméně TFT se to více méně netýká. Doporučuji položit dotaz strýci Google a hned z prvních odkazů na Wiki.. .. Psal snad všem konečně dojde, že „TFT displej“ je pojem o ničem. Trochu se divím, jak kolem jasných technologických faktů vzniká diskuse a především nesmyslné články….

 3. Roman (neregistrovaný)

  Si uz Samsung dela srandu:))to snad ne tohle.takovej shit za takove penize.

 4. Ascension (neregistrovaný)

  TFT? bez amoled ? co to je ?

 5. Ascension (neregistrovaný)

  Tak když už tak tam měl být SAMOLED.

  • Furt je tu možnost, že tam AMOLED je, TFT se užívá i v těchto displejích.

 6. Royskop (neregistrovaný)

  Na TheVerge nebo někde právě psali že je tam TFT LCD, ne SAMOLED. Šetří :(

 7. Ascension (neregistrovaný)

  Podle toho co jsem se díval na GSM tak to bude čistě TFT LCD které nemá dobré pozorovací uhly a je levnější než SAMOLED.

 8. doma máme postarší 10palcový tablet od Samsungu s 64GB úložištěm, velká kapacita úložiště je snad jediné pozitivum, jinak šmejd. Manžel ho koupil z druhé ruky za 7000 Kč s příslušenstvím. Snad nejvyhozenější peníze

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).