Domů » Bleskovky » Samsung představil 1,5GHz čip Exynos a 16Mpx CMOS snímač

Samsung představil 1,5GHz čip Exynos a 16Mpx CMOS snímač

Samsung před několika dny představil hned dva kousky lákavého hardwaru, který bychom měli v budoucnu spatřit ve výbavě chytrých telefonů. Jedná se konkrétně o 1,5GHz procesor Exynos, o kterém jsme již psali zde, a 16Mpx CMOS snímač fotoaparátu. Pojďme si tedy novinky od Samsungu zrekapitulovat.

První zmíněný čip je nejrychlejším z řady procesorů Exynos, konkrétně se jedná o dvoujádrový procesor Exynos 4212 ARM Cortex A9, který by měl defaultně běžet na taktu 1,5 GHz. Procesor je postaven na 32nm Samsung High-K Metal Gate (HK/MG) technologii, která by měla zajišťovat maximální výkon a zároveň rozumnou spotřebu. Dobrou zprávou je, že by tento procesor měl najít své využití ještě do konce tohoto roku v některém z chytrých telefonů nebo tabletů od Samsungu.

2011//sungexynos/sungexynos.jpg

Tímto ale jihokorejská společnost neusnula na vavřínech, ba naopak – Samsung představil ještě jeden zajímavý čip, a to mobilní CMOS snímač fotoaparátu o rozlišení až neuvěřitelných 16 Mpx a podporou technologie BSI (Back Side Illumitation, použita například u snímače v  iPhone 4). Tento čip by měl kromě fotek zvládat i záznam videa ve svém plném rozlišení, tedy 16 Mpx, o rychlosti 30 fps a při volbě polovičního rozlišení je teoreticky chopen pochytit záznam videa s framerate až 60 fps. Ačkoliv se tento snímač má začít naplno vyrábět již v listopadu tohoto roku, je velice nepravděpoboné, že by takto závratně vysoké hodnoty obrazového záznamu podporoval zbytek hardwaru v chytrých telefonech, alespoň pokud se budeme bavit o blízké budoucnosti. Dalším aspektem, který je nutno podotknout, je velice důležitý fakt, že výsledná kvalita pořízených fotografií nezáleží zdaleka jen na rozlišení snímače, ale především na kvalitě a světelnosti použité optiky. Megapixely bývají častým marketingovým lákadlem ať už v obchodech s mobilními telefony, nebo fotoaparáty jako takovými; je však třeba si uvědomit, že fotografie zachycena neuvěřitelným 16Mpx snímačem pomocí miniaturní kamerky na mobilním telefonu se zdaleka výslednou kvalitou nevyrovná ani fotografii pořízené na 6Mpx snímač digitální zrcadlovky s kvalitním světelným objektivem. Každý krok vpřed vývoji je ale třeba podporovat a pokud se využití tohoto snímače v chytrých telefonech neprojeví příliš negativně na jejich ceně, jistě se máme všichni na co těšit.

2011//sungexynos/sung16mpx.jpg

 Zdroj: Engadget, Samsung

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

2 komentářů

  1. :) idem predat zrkadlovku a pockam si na prvy telefon s tymto cipom. Ale dost bolo srandy neviem preco vyrobcovia davaju do telefonov snimac velkosti spendlikovej hlavicky. Ved miesta je tam dost kludne tam mozu osadit aj nieco vacsie

  2. Procesor paráda, čip bude takovej průměr, jelikož Samsung nemá ani žádnej echtovej foťák nebo kompakt.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).