Zapomeňte na Google Glass: Samsung připravuje chytré kontaktní čočky

Ve stále se rozšiřujícím vesmíru nositelné elektroniky výrobci objevují nové směry, které by mohly toto odvětví posunout do další fáze. Zatímco dnešní vrchol nabídky tvoří chytré hodinky, v horizontu několika let se dočkáme transformace v mnohem sofistikovanější formy elektroniky. Tuto domněnku nově potvrzuje patentová přihláška Samsungu, v níž se hovoří o chytrých kontaktních čočkách.

123306738

Technologický zpráva popisuje kontaktní čočky vybavené miniaturním displejem, anténami a několika senzory. Ty mají sloužit k detekci a vyhodnocování očních pohybů. Zatímco o projekci se budou starat transparentní panely, grafické a další výpočty obstará externí zařízení. Pochopitelně půjde o smartphone, jehož hardware a interní úložiště poslouží jako hlavní zdroj dat. Někoho může napadnout, co jihokorejské snílky vede k podobným výmyslům, ovšem vysvětlení je více než prosté. Projekce obrazu přímo před oko uživatele dovolí vytvořit mnohem přirozenější pocit z rozšířené reality, než jaký lze dosáhnout prostřednictvím chytrých brýlí či helmy pro virtuální reality.

Ač se to může zdát na první pohled jako utopie, Samsung hodlá do kontaktních čoček integrovat kameru. S ohledem na aktuální technologické možnosti je něco podobného jen těžko představitelné, ovšem kdo ví, kam věda postoupí v průběhu následujících pěti či deseti let. Zajímavé bude sledovat, jak na podobný typ zařízení zareaguje legislativa a bezpečnostní složky. Kromě mnoha výhod to s sebou přinese i řadu rizik, s nimiž se bude třeba vyrovnat.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentáře

 1. Martink (neregistrovaný)

  No jako nositel kontaktních čoček vidím problém spíše jinde než technologii kamery – každá čočka má svoji životnost – a i když mám vyzkoušené a roky ověřené že vydrží bez vyndavání 1 – 3 měsíce, tak potom jde prostě ven a vyhodit… To bude muset být ten displej a kamera fakt brutální spotřebák aby to někdo za nějakou rozumnou cenu koupil…

  • Pišta (neregistrovaný)

   Pro mě, coby člověka, který by si do oka nesáhl ani pod pohrůžkou smrti, je to vyřešené už dopředu :)

   • To jsem si taky myslel :-D Ze začátku jsem stál před zrcadlem 45 minut, než jsem vyndal jednu čočku…

  • Zaklinac

   No pokiaľ si šošovku nevyberáš tri mesiace (!!!), radšej skoč za očným lekárom. Vaskularizácia rohovky je dosť zlá vec.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *