Samsung Galaxy S4: Prvních 10 milionů kusů bude mít většinou čipy od Qualcommu

Před představením Galaxy S4 se spekulovalo, že Samsung nebude zvládat vyrábět osmijádrové procesory Exynos Octa a nahradí je čipy Snapdragon 600 od Qualcommu. To se nakonec ukázalo jako poloviční pravda. Vyrábět se budou dvě revize Galaxy S4. Postupně poroste počet telefonů s Exynos Octa, jak se bude zlepšovat výrobní proces. Trochu jiný obraz tomu dodává známý analytik Eldar Murtazin, podle kterého je používání Snapdragonu převážně obchodní rozhodnutí. Což opět souvisí se složitější a tím i nákladnější výrobou osmijádrového chipsetu. 

 

Korean Electronic Times potvrzují problémy s výrobou procesorů a informují, že 70 % z prvních 10 milionů Galaxy S4 bude dodáno s čipy od Qualcommu. Mělo by to ovlivnit rozhodování při nákupu? Určitě ano. Na papíře má čip od Qualcommu lepší životnost baterie, ale na druhou stranu Exynos poskytuje větší výkon. Nikdo nemůže teď jasně říct, která varianta je lepší, dokud nebudou obě pořádně otestovány. 

Většinu uživatelů nezajímá, který čip pohání jejich telefon. Samsung se zaměřuje na mainstream, tudíž tím nejspíš žádné prodeje neztratí. Ale pokud chcete to nejlepší, počkejte na konečné testy. Znovu zmíním Eldara Murtazina, který považuje za lepší verzi tu s Exynosem. Jako jeden z mála lidí měl totiž možnost zkoušet obě varianty už ve stádiu prototypů.  

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku