Domů » Bleskovky » Evoluce displeje podle Samsungu: Od černobílých panelů po Super AMOLED s Full HD rozlišením

Evoluce displeje podle Samsungu: Od černobílých panelů po Super AMOLED s Full HD rozlišením

Samsung na svém oficiálním blogu zveřejnil zajímavou infografiku, věnující se evoluci displeje v jeho mobilních zařízeních. Začíná v roce 1988, kdy lidé mohli o barevných displejích na mobilech jen snít a končí řádkem Samsung tomorrow, který ale bohužel neodkazuje na žádné predikce do budoucnosti.

 

Začalo to analogovým telefonem s monochromatickým displejem

Prvním telefonem v grafice je Samsung SH100, což byl první analogový telefon s monochromatickým displejem od Samsungu. V roce 1994 pak Samsung představil telefon SH-770, který nabídl tří řádkový displej, umožňující zobrazovat ikony, čísla a uživatelské menu. První telefon Samsungu, podporující psaní a čtení textových zpráv, byl model SCH-800 z února 1998. Průkopníkem mezi zařízeními se dvěma displeji bylo véčko SCH-A2000 z přelomu tisíciletí, vnější uměl zobrazit tři řádky textu, vnitřní pak řádků pět. 

Další telefon v infografice je véčko SCH-X430 s vnitřním barevným 18-bitovým TFT/LCD displejem, zobrazujícím 262 tisíc barev a vnějším monochromatickým displejem z dubna roku 2002. Je zajímavé, že Samsung v grafice vůbec nezveřejnil svůj vůbec první telefon s barevným displejem. Tím byl Samsung SGH-T100 z roku 2000 a nabídl 12 řádkový TFT LCD s rozlišením 160 × 128 pixelů, schopný zobrazit 4096 barev. Dalším milníkem společnosti byl přístroj SCH-B250 z roku 2005, který byl vybaven TFT LCD s rozlišením QVGA (320 × 240 pixelů), umožňujícím sledovat na mobilním telefonu televizní vysílání. 

Éra AMOLED panelu započala v roce 2009

Do éry AMOLED vstoupil Samsung v roce 2009 s telefonem SCH-W850, což byl první telefon jihokorejského výrobce s dotykovou obrazovkou, ta měla rozlišení WVGA (800 × 480 pixelů). Dále už následují známé modely z nedávné historie – Samsung Galaxy S se Super AMOLED techologií, Galaxy S3 s HD Super AMOLED dispejem (1280 × 720 pixelů) a konečně Galaxy S4 s Full HD Super AMOLED displejem (1920 × 1080 pixelů). Kategorii tabletofonů zde zastupuje Samsung Galaxy Note 3 s Full HD Super AMOLED displejem o úhlopříčce 5,7 palce, ovladatelným stylusem.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. bab (neregistrovaný)

  mate chybu v posledni vete clanku ;) Kategorii tabletofonů zde zastupuje Samsung Galaxy Note s Full HD Super AMOLED displejem o úhlopříčce 4,7 palce, ovladatelným stylusem.

  • Jakub Karásek

   Našel jsem pouze vypadnutou číslici 3 za Galaxy Note, jinak se mi věta zdá v pořádku (pokud nenarážíte na skloňování slova stylus – stylusem/stylem, kde jsou možné obě varianty).

  • Michal (neregistrovaný)

   5.68, ne 4.7

  • Jakub Karásek

   Děkuji za upozornění, člověk se soustředí na gramatickou správnost a v těch číslech se pak ztratí. Opraveno

 2. Úplně nechápu evoluci S4 a Note3, jsou tam popsané SW funkce, ale z hlediska evoluce je tedy jaký rozdíl?

  • W8 (neregistrovaný)

   sch-v300

   moj prvý a posledný samsung

   čo sa odvtedy zmenilo ? len velkosť displeja

   ostalo – plasták,prepalené,vtedy LCD a teraz oled,hrozný SW

   len cena ostáva hviezdna

 3. 320×240 je QVGA, ne VGA :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).