Samsung Galaxy S4: Srovnání osmijádrové a čtyřjádrové varianty

Samsung dlouhodobě uvádí telefony užívající různé komponenty; nejvíce matoucí v tomto hledisku byl Galaxy S2, který nabízel variantu s čipovou sadou od Qualcomm, Samsung Exynos, Texas Instruments a Broadcomm. Hlavní motivací k užití různých čipových sad je často nedostatek kompontetů od jednoho dodavatele k výrobě zařízení; dnes k tomu přispívají problémy s kompatibilitou ve 4G LTE síti. Na vyspělých trzích nemůžete prodávat telefon bez vysokorychlostního připojení a modemy od Qualcommu jsou preferovaná řešení. 

 

To nás vede ke Galaxy S4, který se technicky prodává ve třech variantách. Jedna je poháněna Qualcomm Snapdragon 600 s podporou 4G LTE, druhou pohání Samsung Exynos Octa, ale nemá 4G LTE a poslední korejská varianta, která má Exynos Octa i 4G LTE. Pro zjednodušení budeme brát jen dvě varianty – čtyřjádrová a osmijádrová. 

Galaxy S 4: Octa-Core vs Quad-Core | Pocketnow

Který z nich je lepší, Exynos, nebo Qualcomm? Server Pocketnow je postavil vedle sebe a zjistil, že Exynos porazil čtyřjádrovou variantu ve všech testech až na jeden. S ohledem na baterii také vyhrála osmijádrová verze, ale velmi těsně. Více se dozvíte na videu k zmiňovanému testu. Je mi líto, že u nás nebude dostupná varianta s čipovou sadou Exynos, jelikož předpokládám, že Samsung bude umět lépe optimalizovat software pro vlastní hardware. 

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku