TOPlist

Recenze smartphonu Samsung OmniaPro (B7610) s QWERTY klávesnicí

Podrobná recenze komunikátoru s QWERTY klávesnicí, 800 MHz procesorem a WVGA displejem

- Samsung si se svojí sérií Windows Mobile komunikátorů Omnia dokázal získat velmi dobré jméno. Před nedávnem tyto řady rozšířilo několik nových modelů s poměrně zajímavou hardwarovou výbavou. Mám na mysli především modely Omnia II (recenzovali jsme zde) a OmniaPro, na který se zaměříme právě v této recenzi. Jde o vůbec první Windows Mobile zařízení od Samsungu, které je vybavenou výsuvnou QWERTY klávesnicí, která velmi dobře poslouží při psaní delších textů. Samotný systém výrobce okořenil o vlastní uživatelské prostředí TouchWiz, které doslova mění Windows Mobile k nepoznání.

V České republice se v současné době Samsung OmniaPro v oficiální distribuci prodává pouze u operátora O2, nicméně je možné, že se v budoucnu dostane i do volného prodeje. K testu jsem měl od českého zastoupení společnosti Samsung zapůjčený finální vzorek s českými Windows Mobile 6.1; veškeré dojmy se tedy vztahuji k této verzi, velmi brzy bychom se ale měli dočkat bezplatné aktualizace na Windows Mobile 6.5.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Vzhled a zpracování
hardwarová klávesnice
Operační systém, funkce a výkon
hardwarové parametry
displej
procesor a výkon
paměť
telefonní funkce
bezdrátová komunikace a GPS
výdrž zařízení
fotoaparát a záznam videa
TouchWiz 2.0 rozhraní a bonusový software
Závěrečné hodnocení

 

Klady (+)
800 MHz procesor
design a dílenské zpracování
rychlost systému
3,5 mm výstup na sluchátka, TV-Out
5 MPx fotoaparát s dvěma LED diodami
TouchWiz a bonusový software
bezplatný upgrade na Windows Mobile 6.5
Zápory (-)
absence signalizačních diod
aplikace pro práci s SMS
hlasitost telefonního hovoru

Obsah balení
V krabici se kromě telefonu a baterie nachází kovový teleskopický stylus (špička a konec jsou z plastu). Stylus má ve složeném stavu rovných 50 mm, v rozloženém se natáhne na 95 mm. Klasická cestovní nabíječka je zakončena microUSB konektorem, k dispozici je rovněž synchronizační USB kabel o délce 80 cm. Dodávaná sluchátka se připojují přes 3,5 mm výstup a jejich zvukové vlastnosti jsou výborné; s klidným svědomím mohu prohlásit, že s ničím lepším jsem se u dříve testovaných zařízení nesetkal a OmniaPro s připojenými sluchátky nabízí opravdu kvalitní poslech s výraznými basy a vyváženými výškami. Konstrukcí se jedná o in-ear sluchátka, která se díky gumovým koncům dokonale zachytí do uší, čímž při poslechu nebudete téměř vůbec rušit své okolí. Na kvalitu zvuku ve sluchátkách mají velký vliv technologie SRS CS a WOW HD, které Samsung OmniaPro podporuje. SRS CS dokáže přehrávat 5.1 zvuk přes dodávaná nebo jiná kompatibilní sluchátka a rozdíl poznáte především u multimédií, která mají zvuk kódovaný v několika kanálech (disky DVD…). WOW HD se stará o silnější basy a celkovou bohatší kvalitu přehrávaného zvuku.

- - -

Na kabelu sluchátek se nachází dva plastové výlisky. V tom menším je schovaný mikrofon a na druhém tlačítko pro příjem/přidržení telefonního hovoru. Je škoda, že výrobce zapomněl na posuvník pro regulaci hlasitosti, místo na něj by bylo dostatek. V balení se dále nachází tištěný anglický manuál (150 stran) a CD-Rom se synchronizačními nástroji ActiveSync a Windows Mobile Device center. Trial verze Outlooku, která bývá u jiných zařízení standardně dodávána, chybí. Rozhodně by neuškodilo, kdyby Samsung do balení přidal ještě ochrannou fólii na displej (a teď opravdu nemám na mysli ten tenký plátek, kterým je displej potažený při prvním vybalení).

- -

Vzhled a zpracování
Kryt telefonu je vyrobený z lesklého plastu. Zadní strana má navíc speciální úpravu, která ji chrání proti nechtěnému poškrábání. Celkové dílenské zpracování zhodnotím až v kapitole věnované hardwarové klávesnici, ale už nyní mohu napsat, že si s ním Samsung poradil velmi dobře. Lícování nepohyblivých dílů (zadní kryt) je velmi přesné a pevné a ani při silnějším promačkání konstrukce nijak nevrže a neprohýbá se. Celkové rozměry zařízení jsou 112.6 × 57.8 x 16.2 mm, hmotnost včetně baterie je 162 gramů. Ve srovnání s HTC Touch Pro2 (116 x 59,2 x 17,25 mm) je OmniaPro nepatrně menší, a to především na výšku.

- -

Tmavé přední straně vévodí dotykový WVGA displej (AMOLED) s úhlopříčkou 3,5“. Nad ním se kromě loga výrobce nachází telefonní reproduktor, VGA kamerka pro videohovory a světelný + proximity senzor. Určitě je škoda, že zde nezbylo místo pro signalizační diody, které by informovaly třeba o nových SMS zprávách a dalších událostech. Pokud vám někdo pošle zprávu a vy přeslechnete zvukovou signalizaci, jednoduše se o ní nedozvíte dříve, než aktivujete displej. Světelný senzor nastavuje ideální hodnoty podsvícení displeje vzhledem k okolním světelným podmínkám, proximity senzor zase vypne displej, pokud se s telefonem během hovoru přiblížíte k uchu; to zabrání nechtěnému zmáčknutí virtuálních tlačítek na displeji. Pod displejem se nachází dvě telefonní klávesy (příjem a ukončení hovoru), přičemž druhé tlačítko při delším stisku vypíná/zapíná zařízení. Pokud při aktivním hovoru přidržíte klávesu pro příjem, dojde k aktivaci hlasitého handsfree. Mezi nimi se nachází středová klávesa, která v základním nastavení spouští TouchWiz nabídku s programy, při delším přidržení pak správce aktuálně spuštěných aplikací (obě akce lze v nastavení změnit).

- -

- -

Na levé hraně najdeme klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a speciální klávesu pro přepínání obrazovek (W&L). To je velmi užitečná funkce, díky které můžete používat hned dvě obrazovky Dnes (práce/zábava) s různými pluginy. Ke každému režimu lze rovněž navolit vlastní tapetu a styl vyzvánění a celkově jde o velmi praktický prvek. Vůbec bych se nezlobil, kdyby bylo něco takového standardní součástí Windows Mobile. Přepínání mezi obrazovkami docílíte přidržením výše jmenovaného tlačítka, jeho funkci v nastavení nikterak dále předefinovat nelze. V levé spodní části se ještě ukrývá otvor, do kterého můžete po sejmutí zadního krytu umístit šňůrku nebo poutko.

- - -

Pravá hrana komunikátoru nabízí malý otvor pro provedení softwarového restartu, speciální klávesu Zámek a spoušť fotoaparátu. Zámek nabízí akci na krátký i dlouhý stisk. Při krátkém dojde k vypnutí displeje (obdoba tlačítka Power), při delším se telefon kompletně uzamkne. Opětovným stiskem této klávesy displej zase aktivujete a případně při delším přidržení telefon odemknete. Ve spodní části krytu má své místo mikrofon, který slouží jak pro telefonování, tak třeba i pro záznam hlasových poznámek.

- - -

Horní hrana je osazena microUSB konektorem/TV-Out výstupem, 3,5 mm audio konektorem a druhým mikrofonem pro konferenční hovory. Oba otvory (microUSB a jack) jsou chráněny záslepkami, které jsou napevno připnuty ke krytu. Při připojování microUSB konektoru se mi občas záslepka trochu pletla a aby konektor správně dosednul, bylo ji třeba trochu vytočit do boku. Funkčnost TV-Out výstupu jsem vzhledem k chybějícímu propojovacímu kabelu neměl možnost otestovat.

- - -

Zadní kryt nejen že disponuje speciální úpravou proti poškrábání, ale zároveň je zabarvený to temně rudé barvy, která vypadá velmi elegantně. Na pozadí jsou rovněž vidět čtyři vlnité linky, které při dopadu světla vytvářejí velmi zajímavý efekt. Povrchová úprava skutečně funguje na výbornou; telefon jsem zhruba měsíc nosil po kapsách, kam se mi občas podařilo přidat i klíče, nicméně když jsem kryt očistil od otisků prstů a dalších šmouh z používání, nebylo na něm po nějakých škrábancích ani památky a stále vypadal jako nový. OmniaPro si tedy i po delším používání zachová pěkný vzhled, na displej ale doporučuji co nejdříve nalepit nějakou ochrannou fólii. V krytu je několik malých otvorů pro objektiv fotoaparátu, přisvětlovací LED diody a systémový reproduktor, který se používá při přehrávání hudby, sledování filmů nebo hlasitém handsfree. Pokud kryt sundáte, uvidíte baterii a slot na microSDHC kartu. Pod baterií se ještě nachází slot pro vložení SIM karty.

- - -
Srovnání s T-Mobile G1, E-TEN M700 a HTC Hero

- - -
Srovnání s HTC X7510 Advantage a mivvy one

-
OmniaPro a Apple iPhone 3G

Hardwarová klávesnice
Samsung OmniaPro disponuje výsuvnou QWERTY klávesnicí s 39 klávesami. Ty jsou rozděleny do čtyř řad, přičemž numerické znaky se zadávají přes klávesu Alt jako sekundární symboly. Tlačítka jsou vyrobena z pevné gumy a mají tvar obdélníku o rozměrech 9×6 mm, pouze mezerník uprostřed má dvojnásobnou délku. Podsvícení je bílé a ve tmě nijak nebije do očí. S vysouváním a zasouváním klávesnice vám pomohou pružinky, které se nachází uvnitř telefonu. V zasunutém stavu je mezi spodním a horním dílem malá mezera, která je ale zcela v normě (zhruba 1 milimetr), i když v našem diskuzím fóru se objevilo několik uživatelů, kteří měli mezeru mezi díly o něco větší.

- - -

Občas se mi stane, že pružinky spodní díl zcela nedovřou a on pak částečně (1-2 mm) přesahuje přes boční hranu. Není to žádný velký prohřešek, lehkým stiskem oba díly snadno zarovnáte, nicméně třeba u takového HTC Touch Pro2 je dovření mnohem přesnější. Je škoda, že se na klávesnici nenachází softwarové klávesy, tlačítko Win a další systémová tlačítka, která by usnadnila pohyb v operačním systému. Mezi základními sekundárními znaky mi chybí třeba rovnítko (=), které je nutné zadat až přes symboly na softwarové klávesnici. Další zajímavostí je, že většinu sekundárních znaků napíšete přes stisk tlačítka Alt, nicméně u značek přiřazených pod kurzorové klávesy je nutné Alt držet po celou dobu (například pro napsání otazníku). Opět to není žádný velký problém, ale někoho by to mohlo zpočátku trochu mást.

- - -

Na klávesnici se dá pohodlně psát oběma palci. Zejména z počátku, než se klávesy trochu opotřebí, počítejte s tužším stiskem. Občas se vám klidně může stát, že zejména při rychlém psaní vynecháte nějaké písmenko. Nejde však o žádnou softwarovou vadu ale právě o to, že jste danou klávesu nezmáčkli dostatečně. S tímto problémem jsem bojoval především při prvních dnech používání, nyní už se mi to vůbec nestává. Celkové zpracování klávesnice bych hodnotil kladně, rozhodně není tak pohodlná, jako u Touch Pro2, který v současné době nabízí asi nejlépe zpracovanou klávesnici, ale rozhodně se vám na ní bude psát dobře. Jen škoda, že české znaky standardně nenapíšete. Opět si k tomu budete muset přizvat na pomoc symboly na softwarové klávesnici, případně využít automatického dokončování slov ve slovníku xT9, do kterého si můžete přidávat i vlastní slova.

- - - - - -
Srovnání Samsungu OmniaPro s HTC Touch Pro2

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (v říjnu bude zdarma dostupný upgrade na Windows Mobile 6.5)
Displej: AMOLED, WVGA rozlišení 480×800 px, 3,5″, max. 65k barev
Procesor: Samsung S3C6410, až 800 MHz
Paměť: 256 MB RAM, 516 MB ROM, 2 GB vnitřní úložiště (1444 MB volných pro vaše data), microSDHC karty
Telefon: čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSDPA (rychlost stahování až 7,2 Mbps)
Komunikace: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP)
Fotoaparát: 5.0 MPx, autofocus, dvě přisvětlovací LED diody, makro režim, záznam videa ve VGA, přední VGA kamerka pro videohovory
Hardwarová klávesnice: ano, výsuvná, 4 řady, 39 kláves, bílé podsvícení
GPS: Ano, 20 kanálů, A-GPS
FM rádio: ano, podpora RDS
Hmotnost: 162 gramů včetně baterie
Rozměry: 57.8 x 112.6 x 16.2 mm
Baterie: Li-Ion, kapacita 1500 mAh
Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, TouchWiz 2.0, velké množství bonusových aplikací, pohybový senzor, světelný senzor a proximity senzor

Operační systém, funkce a výkon
Samsungu se díky uživatelskému prostředí TouchWiz 2.0 povedlo vzhled operačního systému Windows Mobile změnit téměř k nepoznání. Skoro pro všechny základní systémové nabídky má TouchWiz svoji vlastní grafickou náhradu, potěšující je ale fakt, že toto rozhraní můžete kdykoliv vypnout a používat téměř čistý vzhled Windows Mobile. Slovo téměř uvádím záměrně, protože taková aplikace pro práci s textovými zprávami nebo správce kontaktů zůstanou v novém stylu i po vypnutí. U kontaktů to až tak nevadí, protože jsou velmi dobře vyřešeny, nicméně TouchWiz skin textových zpráv zabraňuje kopírování textu z příchozích zpráv. Pomocí jednoduché úpravy v registrech, která je popsaná v našem fóru, můžete naštěstí klasický vzhled opět aktivovat.

- - - -
Upravený správce souborů, Opera Mini 5 beta v JAVA emulátoru, hra Solitaire a softwarová klávesnice

TouchWiz dále zobrazuje zvětšené ikonky z horní lišty, i když i tuto funkci lze vypnout. Pěkně zpracovaný je rovněž správce Wi-Fi a Bluetooth. Na obrazovce správců vidíte ve formě ikonek okolní AP/zařízení, ke kterým se pouhým kliknutím připojíte. Pokud je bezdrátová síť zabezpečená, objeví se dialogová nabídka pro zadání hesla. U ikonek Wi-Fi sítí se zobrazuje i síla signálu a orientační poloha, vždy máte tedy přehled o tom, do jaké sítě se vlastně připojujete. O vlastnostech TouchWiz prostředí a jednotlivých programech si však povíme více v samostatné kapitole.

Operační systém Windows Mobile 6.1 reaguje při vypnutém TouchWiz rozhraní velmi rychle a i když je TouchWiz velmi zajímavé, já jsem raději používal klasiku z důvodu rychlejší odezvy a zvyku na standardní rozmístění nabídek. Zajímavostí je černý Black skin, který veškeré nabídky přeskinuje do tmavé podoby (černé pozadí a bílý text); změna se v tomto případě netýká jen barvy horní a spodní lišty, ale i všech dialogových oken a dalších nabídek. Přiznám se, že tak komplexní témátko, jako je Black od Samsungu, jsem ještě pro Windows Mobile neviděl.

Displej
Dotykový (rezistivní) displej je vyrobený technologií AMOLED, která je mnohem méně náročná na spotřebu energie. Ve srovnání s HTC Touch Pro2 a jinými WM komunikátory s klasickým displejem, má OmniaPro podstatně živější barvy a lepší čitelnost v místnosti, na přímém sluníčku to však příliš dobré není. WVGA rozlišení (480×800 px) nabízí na úhlopříčce 3,5“ velmi jemné zobrazení a výborně se hodí pro práci s dokumenty nebo zobrazování webových stránek. Podsvícení displeje lze regulovat v několika krocích, přičemž úplně vypnout nejde; případně můžete aktivovat světelný senzor, který se o nastavení jasu postará sám. Dost často se mi při aktivním světelném senzoru stávalo, že displej zezelenal, což by mohlo spoustu uživatelů celkem oprávněně vylekat. Nejedná se však o hardwarovou chybu, ale spíše o nějaký bug v ROM, kvůli kterému senzor občas špatně vyhodnotí nastavení, jehož výsledkem je mírně nazelenalá obrazovka. Snad se dočkáme opravy v novější verzi ROM. Výrobce uvádí, že displej dokáže zobrazit až 16 milionů barev, my ale víme, že kvůli omezení systému Windows Mobile je tato hodnota ve finále nižší = 65 536 barev. Dotyky na displeji jsou doprovázeny jemnými vibracemi, mě to ale příliš neoslovilo a raději jsem tyto vibrace v nastavení deaktivoval.

Procesor
Hnacím motorem celého zařízení je procesor Samsung S3C6410, který je schopný pracovat až na frekvenci 800 MHz. V systému je možné výkon procesoru regulovat pomocí speciální aplikace v nastavení. K dispozici jsou režimy Automaticky, Vysoký výkon (800 MHz), Normální výkon (400 MHz) a Nízký výkon (270 MHz). Asi nejlepší je používat automatickou regulaci, kdy si systém sám nastavuje frekvenci procesoru podle aktuálního zatížení. Přehrávání videa ve WVGA rozlišení s datovým tokem okolo 2,5 Mbit/sec nedělá procesoru také žádné problémy, tedy alespoň v této upravené verzi freeware přehrávače TCPMPlayer, v placeném CorePlayeru byl výkon při přehrávání stejných souborů o něco nižší.

-
Spb Benchmark 1.6

Pro úplnost ještě přikládám výsledky naměřené programem SPB Benchmark 1.6, ze kterých je patrné, že OmniaPro je výkonnější, než Touch HD nebo Touch Pro2. Velký podíl na tom samozřejmě má právě procesor. Schválně jsem do benchmarku přidal ještě výsledky z testu předprodukčního vzorku HTC Leo (HD2), který disponuje 1 GHz Snapdragon procesorem. I tak ale prosím tyto hodnoty berte spíše jako orientační, SPB Benchmark už nebyl několik let aktualizován a výsledky některých testů tedy mohou být zkreslené.

Paměť
OmniaPro je vybavena 256 MB RAM, které bohatě postačí pro spuštění několika desítek aplikací na pozadí. Podstatnou část si samozřejmě ukrojí samotný operační systém, i tak vám ale při prvním spuštění zůstane zhruba 90 MB volných. Paměť Flash ROM má kapacitu 512 MB, přístupných je ale zhruba 140 MB. Aby toho nebylo málo, přidal výrobce ještě 2 GB úložný prostor, ve kterém máte z výroby volných 1444 MB (Moje úložiště). Chybět nesmí ani slot na paměťové karty microSDHC.

Telefonní funkce
Pro klasické telefonní hovory je připravený čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a samozřejmě nechybí ani podpora pro sítě třetí generace (UMTS/HSDPA). Popis samotné telefonní aplikace naleznete o několik odstavců níže, nyní se zaměříme především na kvalitu hovoru. V diskuzním fóru jsme se s většinou uživatelů shodli, že maximální hlasitost telefonního hovoru je celkem nízká; v tichém prostředí to nevadí, ale jakmile budete telefonovat v hlučnějších místech, pravděpodobně budete mít občas problém s tím, abyste druhou stranu zřetelně slyšeli. Částečně se to v tomto případě dá vyřešit připojením headsetu nebo aktivací hlasitého handsfree, nic to však nezmění na faktu, že hlasitost hovorů by zkrátka měla být vyšší. Co se týče kvality zvuku, tak během testování si druhá strana naopak nikdy nestěžovala, že by mě dostatečně neslyšela.

- - -

Příchozí hovory umí OmniaPro signalizovat buď klasickým vyzváněním, vibracemi nebo kombinací obojího. V nastavení systému lze aktivovat funkci, která při otočení telefonu displejem dolů ztlumí vyzvánění. Přes přední kamerku můžete v sítích třetí generace provozovat videohovory. V nastavení je dostupná také funkce pro automatické přijetí hovoru po uplynutí nastaveného intervalu vyzvánění (3, 5 nebo 10 vteřin). Užitečná je možnost odeslat příchozímu volajícímu SMS s předdefinovaným textem v případě, že hovor nemůžete přijmout.

Bezdrátová komunikace a GPS
Součástí uživatelského prostředí TouchWiz jsou velmi pěkně zpracované aplikace pro připojení přes Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.0. Na nich vidíte ikonky, které znázorňují dostupná zařízení ve vašem dosahu. Jedním kliknutím se k nim připojíte nebo spárujete (případně budete vyzváni k zadání hesla/přístupového klíče). S připojením do bezdrátových sítí i párováním přes Bluetooth si telefon poradil bez sebemenších potíží.

- - -
Google Mapy, iGo 8 a Navigon 7

20 kanálový GPS modul jsem otestoval s navigačními programy iGo 8 a Navigon 7. iGo 8 si potřebná nastavení automaticky detekoval. V TouchWiz nastavení (Obecná nastavení – GPS) je k dispozici utilita Enhanced GPS (XTRA), se kterou je možné urychlit určování GPS pozice stažením informací o satelitech z internetu. Při spuštění navigačního programu fixace standardně trvala 40 až 60 vteřin. Další informace o nastavení GPS modulu a kompatibilitě s navigačními programy naleznete v našem fóru. Při jízdě v automobilu se signál neztrácí ani v hustší městské zástavbě a celkově bych GPS navigaci hodnotil velmi kladně. Na drobný problém při uchycení telefonu v automobilu jsem ale přece jenom narazil; jde o to, že napájecí konektor je nestandardně umístěný na horní hraně telefonu a většina univerzálních držáků počítá s tím, že se konektor připojuje zespodu. A jaké je vlastně správné nastavení GPS? V navigačním programu je nutné zvolit COM port 7 a rychlost 57 600.

Výdrž zařízení
Na zadní straně je umístěna Li-Ion baterie s kapacitou 1500 mAh. Při běžném používání, které čítá okolo 20 hovorových minut, občasném surfování na internetu a stahování pošty přes datové přenosy, mi telefon vydržel necelé 3 dny na jedno nabití, což není vůbec špatný výsledek. Svůj podíl na tom má méně energeticky náročný AMOLED displej a automatický režim řízení frekvence procesoru. V nastavení jsem měl úroveň podsvícení displeje nastavenou na poloviční hodnotu (světlocitlivý senzor byl vypnutý). Dále jsem provedl test přehrávání MP3 souborů při maximálním a neustále zapnutém podsvícení displeje, zde se OmniaPro vybila po 6 hodinách a 20 minutách (zvuk byl směrován do stereo sluchátek, nikoliv do systémového reproduktoru). Při testu přehrávání videa se zařízení vybilo po 4 hodinách a 30 minutách. Aktuální stav baterie je možné sledovat v jednotkách procent. Úplně vybitý telefon se na nabíječce dobíjí až 4 hodiny; to je oproti jiným komunikátorům výrazně delší doba.

Fotoaparát a záznam videa
Fotoaparát nabízí 5 MPx rozlišení a fotí opravdu pěkně a ostře, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. K dispozici je také dvojice přisvětlovacích LED diod, jejíž výkon je v horších světelných podmínkách velmi dobrý. Bez potíží dokáže ve tmě prosvítit celou místnost. V aplikaci pro obsluhu fotoaparátu naleznete celou řadu nastavení. Fotografie lze pořizovat v rozlišení 2560×1920 px (5 MPx), 2048×1536 px (3 MPx), 1600×1200 px (2 MPx) nebo 640×480 px. Fotografovat můžete hned v několika režimech; od klasického, přes několik snímků za sebou, panoráma, sportovní režim až po mozaiku. Nechybí mód pro automatickou detekci úsměvu.

- - -
Další fotografie pořízené 5 MPx fotoaparátem OmniePRO naleznete v galerii.

Připraveno je také několik režimů scény (západ slunce, soumrak, noční záběr, text, sport, interiér, pláž a sníh, podzim nebo ohňostroj). Ostření na cíl je automatické, přepnout se ale můžete do režimu makro a obličej; makro dokáže ostřit už od 5 centimetrů. V nastavení můžete aktivovat vodící linky, stabilizátor obrazu, GPS souřadnice a časování. Zvuk spouště lze změnit ale ne zcela vypnout (toho docílíte pouze aktivací tichého profilu). Telefon si nevede špatně ani při záznamu videa ve VGA rozlišení, které se ukládá ve formátu MP4. Zajímavé je, že přisvětlovací diodu lze aktivovat i pro záznam.

Záznam videa (zmenšeno)

TouchWiz 2.0 rozhraní a bonusový software
Uživatelské rozhraní TouchWiz 2.0 netvoří jen nové kontextové nabídky a plugin na hlavní obrazovku, ale i celá řada dalších bonusových programů, které vám usnadní každodenní práci, a právě ty si nyní představíme.

Hlavní obrazovka – Widget Plus
V základním nastavení modelu OmniaPro je na základní obrazovce umístěný plugin Samsung WidgetPlus, který je tvořen celkem třemi obrazovkami, na které si můžete dle libosti umísťovat widgety. V základu je jich dostupných 11, nicméně z internetu je možné stáhnout další, na vývoji widgetů se můžete dokonce podílet i vy sami, výrobce pro tyto potřeby uvolnil SDK. Mezi jednotlivými obrazovkami se přepínáte horizontálními tahy po displeji. Pro jednotlivé záložky lze nadefinovat nejen vlastní tapetu, ale i jinou pozici widgetů pro portrait i landscape zobrazení. Pokud WidgetPlus plugin vypnete, můžete samozřejmě používat klasickou nabídku systému Windows Mobile, v tomto vás výrobce nikterak neomezuje.

- - - -
Tři záložky hlavního pluginu a klasická obrazovka

Hlavní obrazovka – Samsung Today
Další alternativou k Widgetům je plugin Samsung Today, který je mnohem méně náročný na systémové prostředky a práce s ním je tedy o poznání svižnější. Nabídka je v tomto případě tvořena různými položkami (čas, kontakty, zkratky, RSS, schůzky, úkoly, poznámky…), které můžete v libovolném pořadí pod sebe umísťovat. Pohyb je zajištěn pomocí vertikálního posouvání, a pokud jsou pro danou položku dostupné další možnosti, můžete se pak ještě dodatečně pohybovat přímo v jejím vlastním okně. I když je rozhraní Widget Plus zajímavé, mě osobně padl do oka spíše tento plugin.

- - -

Jen si dejte pozor na jednu věc, která snad bude v nových verzích ROM odstraněna. Pokud zrovna editujete položky na Samsung Today a přijde vám nová SMS zpráva, telefon se zasekne a někdy i několik minut zcela nereaguje.

TouchWiz – nabídka programy
Klasickou nabídku Start, která je přístupná přes tlačítko Win v levém horním rohu, nahradila vlastní nabídka TouchWiz. Do ní se rovněž dostanete stiskem středového tlačítka pod displejem. V základním rozložení je TouchWiz nabídka rozdělena do čtveřice záložek (produktivita, multimédia, internet, kancelář), ve kterých naleznete různé zástupce programů. Přepínání mezi záložkami opět zajišťují horizontální tady po displeji. Bohužel listování není úplně plynulé a v tomto směru by si program ještě zasloužil optimalizovat.

- - -

Ve spodní části jsou další čtyři odkazy (ostatní, nastavení, task manager a úpravy nabídky). Pod položkou ostatní se nacházejí další zástupci, které nemají přiřazení k žádné z výše uvedených záložek. Před nastavení se dostanete do hlavní konfigurace systému. Ani zde ale nečekejte klasický vzhled Windows Mobile, Samsung si i tyto nabídky upravil k obrazu svému, o tom ale až v dalších odstavcích. Pokud kliknete na „editovat“, dostanete se do rozhraní, ve kterém můžete libovolně upravovat zástupce v nabídkách a dokonce vytvářet záložky další, maximálně jich může být až 10, přičemž na každou stránku se vejde 12 zástupců. Názvy stránek lze také měnit podle potřeby. A aby toho nebylo málo, jsou k dispozici hned dva barevné kabátky TouchWiz nabídky, tmavě červený a tmavě zelený.

TouchWiz nabídku je možné v nastavení vypnout (Nastavení/Obecná nastavení/Uživatelské rozhraní…). Pokud tak učiníte, přivítá vás klasická nabídka Start a standardní záložky nastavení. Používat dokonce můžete obojí rozložení najednou. S deaktivovaným TouchWiz budou přes nabídku Start dostupné klasické položky, ale po stisknutí středového tlačítka pod displejem se do TouchWiz stejně dostanete.

TouchWiz – nastavení
Nastavení telefonu Samsung rovněž přeskinoval, respektive připravil vlastní ovládací aplikaci. Ta je rozdělena do několika záložek (nastavení zvuků, displej a osvětlení, obecná nastavení…), ve kterých naleznete další podnabídky adekvátní ke klasickým položkám v nastavení Windows Mobile. Přiznám se, že takové rozmístění na mě z počátku působilo dost chaoticky a asi nejsem jediný, kdo při prvotní konfiguraci tápal, kde se co nastavuje. Po čase si na to buď zvyknete nebo TouchWiz prostě vypnete.

- - -

Task manager – přepínač úloh
Samsung nabízí velmi pěkně graficky zpracovaného správce spuštěných programů, který vám na displeji zobrazuje náhledy na aktuálně běžící programy. Ty můžete jednotlivě nebo hromadně ukončovat. Ve spodní části je pak schováno ovládání přehrávače hudby, což je velmi praktické. Task manager nabízí dva režimy zobrazení, které si můžete prohlédnout na přiložených obrázcích. Pokud jste si nepředefinovali akci středového tlačítka v nastavení, dostanete se do Task managera kdykoliv jeho delším přidržením.

- -

Zámek zařízení
Aplikace nahrazuje standardní nabídku uzamčeného komunikátoru a přidává několik nových funkcí. Pokud Omnii uzamknete speciálním tlačítkem na boku přístroje, objeví se po následujícím probuzení zařízení obrazovka s informacemi o datu a času, počtu zmeškaných hovorů a nových SMS. Bohužel odsud není možné přistupovat přímo do nových zpráv tak, jako to nabízí třeba připravovaný systém Windows Mobile 6.5, rozhodně jde ale o zajímavou alternativu. Telefon odemknete přidržením prstu na ikonce se zámkem v levém dolním rohu nebo přidržením klávesy na boku. Pokud nechcete zařízení vždy při vypnutí displeje zamykat, lze tuto funkci v nastavení systému zcela vypnout.

- -

Ovládání hlasitosti
Pokud byste alespoň při stisku tlačítek pro regulaci hlasitosti čekali klasické WM dialogy, budete překvapeni, jakou změnu si Samsung připravil. Po stisku tlačítka hlasitosti se na displeji objeví kruhový ovladač, kde můžete regulovat hlasitost tahem prstu (nebo pomocí tlačítek) na úrovních 1 až 5. Nastavení je oddělené pro systémové zvuky a vyzváněcí melodii. Kliknutím na ikonku reproduktoru ve středu kruhu se přepínáte mezi standardním, vibračním nebo tichým profilem.

-

Kontakty, hovory a historie volání
Ve vlastní aplikaci pro správu kontaktů funguje kinetické skrolování. Kromě jména kontaktu vidíte i obrázek (fotografii) a samotné telefonní číslo. Pomocí posuvníku na pravém okraji se mezi kontakty můžete rychle pohybovat. Pro vyhledávání je nutné kliknout na příslušné tlačítko a až poté můžete začít psát jméno, to je bohužel trochu zdlouhavé. V kontaktech je k dispozici také náhled na skupiny, rychlá volba a možnost blokování příchozích hovorů. Pokud tuto funkci zapnete, nikdo se vám nedovolá. Účastník ve sluchátku uslyší pouze velmi krátké pípnutí, ale to je vše a na vašem displeji se rovněž nic nezobrazí. Aplikace nabízí vlastní prostředí pro editaci kontaktu, do klasické Windows Mobile nabídky zkrátka nemáte šanci se dostat.

- - - -

Vlastní skin má rovněž telefonní aplikace a obrazovka signalizující příchozí hovor, nabízí navíc i možnost odeslání předdefinované zprávy pokud v případě, že nechcete hovor z nějakého důvodu přijmout. Dejte si však pozor na jednu věc, pokud chcete hovor odmítnout, je třeba kliknout na tlačítko Ignorovat nebo stisknout klávesu pro ukončení hovoru. Občas se mi ale stalo, že jsem se při vyzvánějícím hovoru omylem uklikl na tlačítko Odeslat a Ignorovat, které hovor také odmítne, ale účastníkovi ještě odešle zprávu s předvoleným textem (šablon je k dispozici hned 6).

Kalendář, chytré poznámky, budík
Kromě klasického kalendáře můžete využívat i speciální dotykový kalendář, který mi velice padl do oka (oba jsou samozřejmě napojeny na jednu databázi). Nabízí možnost zobrazení měsíčního, týdenního a denní zobrazení + hodinového harmonogramu. Dále je k dispozici funkce pro přidávání nových událostí přes vlastní rozhraní a filtrování podle kategorií. Docela mě zaráží, že s něčím podobným nepřišel už dříve samotný Microsoft, protože tohle se Samsungu rozhodně povedlo.

- - -

Chytré poznámky je jakási náhrada malování ze stolních Windows. Kromě klasického štětce můžete vkládat i textové události. Poznámku lze uložit do JPG souboru nebo odeslat e-mailem, přes Bluetooth nebo MMS. Velmi pěkně je zpracovaný i budík, který navíc funguje zcela nezávisle na tom systémovém. Ve výsledku tedy máte k dispozici hned dvě aplikace pro buzení. Součástí nové aplikace Hodiny jsou dále jednoduché stopky, seznam výročí a světový čas.

Záznamník, inteligentní převodník a inteligentní vyhledávání
K jednoduchému ukládání zvukových poznámek poslouží Záznamník. Nahrávku je možné během záznamu pozastavit a následně pokračovat. Výsledné soubory se ukládají do formátu AMR. Pro rychlé převody měn, jednotek (plocha, hmotnost, délka) a dokonce i spropitného je přichystán Inteligentní převodník. Trio této skupiny aplikací doplňuje Inteligentní hledání, přes které můžete vyhledávat nejen na Google či Windows Live, ale především ve vnitřní paměti telefonu (kontakty, historie, videa, obrázky, hudba, kalendář). Inicializace programu trvá několik vteřin, ale samotné vyhledávání je už velmi rychlé.

- - -

Opera Mobile
Kromě klasického Pocket Internet Exploreru nabízí OmniaPro v základu také internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5 (build 17288). Zajímavostí je podpora pro zobrazování Adobe Flash 7 objektů či 3D náhled na oblíbené záložky v landscape režimu. Opera Mobile také nabízí podporu pro zobrazování více otevřených stránek, možnost ukládat stránky pro offline prohlížení a jednoduchého klienta pro stahování souborů. Prohlížeč rovněž spolupracuje s pohybovým senzorem a obsah na displeji se tedy přizpůsobuje aktuálnímu natočení displeje.

- -

Touch Player, fotoalbum, FM rádio a editor videa
Seznam multimediálních aplikací načneme přehrávačem Touch Player, který si poradí nejen s prohlížením obrázků, ale především s hudbou a filmy. Bez problémů přelouská libovolné DivX video, což je oproti klasickému Windows Media Playeru obrovská výhoda. Jen je trochu škoda, že si neporadí s titulky a rovněž nepřehraje obraz videa s rozlišením větším, než 720×480 px. Součástí přehrávače je knihovna, ve které se odděleně filtrují fotografie, videa a hudba; v souborech tedy nemáte zmatek. U videí a obrázků se automaticky generují náhledy, u hudby se zobrazuje obrázek alba (pokud je dostupný).

- -

Velmi pěkně je zpracováno fotoalbum, což je program pro prohlížení fotografií a videí natočených fotoaparátem. Pokud telefon v ruce otočíte do landscape režimu, přepne se aplikace do 3D zobrazení fotografií, což vypadá velmi zajímavě. Telefon toto rozhraní stíhá i celkem svižně vykreslovat. Obrázek odsud můžete nastavit jako tapetu na pozadí, odeslat e-mailem nebo přes MMS zprávu případně odeslat na Facebook, Google Picasa či Flickr. S více obrázky můžete spustit slideshow. Patřičnými gesty můžete obrázek v aplikaci přibližovat a oddalovat.

- -

Připojíte-li k telefonu sluchátka, můžete přes program FM rádio poslouchat rozhlasové vysílání. Při prvním spuštění si telefon sám automaticky vyhledá dostupné stanice. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do hlavního systémového reproduktoru a třešničkou je možnost nahrávání z vysílání. Aplikace umí běžet na pozadí a například při příchozím hovoru se automaticky ztlumí a následně zase pokračuje.

- -

Uložené videozáznamy můžete přes editor videa sestříhat do vlastních klipů, obohatit je o hudbu na pozadí nebo dodatečný text. Na mobilní zařízení toho program umí celkem dost, video lze ukládat v maximálním rozlišení 640×480 px, což je také maximum při záznamu z kamery na zadní straně. Pro vytvoření vlastního videa jsou k dispozici celkem tři režimy, každý disponuje svými vlastními funkcemi.

- - -

Seznam programů a systémových vylepšení od Samsungu je poměrně rozsáhlý, a to jej ještě můžeme rozšířit o čtečku RSS a přehrávač/stahovač podcastů, stream přehrávač nebo aplikaci Connected Home, která umožňuje přes Wi-Fi síť (DLNA) sdílet fotky, hudbu a videa se zařízeními, která jsou s touto technologií kompatibilní (LCD televize, projektory, konzole).

Závěrečné hodnocení
Samsung opět potvrdil, že to se systémem Windows Mobile myslí vážně a že dokáže vytvořit velmi výkonný a dobře optimalizovaný komunikátor, který uspokojí i uživatele z náročnějších řad. Pro ty, kteří si s uspořádáním položek ve Windows Mobile zatím příliš nerozumí, je TouchWiz vhodným řešením, které jednotlivé nabídky uspořádá do podoby známé spíše z klasických telefonů. Tím mám na mysli nejen členění v nabídce Programy, ale také Nastavení. Pokročilejší uživatele naopak TouchWiz nebude vůbec omezovat, protože jej v nastavení lze vypnout a používat běžný vzhled Windows Mobile.

OmniaPro nemá příliš mnoho chyb a celkově jde o velmi vyvážené zařízení s dostatečným výkonem, který zajišťuje svižný procesor od Samsungu. Co mu ale neodpustím, je absence signalizačních diod, které bych u zařízení této třídy rozhodně očekával. Na hardwarové klávesnici se vám bude psát velmi dobře, i když v prvních okamžicích budete možná muset trochu bojovat s tuhostí tlačítek. Palec nahoru Samsung dostává i za dílenské zpracování, které je velmi pevné a ani po dlouhodobějším používání výsuvný mechanismus klávesnice nevykazuje žádné známky opotřebení. Chválím také velký počet bonusových aplikací, které v zařízení už v základu naleznete, a možnost budoucího bezplatného upgrade na Windows Mobile 6.5. V době psaní recenze se OmniaPro prodávala u českého operátora O2 za základní (nedotovanou) cenu 11 495,- Kč včetně DPH (září 2009).

Kompletní galerii fotografií si můžete prohlédnout zde. Pokud máte nějaké dotazy k zařízení, můžete využít prostor v komentářích, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Technické dotazy prosím směřujte přímo do našeho fóra, kde má Samsung OmniaPro vlastní sekci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku