Domů » Bleskovky » Samsung Exynos 880 přinese podporu 5G i do levnějších smartphonů

Samsung Exynos 880 přinese podporu 5G i do levnějších smartphonů

Podpora sítí 5G už nebude pouze výsadou těch nejdražších telefonů, pomalu se na trhu začínají objevovat i levnější čipy vybavené 5G modemem. Jedním z nich je i právě oznámený Exynos 880 od Samsungu, který se patrně objeví v příštích modelech řady Galaxy A.

Exynos 880: solidní výkon a 5G ve střední třídě

Exynos 880 je postaven FinFET 8nm procesem na návrzích procesorových a grafických jader od ARM, a to konkrétně Cortex-A77 a Mali-G76 MP5 GPU. Procesorovou jednotku Exynosu 880 tvoří 2 jádra Cortex-A77 (až 2 GHz) a šest úspornějších jader Cortex-A55 (až 1,8 GHz). Integrována je i neurální jednotka a DSP pro akcelerování úkolů s využitím umělé inteligence.

exynos 880

Čipset podporuje displeje do rozlišení Full HD+, jeho obrazová jednotka zvládne zpravovat data ze snímače o rozlišení 64 Mpx, popř. dvou senzorů o rozlišení 20 Mpx. Nechybí podpora záznamu 4K videa při 30 fps a kódování/dekódování videa při použití kodeků H.265, H.264 a VP9. Čipset bude možné spárovat s pamětmi typu LPDDR4X, UFS 2.1 a eMMC 5.1.

Integrovaný 5G modem podporuje sítě sub-6GHz a je schopný poskytnout teoretické stahovací rychlosti až 2,55 Gbps (až 3,55 Gbps v kombinaci s LTE při použití funkce E-UTRA-NR Dual Connectivity). Upload je možný rychlostí až 1,28 GHz. K dispozici je pochopitelně i Wi-Fi (bohužel pouze ac) a Bluetooth 5.0.

Exynos 880 právě vstupuje do masové produkce, paradoxně prvním smartphone pod jeho taktovkou nebude od Samsungu, ale od Vivo – čipset totiž pohání čerstvě představený smartphone Vivo Y70s.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Toliko k někdejšímu prohlášení Samsungu, že s „Exitusem“ končí 😀 No teď nám to aspoň nebude líto, že Samsung vyrábí některé modely s Qualcommem, když teď už bude ve všech jen ta jejich žravá srajda 👏 Ale třeba mě to vadit nebude, já se po asi 10 letech přeorientovávám na Xiaomi, které notně poskočilo kupředu jak v SW tak HW…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).