Minulý měsíc Samsung představil své nové ohebné smartphony Galaxy Z Fold 4 a Galaxy Z Flip 4. Oba telefony jsme již v redakci otestovali, ovšem pochopitelně jsme si nedovolili na zapůjčených kusech zkoušet jejich fyzickou odolnost – tuto disciplínu raději necháváme „povolanějším“. Jednou z nich je youtuber Zack Nelson z kanálu JerryRigEverything, který se před nedávnem pokusil zničit Z Fold 4 a nyní stejnou torturou provedl i menší Z Flip 4. Jak korejské véčko obstálo?
Galaxy Z Flip 4 nepřináší oproti svému předchůdci významné množství novinek. Technologie ohebného displeje zůstala stejná, takže do jeho plastové svrchní vrstvy se stejně jako u minulé generace podepíšete pouhým nehtem. Lépe je na tom vnější displej a čočky fotoaparátů, které chrání tvrzené sklo, takže jsou proti poškrábání výrazně odolnější. To samé platí i pro skleněná záda a kovové boky.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: složený 84,9 × 71,9 × 15,9 - 17,1 mm, otevřený 165,2 × 71,9 × 6,9 mm, hmotnost: 187 g, zvýšená odolnost: IPX8
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Po konstrukční stránce Korejci provedli jednu drobnější změnu, když odlehčili a zmenšili kloub držící obě poloviny pohromadě. Voděodolnost zůstala zachována, s prachem a dalšími nečistotami se však zařízení nekamarádí. Jak ale ukázal test, kloub je vůči vniknutí drobných pevných částic zjevně chráněn, neboť do soukolí se žádné zrnko z plné hrsti písku nedostalo. Dokonce ani plastový displej pod tíhou těchto nečistot nekapituloval. Samsung navíc stále nechává v zavřeném stavu mezi oběma polovinami displeje mezeru, aby se případné nečistoty dostaly ven přirozenou cestou.
O něco hůře je na tom kloub s mechanickou odolností. Nelson zkoušel telefon zlomit tak, že jej ohýbal opačným směrem, než výrobce zamýšlel, ale přístroj pokusům o zničení odolal. Přesto se z jeho útrob ozývalo nepříjemné cvakání, které vyústilo ve stav, kdy telefon nebylo možné úplně dovřít – pravděpodobně došlo k přeskočení zoubků ozubených koleček uvnitř kloubu. Minulé generace ze stejného testu odešly bez ztráty kytičky, tenčí kloub si tak patrně vybral svoji daň. Na druhou stranu, v reálném životě asi k takto vyvíjenému tlaku nikdy nedojde. Největším strašákem tak i nadále zůstává měkký vnitřní displej.