Samsung očekává zhoršení finančních výsledků za druhé čtvrtletí, mohou za to pomalejší prodeje smartphonů

Samsung byl ještě v loňském roce jasně dominantní hybnou silou trhu s chytrými telefony, ale první otazníky způsoboval pomalejší růst prodejů Samsungu Galaxy S4. Letos je tlak konkurence ještě více znát. Korejská společnost vydala výhled na druhý kvartál 2014 doplněný o vysvětlení, proč dojde k meziročnímu propadu zisku.

 

Mimo posilování korejského wonu, které dělá export méně výnosný, poukazuje Samsung na klesající poptávku v Evropě a Číně, spolu s pomalými prodeji tabletů. Čínský trh je pro společnost obzvláště složitý, vzhledem k rychlému růstu domácích firem, jako je například Xioami, které Samsung v květnu a dubnu předběhlo v počtu prodaných chytrých telefonů. Samsungu se nedaří prodávat dostatečné počty telefonů nižší a střední třidy a musí proto utrácet více za podporu prodeje a marketing, aby dostal zařízení k zákazníkům, což se negativně projevuje na zisku. Druhým problém pro Samsung dlouhodobě představuje Apple, který má silnou pozici v prémiovém segmentu a na podzim by mohl větším iPhonem situaci ještě více zkomplikovat. 

Samsung očekává, že utrží 52 trilionů wonů (51,5 miliardy dolarů) a dosáhne zisku 7,2 trilionu wonů (7,1 miliardy dolarů). Oboje řadí společnost mezi giganty v technologickém byznysu, ale pro Samsung představují čísla znatelný meziroční propad. Samsung očekává zlepšení ve třetím kvartálu díky nové řadě chytrých telefonů. Tím nejspíše myslí nového nástupce řady Galaxy Note, které obvykle představuje v září na berlínském veletrhu IFA, možná spolu s vylepšenou variantu Galaxy S5.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku