TOPlist

Samsung představil 1,5GHz čip Exynos a 16Mpx CMOS snímač

Samsung před několika dny představil hned dva kousky lákavého hardwaru, který bychom měli v budoucnu spatřit ve výbavě chytrých telefonů. Jedná se konkrétně o 1,5GHz procesor Exynos, o kterém jsme již psali zde, a 16Mpx CMOS snímač fotoaparátu. Pojďme si tedy novinky od Samsungu zrekapitulovat.

První zmíněný čip je nejrychlejším z řady procesorů Exynos, konkrétně se jedná o dvoujádrový procesor Exynos 4212 ARM Cortex A9, který by měl defaultně běžet na taktu 1,5 GHz. Procesor je postaven na 32nm Samsung High-K Metal Gate (HK/MG) technologii, která by měla zajišťovat maximální výkon a zároveň rozumnou spotřebu. Dobrou zprávou je, že by tento procesor měl najít své využití ještě do konce tohoto roku v některém z chytrých telefonů nebo tabletů od Samsungu.

2011//sungexynos/sungexynos.jpg

Tímto ale jihokorejská společnost neusnula na vavřínech, ba naopak – Samsung představil ještě jeden zajímavý čip, a to mobilní CMOS snímač fotoaparátu o rozlišení až neuvěřitelných 16 Mpx a podporou technologie BSI (Back Side Illumitation, použita například u snímače v  iPhone 4). Tento čip by měl kromě fotek zvládat i záznam videa ve svém plném rozlišení, tedy 16 Mpx, o rychlosti 30 fps a při volbě polovičního rozlišení je teoreticky chopen pochytit záznam videa s framerate až 60 fps. Ačkoliv se tento snímač má začít naplno vyrábět již v listopadu tohoto roku, je velice nepravděpoboné, že by takto závratně vysoké hodnoty obrazového záznamu podporoval zbytek hardwaru v chytrých telefonech, alespoň pokud se budeme bavit o blízké budoucnosti. Dalším aspektem, který je nutno podotknout, je velice důležitý fakt, že výsledná kvalita pořízených fotografií nezáleží zdaleka jen na rozlišení snímače, ale především na kvalitě a světelnosti použité optiky. Megapixely bývají častým marketingovým lákadlem ať už v obchodech s mobilními telefony, nebo fotoaparáty jako takovými; je však třeba si uvědomit, že fotografie zachycena neuvěřitelným 16Mpx snímačem pomocí miniaturní kamerky na mobilním telefonu se zdaleka výslednou kvalitou nevyrovná ani fotografii pořízené na 6Mpx snímač digitální zrcadlovky s kvalitním světelným objektivem. Každý krok vpřed vývoji je ale třeba podporovat a pokud se využití tohoto snímače v chytrých telefonech neprojeví příliš negativně na jejich ceně, jistě se máme všichni na co těšit.

2011//sungexynos/sung16mpx.jpg

 Zdroj: Engadget, Samsung

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku