Domů » Bleskovky » Samsung pracuje na novém fotomodulu. Nabídne rekordní rozlišení 144 Mpx

Samsung pracuje na novém fotomodulu. Nabídne rekordní rozlišení 144 Mpx

Čím víc megapixelů, tím lepší fotoaparát. O tom se nás snažili přesvědčit výrobci fotomobilů před několika lety, poté však od této hry ustoupili a začali navyšovat počet čoček. Nyní jsou však v kurzu obě disciplíny, takže u moderních vlajkových smartphonů dochází jak k navyšování počtu snímačů, tak ke zvyšování jejich rozlišení. Současným stropem je 108 megapixelů, v příštím roce se ale zřejmě dočkáme vyšších hodnot.

samsung 108mpx sensor visual

Nová technologie Samsungu počítá až s 144 megapixely

Samsung nově na konferenci IEDM 2019 představil novou generaci FinFET technologie, která přechází na 14nm výrobní proces. Ten má především zvýšit efektivitu, neboť současné obrazové senzory vyžadují relativně vysoké napětí (2V a více). Cílem Samsungu je snížit energetické požadavky čipů a zároveň i míru vyzařovaného tepla. Nová generace FinFET má snížit spotřebu až o 42 procent a to u 144Mpx senzorů zaznamenávajících snímky ve frekvenci 10 fps. U záznamu videa 12Mpx snímači s frekvencí 30 – 120 fps má být energetická úspora 37 procent.

Novinka nemá nic do činění s velikostí samotných pixelů, přechod na 14nm proces se týká tranzistorů zesilujících signál a provádějících analogové a digitální zpracování dat z obrazového senzoru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments