Domů » Články » Samsung investoval miliardy, aby dohnal Apple: Vyplatí se mu tato strategie?

Samsung investoval miliardy, aby dohnal Apple: Vyplatí se mu tato strategie?

Apple působil jako nepřekonatelný lídr trhu s chytrými telefony a tablety. Samsung však našel příležitost a investoval miliardy, aby změnil pravidla hry.

Podle vývoje hodnoty akcií společnosti Apple to vypadá, že Wall Street v posledních šesti měsících ztratil důvěru v perspektivu firmy. Apple vypustil v posledním desetiletí několik produktů, které změnily trh. iPhone změnil průmysl okolo chytrých telefonů a iPad nastartoval novou kategorii tabletů. Samotné iOS dotlačilo konkurenci ke změně vlastních operačních systémů, což vedlo k předělání celé uživatelské zkušenosti na mobilních zařízeních. Podle časopisu Forbes však nastává doba, kdy Apple ustupuje a hlavní rival Samsung začíná pomalu měnit hru, ale mění ji úplně jinou cestou. Samsung dokázal vytvořit podobný „hype“ jako Apple, při představení posledního vlajkového modelu Galaxy S4. Telefony od Samsungu obvykle nepřináší nic revolučního, přesto jsou velmi populární. Tablety zatím nejsou tak úspěšné jako chytré telefony, ale také nepřináší nic převratného. 


Samsung Galaxy S4 a Apple iPhone 5 

Žádný z produktů nebo služeb, které Samsung uvedl, nepřinesly revoluční inovace. Místo toho Samsung investuje ohromné peníze do globálního marketingu a reklamy, tím mění hru. Apple iPhone prodává u menšího počtu operátorů a v limitovaném množství obchodů, Samsung se snaží dosáhnout na každý kout světa. Přispěvatel časopisu Forbes Adam Hartung k tomu napsal: „Samsung používal velmi podobný výchozí Android, jako většina jeho konkurence, na telefonech a tabletech. Jeho produkty jsou srovnatelné s Apple, ale málokdy výrazně lepší. Většina jeho produktů je levnějších, ale ani to není hlavní důvod, proč je lidé kupují. Samsung změnil hru soustředěním se na distribuci a reklamu.“  

 
Výdaje na marketing Samsungu a dalších klíčových společností, v posledních čtyřech letech

Společnosti jako Apple a Microsoft byly historicky řazeny do kategorie velkých investorů do marketingu. Poslední odhady výdajů Samsungu naznačují, že utratil čtyřikrát více než Apple v roce 2012 a dvakrát více než Microsoft. Výsledkem je dramatická změna v tom, jak spotřebitelé vidí produkty Samsung a díky tomu je jihokorejská společnost dnes největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Apple byl dlouho po představení iPhone považován za nepřekonatelný. Teď lidé začínají pochybovat a kladou si otázky ohledně budoucnosti společnosti. Myslí si, že Apple je zranitelný a má nejlepší čas za sebou. Z velké části za to vděčí Samsungu a jeho změně hry, kdy místo na produkt se soustředí na distribuci a marketing. Našel tak Achillovu patu společnosti Apple a dokázal využít příležitost. 

Za data o marketingových výdajích vděčíme Horace Dediu, který na svém blogu publikoval článek s postupem jak k ním došel.

David Podzimek

47 komentářů

 1. revolucni inovace Samsung ma, cela rada notu je neco, co dela tablety a smartphony konecne pouzitelne pro praci, nejen repre hrackou!

  Nemluve o cele rade funkci samotne nastavby TW. A to hovorime jen o tabletech a mobilech.

  Naproti tomu Apple investuje vice penez do pravniku nezli do vyvoje (clanek z roku 2012).

  • Protože Apple chtěl část investic od vývoje zpět, když pro jiné bylo levnější okopírovat:-)

  • Ale prd, soudy jsou součástí obchodní strategie obou, už je z toho podezřívají i soudci.

  • David (neregistrovaný)

   Větší displej považujete za revoluci? Vtip krásný což vo to zasmál jsem se….

  • nez se budete ztrapnovat, zjstete si vsechny inovace spojene s radou Note

  • Velda (neregistrovaný)

   Inovuje ten, kdo něco vymyslí. Samsung to ve Vašem případě zkopíral, teda skoro ve všech no. V tomto konkrétním ohledně Notů od Dellu a HTC.

  • Tony (neregistrovaný)

   Ale Samsung to marketingovo pretlačil, že marcoama o tom ani nevie a stylus na kapacitnom displeji mal skoršie Flyer ako tie vaše Note-y.

  • Ale u nota je toho mnohem víc. A dodnes to nikdo nedokázal napodobit, ač tu pár pokusů je.

  • Ja netvrdim, ze Samsung vynalezl stylus. Ale jako prvni spojil SW se stylusem v takove podobe, jako to je. Pokud nemate Note, nejste schopen to evidentne posoudit. Vrele doporucuji kompletni otestovani. Nejde o samotny stylus, ale o jeho implementaci do systemu, aplikaci apod.

   PS: jedna iFirma si rika inovativni guru, ale vse s cim prisla jiz nekdo drive vyrabel. Tato firma to jiz jen zabalila do libive krabicky, nahustila pomoci PR a marketingu do lidi.

  • Sundej klapky z očí, přijeď do Brna a ukáži ti jak funguje Stylus na Widlích a jejich aplikacích. To už tu je dlouhá léta. Takže ani v tomto nebyl Samšunt první. jen lidi jako seš ty přesvědčil o tom, že teprve oni to uvedli do dokonalosti. Věř mi, neuvedli…

 2. „Telefony od Samsungu obvykle nepřináší nic revolučního, přesto jsou velmi populární. Tablety zatím nejsou tak úspěšné jako chytré telefony, ale také nepřináší nic převratného.

  Žádný z produktů nebo služeb, které Samsung uvedl, nepřinesly revoluční inovace.“

  Ještě to tam chtělo napsat tak třikrát…

  A co podle autora přinesl revolučního Apple? Dotykový displej? Apple to jen dokázal protlačit na trh, kterému podobná zařízení chyběla. Navíc tu nikdo nedokázal na něco takového rychle zareagovat. Protože všichni si mysleli, že účelem zařízení je přinést co nejvíce funkcí. Apple šel opačnou cestou. Uvedl něco, co neumělo nic. A díky tomu se stal populární…

  • Tak je otázka, jak vyložit výraz „revoluční“. Mě přijde, např. iPhone + iTunes, jakožto bezdrátová distribuce hudby přímo to zařízení/uší (kupříkladu při cestě z kina už byl soundtrack dostupný, takže sis to mohl poslechnout už cestou domu) je poměrně dost revoluční, když tehdejším standardem byla distribuce fyzických nosičů a nejvíce pak v kamenných prodejnách…

   Vzít odvahu, zahodit stylus a říci lidem (prstem vládnout budeš“ byla taky dost sázka a revoluce.

   A klidně bychom mohli pokračovat technologiemi, atd.

  • „Vzít odvahu, zahodit stylus a říci lidem (prstem vládnout budeš“ byla taky dost sázka a revoluce.“

   A proto se teď stylusy zase vrací… Jsou věci, na které je prst „krátký“…

   Model iTunes se mi líbí. Bohužel jsem měl tu čest se zpracováním a ruce od toho pryč, to mi do počítače nesmí…

  • No vrací, jeden (aktuální) model na trhu, říká ti něco pořekadlo „jedna vlaštovka jaro nedělá“?:-) Jeden produkt Samsung Galaxy Note bych se neodvažoval nazvat trendem:-) (pravda, opomněl jsem Tab Note, na věci to ale nic nemění)

   Nevím co myslíš, iTunes je služba, pro její provoz nepotřebuješ jakoukoli aplikaci (tehdy ale byla třeba iTunes aplikace pro aktivaci přístroje, ale pak jsi jej mohl smazat).

  • „jedna vlaštovka jaro nedělá“

   Takže „Jeden iPhone jaro taky nedělá“?? :-)

  • David (neregistrovaný)

   Tak UI bylo revoluční, kapacitní displej rozhodně revoluční je. Multitouch. Prosím nejdříve si zjistěte o čem píšete. Mimochodem i ten váš android vychází z iOS.

  • 1) Můj Android? :D :D :D :D :D

   2) Co je na UI revoluční? Vidím ikonky, nějaký ty tlačítka, nic revolučního

   3) Kapacitní displej (+multitouch) – pěkná věc, která se až donedávna nedala ovládat ničím jiným než suchým holým prstem. Jo, to je revoluce… Přinesl nové výhody a nové nevýhody…

   Ale dost flamu, užijte si vaše iZařízení. Přeju vám, jak jste s takovým kusem HW spokojeni. To já nikdy nebudu :(

  • Yxo_lm (neregistrovaný)

   DAVID: z iOS nevychádza žiadny systém skôr naopak iOS vznikol vyčlenením z Mac OS X a prispôsobením pre prenosné zariadenia. Používa rovnako systém Darwin s jadrom XNU, vďaka čomu spadá do kategórie unix-like systémov. Pred tým než niečo múdre napíšeš použi keď už nie vlastné vedomosti tak vedomosti uja Googla popripade tety Wiki ;)

  • mceza: 3) to s tím suchým prstem, je to založené na vodivosti, tedy pokud je prst suchý, naopak není zajištěna vodivost. Ale to jen pro zasmání nad ironií toho, že to prostě nejde mokrými prsty:-)

   Co má co přínos Apple revolucí (který všichni obšlehli, viz kapacitní displeje, tvrzená skla, digitální distribuce obsahu, platformní market v zařízení,…)společného s užíváním iVěcí? Nebo ty nic podobného nepoužíváš? Takže zde jen sleduješ cvrkot?

   Yxo_lm: DAVID měl na mysli filozofii OS, které je jiná než u WM, Symbianu a ostatně než kam byl vyvíjen původně Android.

  • mceza: Jak prosté, vemte si do ruky zařízení s libovolnými WIN CE a zkuste s ním chvíli pracovat… pak už jen stačí si pro srovnání vzít libolné zařízení s porevolučním UI, ať už je to Android, Windows Mobile či IOS a vyzkoušet totéž. Furt nic..? ;-)

  • Ano, s moderními zařízeními se pracuje lépe. Ale když vezmu Android 2.1 a 4.2, tak tam ten rozdíl je taky velký… Čím to asi bude? Že by vývojem?

   Ale stále tam nevidím nic zásadního, nic revolučního.

   Win 7 se také ovládá výrazně lépe než Win 98. A je tam nějaká revoluce? Ne, jen přirozený vývoj…

  • lister0 (neregistrovaný)

   :D Nejde o to, co z jaké technologické platformy vychází, to si uvědomte vy. Jde o to UX/UI, tedy vizuální stránku a zejména uživatelskou použitelnost produktu a Android je velmi podobný jak designem, tak způsobem používání. Přestože nevlastním nic od Applu, uznávám, že iPhone byl revoluční a nejde jen o ten dotyk a ikonky, jak jste předtím, ale o zařízení a styl jeho použití jako celek. Jestli si tohle neuvědomíte, tak jste hloupý. Ano, byly tu předtím zařízení jako PDAčka, kterým se iPhone velmi podobá, ale přínos v podobě user experience je neoddiskutovatelný.

  • Zas ste sa len nechali vytrollovat Hulanom No2… mceza by si na SM zasluzil v popise nie vyvojar,ale troll…

  • Já si to rád přečtu, v tomhle vlákně se všichni snaží mluvit k věci, se zaujetím, ale bez osobního napadání, jediné kdy to neplatí a jde akorát o trollování je tvůj příspěvek Biscuite84…

  • Stanley (neregistrovaný)

   iPhone nebyl ani omylem revoluční po technologické stránce. Byl revoluční kvůli své koncepci protože na rozdíl od všech ostatních zařízení toho typu v té době na trhu cílil v podstatě na běžné uživatele plus zavedl funkční model prodeje obsahu. Ať už máte jabka rádi nebo ne, ten obrovský rozdíl na trhu chytrých telefonů před iPhonem a po něm se popřít nedá.

 3. fore (neregistrovaný)

  Tady nekdo nema rad Samsung…tohle je hodne hatersky clanek a silne zaujaty. Naopak Samsung v poslednich 2 letech privedl na trh spoustu novych technologii.

  • Já taky nemám rád Samsung, ale necítím kvůli tomu potřebu psát takové články…

  • fore (neregistrovaný)

   To tady vypada skoro jako na Iphonemanii :D

  • Bacha na to, iPhone taky rád nemám :D :D :D

  • mceza: Nechápu omezený pohled „nemám rád tohle zařízení“, to je docela pitchovina. Kdyby třeba Nokii (jakožto nenažraného dítka/bumbrlíčka EU) apod. chápu, ale kus křemíku a plastu?

  • Pod iPhonem myslím celou řadu zařízení od Apple.

   Aha, takže nemít rád Nokii je v pořádku, ale nemít rád Apple je špatné, jo? Ok :D

  • mceza: Pojem Nokia zastupuje nějakou skupinu lidí, které nemusíš mít rád nebo jejich rozhodnutí. Ale věc je jen věc, ta za ani nemůže, dokud nebude mít umělou inteligenci.

  • David Podzimek

   Říct, že nějaká společnost je úspěšná díky distribuci a marketingu, namísto inovací, není hate, ale konstatování stavu. Samsung si zaslouží respekt, za to jak se mu podařilo vyrůst, udělal to dobře.

  • David Podzimek: K tomu respektu…nevím nevím. Když jim Apple v dobách „ne až tak dobrých“ hodně nasypal peníze za výrobu a ještě jim nastrkal technologie pod nos, tak je to samozřejmě dobrý základ pro vlastní vývoj, z počátku přesněji „vývoj“. Klasika, není první ani poslední, kdo se na podobném principu zvedl (viz. HTC např.).

  • Však Apple co neukradl, to neměl. Technologie měl většinou někdo jiný a Apple je pouze šikovně poskládal.

 4. Sonny McLaren

  Škoda, že všichni zapomínají na LG Prada, které bylo ještě dříve, než první iPhone…

  • standa (neregistrovaný)

   Ono jak se začalo šuškat o tom, že apple vyrobí prstem ovladatelný mobil, tak začli všichni honem rychle vyrábět něco podobného, aby to vypadalo že jdou s dobou. Třebas htc touch, nebo ta lg prada. Strategie to byla dobrá, ale apple strávil spousta času vývojem konceptu, na kterém se dá stavět. (Porovnejte si třebas ux htc touch a htc one, proti tomu ux iphonů je prakticky totožné) Když pak firma neví kam jít, rok co rok přichází s novými koncepty, tak se nemůže divit, že se na její kdysi revoluční výrobky zapomíná.

  • Prada se prodavala tyden po predstaveni iPhonu. Prada dokonce nekolik mesicu pred predstavenim iPhonu doatala cenu za design. Kdo se nechal kym inspirovat? Prada iPhonem, nebo opacne?

  • Tak proč LG po dvou letech nevydal nový „firmware“ s otevřeným OS, od počátku nenapojil online distribuci hudby, následně aplikací, když byl takový inovátor?:-) Čekal na….co?

  • UNI: Pořád omýláš to samé. Zkus vymyslet něco nového, neohraného ;) Furt jen online distribuce hudby…

  • MCEZA: A copak by jsi chtel slyset, kdyz prvni iPhone byl iPod, co se naucil telefonovat, viz keynote „vyrobili jsme nejlepsi iPod dodnes“? Ale dobre, pricti si k tomu za dva roky Appstore, dalsi revoluce (ooet vsemi nasledovana), ale prijde mi zbytecne to psat, sam to jiste dobre vis.

  • Sněgňamňuk (neregistrovaný)

   Takže takhle: LG prada nikoho nezajímala a nezajímá. iPhone to prostě udělal správně, LG Prada byla jen další z mnoha „tak takhle ne“ pokusů.

   Dobrou děcka.

 5. honza (neregistrovaný)

  Hnus ten Samsung :-)

 6. jan kristof (neregistrovaný)

  Pan Podzimek je zrejme zaujatý na Samsung. Takoví clovék by samozřejmě neměl dělat redaktora nezavyslého deníku.

 7. Mirek (neregistrovaný)

  Ponekud tendencni clanek ktery Smartmanii moc neprospiva… Celkove vyzneni (parafrazuji): ano, Samsung ma uspech, ale jen diky pochybnym praktikam jako kopirovani a masivnimu marketingu… Sice vyhravaji, ale jsou to darebaci… Apple inovuje, Samsung kopiruje a investuje do marketingu…

  No, zrovna ve srovnani s Applem to vypada usmevne… Sila Applu nikdy nebyla ve vynalezani, ale ve schopnosti vzit jiz existujici a prodat to… Tablety i dotykove telephony tu byly davno pred Applem… Je pravda, ze Apple byl prvni kdo je umel skutecne „prodat“… Ovsem nezamenoval bych marketing za inovace… A kdyz se clovek podiva za co byl Samsung odsouzen minuly rok v Kalifornii, tak zadnou prevratnou propracovanou Apple technologii nevidim… Spis naproste blbosti o kterych bych si sveho casu myslel, ze ani nejsou patentovatelne…

  • David Podzimek

   Co je na soustředění se na distribuci a marketing pochybného?

 8. Samsung take „investoval“ do falesneho pomlouvani konkurence HTC..

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).