Samsung Galaxy S8: osm věcí, které by vám neměly uniknout

Samsung Galaxy S8 a jeho větší bráška S8+ oficiálně spatřily světlo světa zhruba před dvěma týdny, kdy je výrobce odhalil na tiskové konferenci v New Yorku a Londýně. Předobjednávky byly spuštěny ještě v den odhalení, s oficiálním zahájením prodeje se u nás počítá 28. dubna, nicméně pokud si telefon pořídíte z předprodeje, dostanete jej až o osm dní dříve. A aby těch osmiček nebylo málo, připravili jsme pro vás výběr osmi klíčových vlastností, na které by uživatelé mohli slyšet.

U Galaxy S8 slova chvály směřují především směrem k povedenému Infinity displeji a atraktivnímu designu. Mezi další klíčové vlastnosti, o kterých jste určitě slyšeli, patří mimo jiné 10nm procesor Exynos 8895, přepracované uživatelské prostředí postavené na Androidu 7.0, nový Gear VR headset s dálkovým ovládáním, desktopové rozhraní DeX, které ale využijete až po nákupu speciální kolébky, či vylepšený přední a zadní fotoaparát. Nová je také hlasová asistentka Bixby, nicméně v češtině si s ní příliš mnoho legrace neužijete.

Samsung Galaxy S8 & Galaxy S8+
Samsung Galaxy S8 & Galaxy S8+

Je tu ale i celá řada dalších užitečných věcí, které Samsung v médiích nepropagoval a které nová vlajková loď umí. Nový Galaxy S8, který už v redakci od minulého týdne také testujeme, je skutečně povedený smartphone. Pojďme se společně podívat na další super vlastnosti, které při představení telefonu samotného nedostaly tolik prostoru.

Samsung Galaxy S8 & S8+

  • termín spuštění předobjednávek: od 29. března
  • uvedení na trh: 28. dubna, z předobjednávek o 8 dní dříve
  • barevné varianty: černá, šedivá, stříbrná a modrá
  • operační systém: Android 7.0 Nougat + vlastní uživatelské prostředí
  • procesor a RAM: Samsung Exynos 8895, 4 GB
  • ceny s DPH: Galaxy S8: 21 999 Kč, Galaxy S8+ 24 999 Kč

1) Rychlé bezdrátové nabíjení

Na první pohled by se mohlo zdát bezdrátové nabíjení jako pomalé a těžkopádné. Takový názor v minulosti rozhodně míval své opodstatnění. Ale nebyl by to Samsung, kdyby se s tím nepokusil něco udělat. Galaxy S8 podporuje bezdrátové nabíjené v téměř dvojnásobné „rychlosti“, tedy proudem 2,4A namísto původních 1,5A. To sice není stále ještě tak rychlé, jako klasické nabíjení „přes kabel“ s adaptivním rychlonabíjením, ale je to již mnohem více použitelné.

galaxys8_wireless

Pokud však chcete bezdrátové nabíjení využívat naplno a bez omezení, je potřeba si dokoupit bezdrátovou nabíječku přímo od Samsungu. Sehnat se dá například na Amazonu za zhruba 2200 Kč a později by ji měly nabídnout také oficiální distributoři v ČR.

2) Přizpůsobení funkčních kláves a bočního tlačítka

Jak jsme všichni jistě zaznamenali, Samsung se po letech rozloučil se senzorovými tlačítky pod displejem, které nahradil softwarový proužek přímo na displeji. K ovládání telefonu slouží navigační lišta, kterou vám Samsung umožní přizpůsobit si k obrazu svému. Můžete u ní měnit barvy pozadí, nebo dokonce přehazovat jejich pořadí (zaměnit lze pozici tlačítka „zpět“ s tlačítkem „poslední aplikace“). Nastavit lze také sílu stisku virtuálního tlačítka „domů“. A když už jsme u toho domovského tlačítka…

Před několika dny jsme vás upozornili na aplikaci All in one Gestures, která mimo jiné umí přemapovat speciální hardwarové tlačítko na levém boku, které ve výchozím stavu spouští asistentku Bixby. Dnes se ale na Google Play objevil ještě sofistikovanější nástroj s názvem bxActions, který vám umožní této klávese nastavit vlastní akci nejen na klasický stisk, ale i na dvojitý či přidržení. Celkem tak hardwarovému Bixby tlačítku můžete přiřadit až tři nové akce :-)

3) Domovské tlačítko je neustále k dispozici

V případě, že na displeji domovské tlačítko nevidíte, nebo máte vypnutý displej telefonu, stačí prstem silněji stisknout displej v místě, kde se domovské tlačítko obvykle nachází a displej sám pozná, že jste domovské tlačítko zmáčkli. Můžete tak snadno rozsvítit displej, zavřít otevřené aplikace nebo se podívat na notifikace.

galaxys8_home
Domovské tlačítko je vždy „po ruce“, a to i v případě, že se na displeji zrovna nezobrazuje

4) Vícenásobné zpracování fotografie

Oproti předchozím generacím došlo k jednomu z největších pokroků u postprocessingu pořízených fotografií. Samsung vytvořil unikátní algoritmus, který umožní vyfotit tři fotky místo jedné (podobně, jako funguje HDR). Pak vybere tu nejčistší a nejvýraznější, nastaví hodnoty jako výchozí a ty pak aplikuje na další pořízené fotografie. Výsledkem by měly být jasnější a detailnější fotografie, a to i v horších světelných podmínkách.

multiframe_s8

5) Ovládání fotoaparátu jednou rukou a skvělé selfie

Namísto toho, aby Samsung složitě vymýšlel přídavný mód, který by umožnil ovládání fotoaparátu jednou rukou, dal tuto vlastnost do vínku výchozí aplikaci. Přejetí palcem v různých směrech spouští expoziční režimy, přepíná mezi přední a zadní kamerkou, případně otevírá nastavení filtrů. Další užitečnou věcí je pohybující se tlačítko spouště, které nastavuje úroveň přiblížení (digitální zoom).

galaxys8_camera

Příjemné také je, že fotoaparát můžete snadno spustit dvojitým stiskem tlačítka Power. A na své si přijdou i příznivci selfie fotografií – přední kamerka má rozlišení 8 megapixelů a disponuje autofocusem pro přesné ostření. Pokud budete fotit skrze selfie tyčku, software se soustředí na zachycování obličejů, na které následně ostří. Výsledkem tak budou skutečně kvalitní autoportréty, navíc s podporou HDR.

galaxys8_camera

6) Delší životnost baterie

Samsung každou baterii podrobuje speciálnímu osmibodovém testu, který vytvořil po fiasku s modelem Galaxy Note7, u kterého se objevily komplikace s vybuchujícími akumulátory. Galaxy S8(+) by tak měl mít vůbec nejbezpečnější baterii ze všech smartphonů na světě.

samsung_baterie_test

Jihokorejský gigant uvádí, že se mu podařilo zlepšením výrobní technologie dosáhnout prodloužení životnosti baterie. Zatímco u Galaxy S7 edge došlo během běžného roku užívání (vybití vs. nabití) k poklesu kapacity baterie na zhruba 80%, u nových modelů by to mělo být podstatně lepší a úroveň by se měla pohybovat okolo hranice 95 procent. Samozřejmě vždy bude dost záležet na tom, v jakém „provozu“ budete telefon používat. I zde bude platit rovnice: čím častější nabíjení, tím kratší životnost baterie.

7) Skvělá konektivita

Galaxy S8 je vůbec prvním smartphonem na světě, který podporuje Bluetooth 5.0. Ten nabízí až dvojnásobnou přenosovou rychlost, vyšší energetickou úsporu a delší dosah. Navíc díky nové verzi Bluetooth můžete současně „posílat“ zvuk až do dvou spárovaných sluchátek najednou (pro každé lze navíc navolit vlastní úroveň hlasitosti).

Kompletní hardwarové parametry Galaxy S8 naleznete zde, parametry Galaxy S8+ najdete zde.

Dvojčata Samsung Galaxy S8 a S8+ jsou společně s Xperií XZ Premium od Sony první smartphony, které zvládnou LTE připojení při rychlosti 1 gigabit/s (125 megabitů za sekundu). Docíleno toho je modeme X16, který je součástí Snapdragonu 835 od Qualcommu, kterým jsou ale bohužel vybaveny modely pro americký trh. Vzhledem k omezeným rychlostem LTE internetu, kteří operátoři nabízejí, se ale jedná spíše o vklad do budoucna.

8) Fantastický displej

Při prvním pohledu na obě novinky každého upoutá fantastický displej. Ten je na obou okrajích mírně zaoblený, a zakulacené jsou i jednotlivé rohy, což vytváří velice zajímavý efekt. Jedná se o Super AMOLED panel s výborným podáním barev a skvělou čitelností na sluníčku. Samsung také změnil poměr stran, který je nově 18,5 : 9.

galaxys8_displej

Základní model je vybavený 5,8″ Quad HD+ panelem (1440 x 2960 px), přesto jsou jeho rozměry menší, než v případě loňského Galaxy S7 edge s 5,5palcovým displejem. V případě Galaxy S8+ dostanete do rukou 6,2″ displej, rozměrově je ale telefon stejně velký jako 5,5palcový iPhone 7 Plus. Srovnání obou novinek s Galaxy S7 edge naleznete zde, s iPhonem 7 Plus zde.

Autor článku
Ondřej Miláček

Kapitoly článku