Domů » Bleskovky » Samsung vysvětlil, proč má řada Galaxy S20 v Evropě jiný procesor

Samsung vysvětlil, proč má řada Galaxy S20 v Evropě jiný procesor

Před několika dny se na internetu objevila zpráva, že někteří pracovníci čipsetové divize Samsungu pociťují nespokojenost nad obchodními rozhodnutími svého zaměstnavatele. Důvodem mělo být rozhodnutí jihokorejského výrobce osadit trojici nových vlajkových lodí novými čipsety Qualcomm Snapdragon 865 na všech trzích s výjimkou Evropy, kde jsou modely Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra 5G k mání s čipsetem Exynos 990.

Samsung Galaxy S20 Phones
Řada Galaxy S20, zdroj obrázku: PhoneArena.com

Nespokojení zaměstnanci

Samsung tím v porovnání s předchozími vlajkovými řadami pozměnil strategii, v minulosti totiž telefony s čipsety od Qualcommu nabízel pouze ve Spojených státech a Číně, zatímco ve zbytku světa to byl právě Exynos. Zaměstnanci čipsetové divize vyjádřili nad tímto krokem zklamání. V jihokorejských továrnách tvrdě pracovali na nové verzi čipsetu, aby následně zjistili, že v jejich domovské zemi vůbec nebude k dostání, a nejen tam. Fanoušci jihokorejského výrobce jsou ale zcela opačného názoru.

Samsung Galaxy S20 Ultra 030
Samsung Galaxy S20 Ultra (zdroj obrázku: SMARTMania.cz)

Zástupci společnosti Samsung k této situaci poskytli redaktorům serveru SamMobile.com následující vyjádření: „Galaxy S20 je smartphone, který byl navržen tak, aby změnil způsob, jakým se díváte na svět, a v závislosti na regionu se dodává buď ve verzi s Exynosem 990, nebo Snapdragonem 865. Oba čipsety prošly srovnatelně přísným testováním, které má být zárukou konzistentního výkonu po celou dobu životnosti telefonu.“ Evropští zákazníci se přesto na jihokorejského výrobce zlobí a vyčítají mu, že si účtuje vysoké peníze za telefon, který považují za horší.

Přestaňte Exynos prodávat, vyzývají fanoušci

Podle řady uživatelů totiž čipset Exynos 990 nedosahuje kvalit konkurenčního Snapdragonu. Někteří z nich navíc uvádějí, že jednou z negativních vlastností Exynosu je zpomalování grafické jednotky, což se například ve hrách projevuje poklesem počtu snímků za vteřinu a trháním animací.

Jakou verzi Samsungu Galaxy S20 byste preferovali?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

V neprospěch Exynosu mluví také použití starších CPU jader typu Cortex-A76, která v porovnání s Cortex-A77 u Snapdragonu 865 zaostávají ve výkonu o 20 %. Ani grafický akcelerátor, kterým je v případě Exynosu Mali G77, nestačí na konkurenční GPU v podobě čipu Adreno 650.

Tip: Samsung předběhl Apple ve výrobě čipsetů. Exynosy přitom uživatelé příliš v lásce nemají

Minulý měsíc se na internetu dokonce objevila petice, která vyzývá Samsung, aby vlajkové modely s čipsety Exynos přestal prodávat. V době psaní článku se pod ni podepsalo více než 35 000 nespokojených uživatelů.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Beran
Anonym
Martin Beran
Offline

Nějak mi uniká to vysvětlení Samsungu… V článku jsem o vysvětlení nenašel ani slovo.

Peter Fejfar
Uživatel
Peter Fejfar
Offline

Veď tam píšu, že to bolo kvôli zamestnancom divízie, ktorá vyrába Exynos.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Lol, oni jsou ještě naštvaní, že ten jejich odpad není celosvětově. Myslím, že Česko by s nima klidně vyměnilo, aby si Korejáci dopřáli vlastní medicínku.

Jaroslav Skoček
Uživatel
Jaroslav Skoček
Offline

Nenazyval bych ho odpadem to je hodne silny slovo .. odpad je nekde uplne jinde :)