- Chytrý prsten od Samsungu má být napěchovaný technologiemi
- Těšit se můžeme na podrobné zdravotní statistiky i bezkontaktní placení
- Cena bude pravděpodobně převyšovat cenu chytrých hodinek
Samsung začne v průběhu letošního roku prodávat chytrý prsten Galaxy Ring. Korejský gigant toto drobné příslušenství ukázal nejprve na lednové události Galaxy Unpacked, poté se jím naživo pochlubil minulý týden v rámci veletrhu MWC. V Barceloně jsme se dozvěděli i několik drobností o výbavě, u zbytku se zatím musíme spoléhat na minulé či budoucí úniky. Co o chystaném prstenu dosud víme nebo tušíme?
Galaxy Ring: minimálně tři barvy a slušná výdrž
Samsung v Barceloně vystavoval Galaxy Ring ve třech barevných variantách – ve zlaté, stříbrné a černé barvě. Materiál prstenu v tuto chvíli neznáme, spekuluje se titanu, který je lehký, odolný, ale také drahý. Z tohoto důvodu jej Samsung zatím použil pouze u svého vrcholného smartphonu Galaxy S24 Ultra, zatímco u ostatních využívá levnější hliník. Pokud se tedy titan u prstenu potvrdí, lze očekávat vysokou cenu, která bude pravděpodobně převyšovat cenu chytrých hodinek.
Galaxy Ring údajně půjde do prodeje v osmi různých velikostech, takže by měl „sednout“ prakticky každému. Zajímavá je ale informace, že od velikosti se bude odvíjet i výdrž na jedno nabití. Samsung slibuje až 9 dní, ovšem tento údaj bude možná platit pouze u větších velikostí. Kapacity akumulátorů v prototypech vystavených na MWC se pohybovaly mezi 14,5 a 21,5 mAh, je tedy nepochybné, že Korejci chtějí využít každý milimetr prostoru. Zdravotní senzory nijak zmenšit nejdou, tudíž se nabízí právě zmenšení akumulátoru.
Podrobný report zdraví
Chytré prsteny mají oproti chytrým hodinkám několik výhod, přičemž tou hlavní je jejich velikost a stálý tvar. Uživateli prsten při spaní či jiných aktivitách nepřekáží, tudíž může shromažďovat data kontinuálně a navíc přesněji, neboť u prstenu nijak nezáleží na tom, jak si jej zrovna utáhnete.
Galaxy Ring bude prošpikován řadou chytrých senzorů, které uživateli dodají podrobný přehled o jeho zdraví a fyzických aktivitách. Samsung sice oficiálně schopnosti svého prstenu nikde nepopisoval, spekuluje se však o zajímavých funkcích. Prsten by měl umět měřit tepovou frekvenci (včetně záznamu EKG) a průtok krve, z nasbíraných dat pak má být schopen zprostředkovat řadu údajů o kvalitě spánku, efektivitě sportovních aktivit, úrovni stresu, plodnosti apod.
Vypovídající hodnotu dat má zvýšit kombinace prstenu a hodinek používaných najednou, ovšem Galaxy Ring bude fungovat i samostatně. Co se týče dalších funkcí, spekuluje se o bezkontaktním placení nebo o spolupráci prstenu s chytrou domácností. Vzhledem k absenci ovládacích prvků se nedá počítat s tím, že by prsten byl schopen ovládat televizor, dovedeme si však představit, že s nasazeným Galaxy Ringem bude možné odemykat dveře, rozsvěcovat světla v místnosti apod.
Podpora iOS není v plánu
Galaxy Ring bude pochopitelně nejlépe fungovat v ekosystému značky Samsung, tedy s jeho smartphony, hodinkami a zařízeními v ekosystému SmartThings. Lze předpokládat, že jej bude možné používat s jakýmkoliv telefonem s operačním systémem Android, majitelé iPhonů ovšem mají smůlu – Samsung potvrdil, že s podporou iOS nepočítá.
Kdy se dočkáme?
Prsten Galaxy Ring by měl být představen společně s ohebnými smartphony Galaxy Z Fold 6 a Z Flip 6. V minulých letech jsme si zvykli, že Samsung své skládačky představoval v polovině léta, ovšem letos se pravděpodobně dočkáme dříve – mezi 26. červencem a 11. srpnem se totiž odehrají letní olympijské hry, jichž je Samsung generálním partnerem, a z tohoto důvodu plánuje odhalit své ohebné novinky ještě před nimi.