Domů » Bleskovky » Samsung pracuje na 5nm čipsetech. Kdy dorazí na trh?

Samsung pracuje na 5nm čipsetech. Kdy dorazí na trh?

Společnost Samsung získala od svých partnerů certifikované nástroje, které jí umožní zahájit vývoj nového výrobního procesu známého pod názvem 5LPE (5nm low-power early). Nová technologie se stále opírá o interní litografii EUV (Extreme ultraviolet lithography) a certifikace „full flow“ nástrojů je pro výrobce čipsetů nezbytná, pokud chtějí vytvářet spolehlivý a účinný design čipů.

Exynos Samsung

Nástroje pracují s jádry ARM Cortex-A53 a Cortex-A57 založenými na zmíněné technologii 5LPE, přestože druhé zmíněné jádro stále používá FinFET (Fin-field effect transistor) transistory. Nový design by měl v porovnání se současnými řešeními podle předpokladů nabídnout o 25 % vyšší efektivitu, ale hlavně o 20 % nižší spotřebu energie či o 10 % vyšší výkon.

V prvních vlajkových lodích možná už v příštím roce

Technologie 5LPE dle dostupných informací používá více EUV vrstev, než jak tomu je v případě 7LPP. Nový výrobní proces by měl probíhat ve fabrice v jihokorejském Hwasongu. Výrobní linka vyjde na 4,6 miliard dolarů a k jejímu dokončení dojde na konci letošního roku. Produkce odstartuje v roce 2020 a plného vytížení dosáhne ještě před příchodem nových vlajkových lodí.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na