Domů » Bleskovky » Zapomeňte na Google Glass: Samsung připravuje chytré kontaktní čočky

Zapomeňte na Google Glass: Samsung připravuje chytré kontaktní čočky

Ve stále se rozšiřujícím vesmíru nositelné elektroniky výrobci objevují nové směry, které by mohly toto odvětví posunout do další fáze. Zatímco dnešní vrchol nabídky tvoří chytré hodinky, v horizontu několika let se dočkáme transformace v mnohem sofistikovanější formy elektroniky. Tuto domněnku nově potvrzuje patentová přihláška Samsungu, v níž se hovoří o chytrých kontaktních čočkách.

123306738

Technologický zpráva popisuje kontaktní čočky vybavené miniaturním displejem, anténami a několika senzory. Ty mají sloužit k detekci a vyhodnocování očních pohybů. Zatímco o projekci se budou starat transparentní panely, grafické a další výpočty obstará externí zařízení. Pochopitelně půjde o smartphone, jehož hardware a interní úložiště poslouží jako hlavní zdroj dat. Někoho může napadnout, co jihokorejské snílky vede k podobným výmyslům, ovšem vysvětlení je více než prosté. Projekce obrazu přímo před oko uživatele dovolí vytvořit mnohem přirozenější pocit z rozšířené reality, než jaký lze dosáhnout prostřednictvím chytrých brýlí či helmy pro virtuální reality.

Ač se to může zdát na první pohled jako utopie, Samsung hodlá do kontaktních čoček integrovat kameru. S ohledem na aktuální technologické možnosti je něco podobného jen těžko představitelné, ovšem kdo ví, kam věda postoupí v průběhu následujících pěti či deseti let. Zajímavé bude sledovat, jak na podobný typ zařízení zareaguje legislativa a bezpečnostní složky. Kromě mnoha výhod to s sebou přinese i řadu rizik, s nimiž se bude třeba vyrovnat.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments