TOPlist

Samsung Omnia W: Hodně muziky za málo peněz (recenze)

Samsung Omnia W je nástupem oblíbeného modelu Omnia 7, oproti kterému nabízí menší rozměry a hmotnost, rychlejší reakce a lepší výdrž baterie. Jak telefon obstál v našem testu?

Ačkoli by to dle vyhlášení ankety Android roku 2011 mohlo vypadat, že většinu telefonů s Androidem vyrábí Samsung a ve svém portfoliu snad ani nic jiného nemá, opak je pravdou. Kromě vlastního systému Bada se Samsung pustil i do rybníka spravovaného Microsoftem a svoji novinku Omnia W vybavil operačním systémem Windows Phone 7.5. A dnes se na tento kousek podíváme podrobněji. Omnia W je nástupcem velice oblíbeného modelu Omnia 7, který je dnes možné pořídit za poměrně sympatickou cenu, i když ani nová Omnia W nestojí příliš mnoho. Ve srovnání s původním modelem je Omnia W nepatrně menší a lehčí; podíl na tom má i displej s úhlopříčkou 3,7″ (Omnia 7 disponuje čtyřpalcovým panelem). Pocitově se nám také zdá, že Omnia W je o něco rychlejší, poznáte to třeba při spouštění aplikací nebo používání webového prohlížeče. Zlepšila se také výdrž baterie, i když to stále není ideální.

- - -

Klady (+)

– nízká cena
– slušný výkon, rychlé reakce
– kvalitní displej
– operační systém a bonusový software

Zápory (-)

– absence paměťových karet
– 8 GB vnitřní paměti
– fotoaparát
– průměrná výdrž baterie

Obsah balení

Omnia W dorazila v malé bíle krabičce obsahující kromě samotného telefonu a baterie ještě sluchátka, microUSB kabel, nabíječku a návody. Tedy nic extra a není se tu dál čemu věnovat. I tak se ale musím u některých součástí zastavit. Slušně mě zklamala sluchátka. Vůbec mi nesedí v uších, šumí, praská v nich a mají na můj vkus zbytečně dlouhý kabel. Upřímně, kdyby si je Samsung odpustil, udělal by lépe.

Dneska je poměrně moderní dávat do balení nabíječku, do které se zapojí přibalený datový kabel. U Omnie W se Samsung vrátil k řešení samostatné nabíječky (včetně kabelu) a samostatného datového kabelu. Já osobně to vnímám jako krok zpět a možná zbytečné náklady.

- - -

Takže můj výsledný dojem je následující. Kdyby si Samsung odpustil sluchátka, použil jiné řešení nabíječky a Omnii W ještě o nějakou tu korunu zlevnil, udělal by mnohem lépe pro prodejnost tohoto jinak povedeného modelu.

Design a dílenské zpracování

Design je jedním slovem nuda. Přední straně dominuje velký displej a pod ním obligátní tři tlačítka. Prostřední je hardwarové a snaží se připomínat své „příbuzné“ ze Samsungu Galaxy S II nebo Galaxy Note. Moc mu to ale nejde. Krajní tlačítka jsou dotyková. Nad displejem je jméno výrobce, mřížka sluchátka a vedle ní senzory a přední VGA kamerka. Pravý bok „ozvláštňují“ tlačítko spouště fotoaparátu a zapínací tlačítko. Na levém najdeme pouze dvojtlačítko ovládání hlasitosti. Zadní část je zajímavá částečně kovovým krytem, vystouplým jménem výrobce, označením „Windows Phone“, čočkou fotoaparátu, diodou a hlasitým reproduktorem. Horní hrana obsahuje 3,5 mm jack a spodní microUSB konektor. Toť vše, suchý popis. Jaká je ale Omnia W ve skutečnosti?

- -  -

Omnia W je malá černá krabička, bez špetky inovací nebo kreativity, které ale zároveň neurazí. Je konzervativní, vcelku elegantní a hodí se takřka k jakémukoli životnímu stylu (s rezervou). Nemohu říct, že by mě kdoví jak zaujala, že bych si z ní „kecnul na zadek“. Na druhou stranu po celou dobu jsem z ní měl dojem velmi příjemného a solidně zpracovaného telefonu, který velmi dobře padne do ruky a pohodlně se ovládá, a to i jednou rukou. A to je nakonec to nejdůležitější. Telefon sice může být designově zajímavý, ale když nebude pohodlný do ruky, nebudete ho rádi používat. Omnii W bych mohl označit za vzhledově nezajímavou, ale celkový dojem z používání toto převáží. Je prostě dobře a promyšleně postavená.

- - -

V mnoha diskusích jsem narazil na názory, že Omnia W není zrovna dobře zpracovaná. Kritika se týkala hlavně zadního krytu a jeho usazení na těle telefonu. Nevím jak jiné kusy, ale testovaný byl naprosto precizně zpracovaný, bez jakýchkoli známek postupného opotřebení. Nikde žádná vůle, projev „odfláknutosti“. Musím Omnii W pochválit. Jde o opravdu precizně a solidně zpracovaný telefon, který vypadá, že vydrží i hrubší zacházení a nějaký ten pád.

- - -

Displej

Parametry hovoří jasně. Displej musí být kvalitní. 3,7“ mi na telefon této kategorie přijde jako optimální varianta. Je samozřejmě kapacitní s podporou multitouch. Samsung použil Super AMOLED technologii a v otázce rozlišení se musel držet požadavku Microsoftu, tedy 800 x 480 pixelů (252 ppi). Na displeji této velikosti je to bez problémů. Je jemný, i když při bližším pohledu jsou jednotlivé pixely vidět. Široké pozorovací úhly jsou u SAMOLED technologie asi samozřejmostí. Stejně tak automatická regulace jasu a možnost nastavení doby podsvícení.

- -

Na telefon v této cenové hladině je displej perfektní a z mého pohledu mu není co vytknout. Má věrné podání barev a výborný kontrast.

Srovnání s Nokia Lumia 800 a iPhone 4

- - -

- - -

- -

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát se svými parametry řadí mezi dnešní průměr. 5Mpx, čtyřnásobný digitální zoom, LED blesk, autofocus a uživatelské nastavení scén, ISO a vyvážení bílé. Suché parametry ale neřeknou nic o tom, jaké jsou výsledné fotky.

- - -

Průměrné. Omnia W není žádný zázrak. Za dobrých světelných podmínek, optimálně za slunečného počasí, vám vykouzlí poměrně dobré a ostré fotky s věrnými barvami. Běda ale, aby se sluníčko schovalo, nebo se začalo šeřit. Najednou se na fotkách objeví nepříjemný šum. Fotky z interiéru jsou také průměrné, za špatného světla ale přímo hrozné a nepomůže ani vestavená LED dioda nahrazující blesk, která je opravdu slabá. Na druhou stranu v této cenové kategorii nelze očekávat zázraky, a proto bych foťák označil za průměrný, ale dostačující.

- - -

Stejné je to s videem. Nabídne vám relativně široké uživatelské nastavení a dvě rozlišení. VGA a HD. Výsledné video není špatné, ale nedosahuje kvalit například Samsungu Galaxy Note nebo Motoroly Razr.

Baterie a výdrž

Baterie s kapacitou 1500 mAh napovídá, že Omnia W by mohla něco vydržet. Zklamu vás. Nevydrží. Během testování se dostala na průměrnou hodnotu jednoho dne. Při mém běžném používání prostě víc nezvládla. Ráno vyndat z nabíječky, pak pár hovorů (cca 45 min celkem), SMS (cca 20), přijaté i odeslané maily, celý den na 3G se zapnutou WiFi, brouzdání po internetu, velmi intenzivní využití Twitteru a večer už si řekla o další příděl šťávy. Nedovedu si představit, co bych musel dělat, aby Omnia W vydržela víc jak jeden den. To bych si ji nejspíš nesměl vůbec všímat.

Oficiální údaje o 350 hodinách v pohotovosti nebo 5,5 hodinách hovoru tedy berte se značnou rezervou a připravte se, že budete nabíjet denně. Na druhou stranu nevidím žádný problém v tom každý večer strčit telefon na noc do nabíječky. Už to tak dělám poměrně dost dlouhou dobu a nevadí mi to. Test baterie jsme spustili také v programu WP Bench, kde Omnia W vydržela 2 hodiny a 55 minut. Přehrávat filmy s maximálním jasem displeje telefon zvládne zhruba 4 hodiny a 10 minut; poté se přihlásí o dobití.

Operační systém a výkon

Samsung postavil dva v podstatě stejné telefony. Jeden vybavil Androidem 2.3 (Galaxy W) a druhý Windows Phone 7.5 (Omnia W). Oba stojí plus minus stejně (Omnia W je o něco levnější), proto bude zajímavé pozorovat jejich prodejní čísla.

Výkonově jsou oba telefony v podstatě identické, zajímavé bude jejich srovnání tváří v tvář. Oba mají single-core procesor Qualcomm MSM8255 Scorpion s frekvencí 1,4 GHz, grafiku Adreno 205 a 512 MB RAM. Mají stejné displeje, fotoaparáty, baterie atp. Opravdu jen minimální rozdíly. Výkonové rozdíly tu ale dozajista budou. Otázkou je, v čí prospěch.

- - -

Jako jednu z největších vad Omnie W vidím vnitřní paměť o kapacitě 8 GB. Nejspíš by to ani nevadilo, ale telefon nepodporuje paměťové karty a pro uživatele dostupných 6,67 GB je opravdu velmi málo. A o variante s vyšší kapacitou paměti zatím ani zmínka. Konkurence je na tom v tomto ohledu mnohem lépe.

Windows Phone 7.5 je mladý operační systém, který prochází postupným vývojem. V testované Omnii W byla aktuálně verze 7.10.7740.16, a ačkoli je na světě novější verze, telefon její aktualizaci zatím nenabídl. To nakonec ani nevadí, protože řeší drobnosti kolem baterie, WiFi a klávesnice, nicméně už teď je Windows Phone 7.5 kvalitní, rychlý a stabilní OS, který nabídne minimálně stejný uživatelský komfort jako konkurence.

-
Hodnoty naměřené programem WPBench

Windows Phone 7.5 netřeba představovat. Svůj obrázek si můžete udělat z dříve vydaného videopohledu. Já sám musím dodat, že je to přesně ten systém, který modelu jako je Omnia W sedne. Jednoduchý, intuitivní, rychlý, nikde nezdržuje a nemá na uživatele připraveny žádné záludnosti. Stačí vyndat telefon z krabice a začít používat, a tak to má být. To, že vypadá moderně a neotřele je už jen třešnička na dortu.

- - -

Jako každý jiný OS má Windows Phone 7.5 samozřejmě i svoje vady. Mezi ty největší jasně patří jednotné nastavení hlasitosti pro všechny zvuky. To je až nesmyslná a nepochopitelná vlastnost. V určitých místech systému je vidět, že vývojáři spěchali, a tak už nevěnovali tolik času vzhledu a ergonomii. Například tlačítko „Ukončit“ hovor je na displeji zbytečně vysoko. Dotykové tlačítko s lupou, které funguje jako vyhledávání je další nesmysl. Zaprvé rovnou otevírá stránku s vyhledávačem Bing, za druhé není možné jeho funkci změnit a za třetí držím-li telefon v pravé ruce, ocenil bych na místě lupy spíš tlačítko se šipkou zpět.

- - -

Mapy jsou očividně kapitolou sama pro sebe. Opravte mě, protože jsem možná slepý, ale nenašel jsem jeden jediný způsob, jak v mapách vyhledávat. To, že jsou Mapy kvalitní, přehledné a rychlé je k ničemu, když v nich nelze hledat. Ještě, že v Marketplace jsou alternativy.

Organizační funkce, kontakty a sociální sítě

Vše kolem kontaktů, kalendáře, úkolů, synchronizace, sociálních sítí atp. vychází z toho, co nabízí Windows Phone 7.5 a Samsung v této oblasti nepřidal a neupravil vůbec nic.

- - -

Je zde tedy dlaždice Lidé, která vás zavede do kontaktů sdílených a propojených ze všech účtu a sociálních sítí, které si v telefonu nastavíte. Musím uznat, že to funguje perfektně. Všechny kontakty na jednom místě a jsou dobře propojeny. V telefonu jsem si nastavil GMail, Hotmail, Yahoo!, Twitter, Facebook a LinkedIn a systém všechny kontakty spároval a řešit jsem musel jen jediný konflikt, což je u několika stovek kontaktů perfektní výsledek.

- - -

Systém vás zároveň dokáže upozorňovat na nové zprávy, zmínky, události ze sociálních sítí Twitter, Facebook a LinkedIn. Zároveň na ně umí odesílat zprávy. I tak jsem si ale pro Twitter a Facebook nainstaloval samostatné aplikace. Přeci jen mi nabízejí podstatně větší pohodlí a více možností.

- - -

Kalendář je vcelku povedený, ale chybí mu týdenní pohled. Zobrazuje a synchronizuje všechny kalendáře z propojených účtů. Jsou barevně odlišené a můžete si zvolit, se kterými chcete pracovat. Vytvoření nové události je velmi rychlé a intuitivní. Zároveň si můžete na home screen přidat dlaždici, která bude zobrazovat nejbližší událost v kalendáři. Stejná se objeví i na lock screen. Úkoly jsou jednoduché bez jakýchkoli složitějších nastavení a pokročilejších možností.

- - -

Internetový prohlížeč neboli Internet Explorer 9 upravený pro mobilní operační systém. Podporuje prohlížení ve více záložkách, ukládání stránek do Oblíbených, nastavení nahlášení sebe sama jako „mobilní“ nebo „stolní“ verze, sdílení webů skrz sociální sítě a možnost připnout si zvolenou webovou stránku na home screen jako dlaždici. Jak jistě víte, nepodporuje Flash. Zato je perfektně rychlý, webové stránky zobrazuje korektně a dá se pohodlně použít na „takové to mobilní brouzdání“.

-

E-mail je dnes takřka základní funkcí každého smartphonu. Nejinak je tomu u Omnie W. Jednoduše lze natavit Outlooku (Exchange), Yahoo!, Google, Hotmail, resp. Windows Live. Pro ostatní účty musíte mít podrobnější údaje. Pro každou schránku máte vlastní „aplikaci“, ale lze nastavit i sdružený Inbox pro všechny účty. U každé schránky můžete zobrazit složky, podpis a režim synchronizace. Buď push, manuálně nebo v zadaných intervalech. Z účtů lze zároveň synchronizovat i kalendáře a kontakty, ale o tom už jsme mluvili. Mail si samozřejmě poradí i s přílohami a ty nejběžnější otevře díky nativní podpoře Office v systému.

- - -

Xbox Live je herní platforma Microsoftu. Lze ji považovat za další sociální síť, protože si další hráče můžete přidávat jako přátele, komunikovat s nimi, porovnávat výsledky z her, atp. Perfektní je možnost vytvořit si vlastního avatara díky Xbox Live Extras. Upřímně, tento koncept je výrazně promyšlenější a povedenější než Game Center v iOS od Apple.

- - -

V telefonu nebyly předinstalovány žádné hry, ale vzhledem k zmíněnému Xbox Live a množství her v Marketplace to nevnímám jako zásadní chybu. Her je dostatek, včetně těch zdarma.

Telefonu samozřejmě nechybí budík, kalkulačka, FM rádio s RDS a možnost stahování podcastů. U poslední jmenované funkce je omezení v nutnosti synchronizovat podcasty skrz software Zune v počítači.

Ostatně Zune budete potřebovat i pro zálohování telefonu, nahrávání medií, aktualizace SW telefonu atd. Umožní vám i stahování fotek a videí z telefonu, prohlížení Marketplace a instalace aplikací a her a různá nastavení telefonu. Osobně musím podotknout, že se jedná o uživatelsky příjemnější software než iTunes od Apple. Je rychlejší a vypadá moderněji.

Bonusový software

Co si pro nás připravil Samsung navrch oproti základu ve Windows Phone 7.5?

AllShare je klasika, kterou naleznete snad v každém novém Samsungu a umožní vám sdílení médií z telefonu dál za pomoci DLNA.

FunShot vám za pomocí 12 efektů umožní vtipné hříčky s fotkami. Můžete použít Vyboulení, Zmáčknutí, Zatočení, Zkroucení, Natažení, Kaleidoskop, Termovizi, Zrcadlo a další.

MiniDiary je aplikace fungující jako deníček a věnoval jsem se jí v recenzi Samsungu Galaxy Note.

Now je aplikace, které se mě osobně líbí nejvíc. Za prvé obsahuje velmi povedené a spolehlivé počasí a následně pak zprávy ze světa, burzovní indexy a vývoj měnových kurzů. Zároveň má pěknou dlaždici na home screen.

- - -

Photo Studio je povedená aplikace nahrazující Fotoaparát s možností následné úpravy fotek. Nejvíc mě zaujala možnost fotit panoramatické fotky a Kombinace, tedy 2v1. Funguje to tak, že nejdřív vyfotíte levou polovinu obrázku, pak pravou a aplikace je spojí dohromady. Povedené a praktické například při porovnání dvou věcí vedle sebe. Aplikace umožní i sdílení fotek na různé sociální sítě a webové galerie.

RSS Times je vcelku povedená RSS čtečka, ale pokud to se čtením zpráv v telefonu myslíte vážně, spíš vám doporučím investovat do aplikace Zprávy N7.

Dále Videohovor, Správce bezdrátové sítě a to je vše. Není to málo, ale ve srovnání například s Nokií, která vám v základu dá plnohodnotnou a kvalitní navigaci, to není nic moc. Snad se Samsung do budoucna polepší.

Závěrečné hodnocení

Samsung Omnia W to na trhu nebude mít lehké. Konkurence je velmi silná a patří mezi ni i předchůdce, Samsung Omnia 7, která se aktuálně prodává za stejnou cenu, o něco levnější HTC 7 Mozart, dražší HTC Titan a v neposlední řadě i Nokia Lumia 710, která se chystá vstoupit na náš trh v následujících dnech, případně trochu exotičtější ZTE Tania.

Omnia W má ale co nabídnout. I přes její vady, kterých není úplně málo, ji považuji za velmi povedený telefon pro běžné uživatele, kteří nejsou nijak nároční, nebo pro ty, kteří chtějí vstoupit do světa Windows Phone 7.5. Obě skupiny budou spokojené. Ta první delší dobu, ta druhá do doby, než se rozhodne pro dražší a vybavenější přístroj.

Omnii W mohu s čistým svědomím doporučit těm, kteří hledají spolehlivý telefon s širokou nabídkou možností, ale zároveň za příznivou cenu. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích nebo naší speciální sekce v diskuzním fóru.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku