Domů » Bleskovky » Samsung uvolní aktualizaci pro využití všech osmi jader u procesoru Exynos 5 Octa

Samsung uvolní aktualizaci pro využití všech osmi jader u procesoru Exynos 5 Octa

Samsung letos představil svůj vlastní čipset Exynos 5 Octa, který využívá architektury big.LITTLE. Mezi jeho hlavní charakteristiky patří dvojice čtyřjádrových procesorů u kterých dochází k automatickému přepínání podle náročnosti jednotlivých úkonů. Za současných podmínek čipset vyhodnocuje, zda se o konkrétní proces postará energeticky šetrnější čtveřice výpočetních jader (Cortex A7), nebo druhé kvarteto (Cortex A15) určené pro náročné operace.

Jihokorejský výrobce však nedávno přišel s velice zajímavým oznámením, které hovoří o možnosti využití všech osmi jader v jeden okamžik. Do konce letošního roku začne Samsung uvolňovat aktualizaci, jejíž součástí budou HMP (Heterogeneous Multi-Processing) instrukce, které v praxi umožní heterogenní využití všech procesorových jader. Tato aktualizace má dorazit na všechna zařízení s procesory řady Exynos 5 Octa, včetně nedávno představeného smartphonu Meizu MX3. Samsung do světa zároveň vypustil video, které celý princip HMP názorně vysvětluje.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

20 komentářů

 1. fsh (neregistrovaný)

  Neříkám že je to špatně, ale povolil bych to jenom při připojení do externího napájecího zdroje :D

 2. tom (neregistrovaný)

  Ještě že jsem si vybral s4 s exynosem. Já tušil že bude způsob jak spustit všechny jádra najednou.

 3. Zaujímalo by ma či to okrem zvýšenia výkonu umožní natáčať 4k video ako u S800.

 4. tom (neregistrovaný)

  Já si myslím že to nebyl problém v rychlosti procesoru, ale v rychlosti ramky. Když se jim podaří zvýšit její frekvenci, tak by to mohlo taky jít.

 5. w8 (neregistrovaný)

  :-)

  niekde staci aj 2 jadro a 64b

  ale kedze Samsung uz nevyraba A7 nema co ukradnut , okopirovat

  ako to bolo pri Exynose :D tak musi zufaly, zapinat 8 jadier :D

  • Jarda (neregistrovaný)

   V cem ti jako pomuze 64bit na mobile? Je to jeste vetsi marketingova stupidita ne vice jader. 8 jader muze vyuzit aplikace kdyz by vytvarela vice vlaken. 64bit je na prd. Ale oveckam to staci:-)

  • 64bit má do budoucna hodně velký potenciál. Ale v tuto chvíli to je opravdu jen marketing.

   64bit PC procesory tu jsou s námi už hodně dlouho, ale teprve teď se začínají více rozmáhat 64 bit aplikace a dávat se 4 a víc GB RAMek.

   Takže 64bit architekturu v mobilním zařízení vítám, ale ještě tak 4-5 let bude k ničemu.

  • To sou strašný kecy, jak to vůbec jako programátor můžeš vyslovit?:-)

  • Aha, už chápu, modla WP to nemá, tak je to k ničemu. Co mi to jen připomíná:-D

  • Jarda (neregistrovaný)

   Mceza ma ale pravdu, v iphonu vice jak 4GB pameti nebude min 5 let, prece 1GB staci na vsechno, takze nechapu vyhodu 64bit systemu.

  • Jarda: Ježíši lidi, přemýšlejte trochu! iOS přeci není jen pro iPhone, ale také pro tablety. Tam může nastat situace s 4GB RAM (pokud neustále toto omíláte jako primární přínos 64bit) mnohem rychleji než v telefonech. Kupříkladu. iOS je také v nějaké podobě v iTV, kde pokud se bavíme o nástupu 4K rozlišení, taky kdo ví co vznikne za HW specifikace, atd. Bože, dnes je fakt pro někoho Black Friday, resp. mají blackout.

  • Co máš furt s tím pátkem 13.? Máš z něj nějaký traumatický zážitek, že ho furt v každém druhém komentáři omýláš dokola?

   Přečti si toto: [odkaz]

   Srhnu ti to:

   Co přináší 64bit architektura?

   1) Adresace více jak 4GB RAM – u iPhonu na nic, u tabletu zatím nanic

   2) Větší registry – pro běžné aplikace nanic. Speciálních aplikací zas tolik není a těm stejně ten nízký výkon, co A7 má moc radost neudělá…

   Navíc větší registr může zvýšit náklady na manipulaci s ním -> paradoxně bude výkon pomalejší

   3) Větší náročnost na operace s DRAM – zvýšení zátěže baterky

   Takže tu přestaň opakovat pořád dokola ty tvoje kdydy o pátku 13. a zkus trochu myslet.

   A k těm tvým zařízením, 4K rozlišení a podobně – však já píšu, že budoucnost to má, ale není to ani za týden, ani za měsíc, ale za pár let!

 6. Je přeci jedno jestli 64b architektura má/nemá teď význam. Někdo vždy musí být první. To, že s tím přišel Apple jen dokazuje minimálně to, že OS je od něj na to plně připraven a HW který dokáže plně využít 64b architekturu příjde brzy. Důležité je, že až se tak stane, bude ten přechod zcela plynulý, protože OS už teď je a vývojáři aplikací budou svoje aplikace taky psát pro 64b.

  Je to vždy lepší situace, než plodit HW (Samsung), jen kvůli tomu aby byl druhý a čekat na OS (Android)…O vývojářích pro Android nemluvě, první aplikace budou podstatně později. Takže sumu-sumárum, není lepší začít s předstihem a být plně připraven, než dělat něco ve spěchu a kvůli marketingu ?

 7. Tom (neregistrovaný)

  Pokud vím tak Google letos představí další verzi androidu. A je klidně možné že 64 bit procesory bude podporovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).