Domů » Bleskovky » Samsung SH-100 z roku 1988: Podívejte se, jak vypadal první mobilní telefon jihokorejského giganta

Samsung SH-100 z roku 1988: Podívejte se, jak vypadal první mobilní telefon jihokorejského giganta

Pojďme si udělat takový malý flashback. Psal se rok 1986 a dnešní lídr mobilního trhu si usmyslel, že vytvoří mobilní telefon. Začal tak růst společnosti, která vlastní údajně více galaxií, než má celý vesmír

S veškerými vymoženostmi, které dnešní chytrá zařízení nabízejí je jakýkoliv pohled do minulosti lehce úsměvný. Nicméně před téměř 30 lety se každé vyrobené mobilní zařízení rovnalo malému technologickému zázraku, přestože takový telefon uměl pouze telefonovat.


Samsung SH-100

Svůj první přírůstek do skutečně dlouhé série mobilních úspěchů vyslal Samsung do světa v roce 1988. Svět uchvacovala letní olympiáda v Soulu a Samsung pochopil, že to je přesně ta ideální chvíle, kdy zúročit dvouletou práci svých inženýrů na výrobě svého prvního mobilu.


Samsung SH-100 (zdroj snímku)

Jejich první telefon se jmenoval Samsung SH-100. Jednalo se o první mobil vyrobený na jihokorejském poloostrově. Měl jednořádkový displej a 21 tlačítek. Velkým prodejním hitem se však navzdory dobrému načasování nestal. Z dnešních čísel jsou jeho prodeje doslova tragické. Prodalo se totiž jen přibližně jeden až dva tisíce kusů. S ohledem na to, že SH-100 byl startovacím mobilním telefonem jednoho z největších mobilních gigantů však lze říci, že se stal jedním ze zlomových zařízeních světové telekomunikační scény.

Kromě modelu SH-100 Samsung v roce 1985 vyrobil první mobilní telefon pro použití v automobilech. Nesl označení SC-1000, nicméně ani s tímto kouskem jihokorejský gigant neslavil příliš velký úspěch, jelikož se u něj objevily problémy s kvalitou zpracování.

Daniel Javorský

4 komentářů

 1. loko (neregistrovaný)

  škoda, že není v článku uvedena i prodejní cena. Předpokládám, že to byla pěkná pálka.

 2. konverz (neregistrovaný)

  Jj, dobovou cenu by pro zajimavost uveat mohli.Palka to byla urcite, o tom nepochybuju.V podstate tehdejsi technicka spicka.

  Pripomina me docela telefony Ericcson rady A.

 3. Konverz (neregistrovaný)

  Jinak se toho mozna tolik nezmenilo…model SH-100 je dost podobny modelu SC-1000, takze skoro jako dnes k podobnosti modelu Galaxy:)

 4. Koukám že ten design se táhne už od roku 1988 :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).