Samsung chce trumfnout RIM v zabezpečení měsíc po závažné bezpečnostní chybě

Na rýpavé reklamy Samsungu jsme si minimálně za poslední rok zvykli, zatímco dosud si korejský mobilní gigant bral do paškálu především svého největšího konkurenta Apple, tentokrát svůj hledáček obrátil na kanadský Research In Motion. Ve své nové reklamě s názvem  „Safe and the unicorn apocalypse“, neboli „Bezpečnost a apokalypsa jednorožců“ chce trumfnout BlackBerry v jeho nejsilnější vlastnosti – zabezpečení. V průběhu reklamy je vtipně znázorněn vývoj hry The Unicorn Apocalypse a několikrát je kladen důraz na možnost využití chytrého telefonu simultánně jak na práci, tak i na zábavu, v závěru se však paradoxně dozvíme, že hlavním bodem reklamy je zabudovaný bezpečnostní systém „Safe technology“.

Každý si na snažení Samsungu udělá vlastní názor, přinejmenším legračně působí ale načasování této reklamy, neboť přesně před měsícem jsme vás informovali o velké bezpečnostní chybě, která se objevila prakticky u všech aktuálních zařízení Samsungu vybavených čipem Exynos (například Galaxy Note 2, Galaxy SIII a další). Kvůli této mezeře bylo možné pouhou instalací aplikace získat rootovská práva k linuxovému kernelu a vytáhnout z telefonu veškerá citlivá data. Zároveň je zajímavé pozorovat, že Samsung již za hlavní konkurenci nevnímá jen iPhone, ale vidí zřejmě rostoucí nebezpečí i v připravované platformě BlackBerry 10. Ta dostala takřka v genetické výbavě od svých předchůdců maximální bezpečnostní opatření a dokonce se stala historicky první platformou, která obdržela bezpečnostní FIPS 140-2 certifikaci ještě před oficiálním představením a splňuje podmínky pro využití ve vládních orgánech.

Dalším strašákem je pro Samsung i funkce BlackBerry Balance, která dovoluje využívat jedno zařízení jako osobní i služební telefon zároveň. Jednoduchým přepínáním profilů se odděluje jednak firemní email a další citlivé údaje, a jednak je oddělená i správa souborů. Z osobního profilu tedy neuvidíte firemní dokumenty uložené v paměti telefonu, ani nebudete moci kopírovat jejich obsah, a naopak firemní IT administrátor si nebude moci prohlížet vaše soukromé fotky z dovolené. A to je poněkud jinak koncipovaný pojem „práce i zábava zároveň“, než možnost upravovat dokument a sledovat basket na stejné obrazovce.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku