Domů » Bleskovky » Samsung čelí žalobě na 100 milionů dolarů. Prý kopíruje ciferníky Swatch

Samsung čelí žalobě na 100 milionů dolarů. Prý kopíruje ciferníky Swatch

Inspirace u konkurence není ve světě technologií žádnou velkou novinkou. S rozšiřujícím se trendem chytrých hodinek se nicméně technologické firmy nechodí inspirovat jedna k druhé, ale povětšinou míří do mekky hodinkového průmyslu – Švýcarska. Už v minulých letech Apple nepokrytě zkopíroval design tamních nádražních hodin výrobce Mondaine, za což nakonec zaplatil pořádné odškodné.

Nyní se v alpské zemi měl inspirovat také Samsung. Tedy alespoň to tvrdí výrobce hodinek Swatch, který se s korejským gigantem začal soudit ohledně ciferníků přítomných na modelech Gear Sport, Gear, Galaxy Watch, S3 Classic a Frontier. Podle švýcarského výrobce jsou některé ciferníky identické či velmi podobné, a proto požaduje odškodné ve výši 100 milionů dolarů (cca 2,2 miliardy korun).

Zde je přehled ciferníků od výrobců třetích stran, kvůli kterým chce Swatch žalovat Samsung.
Zde je přehled ciferníků od výrobců třetích stran, kvůli kterým chce Swatch žalovat Samsung.

Chystá Swatch své vlastní chytré hodinky?

Na obranu firmy Swatch je nutno dodat, že některé ciferníky jsou skutečně identické, nicméně nejsou vytvořeny Samsungem, ale vývojáři třetích stran. Spor se vede ohledně toho, že Swatch požádalo Samsung, aby inkriminované ciferníky odstranil ze svého obchodu pro hodinky, nicméně Samsung k tomuto přistoupil laxně, odstranil jen některé ciferníky a také nepodnikl patřičné kroky k tomu, aby se tato situace neopakovala znovu.

 

Tato situace by šla vztáhnout také například na Google a jeho systém WearOS, nicméně k této žalobě zatím nikdo nepřistoupil. Skutečným důvodem pro žalobu by nicméně mohly být spekulace, že Swatch v letošním roce na Baselworld představí své vlastní chytré hodinky.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
shepii
Uživatel
shepii
Offline

Takže titulek zcela lživý – Samsung nekopíruje ciferníky, kopírují je vývojáři skinů ciferníků, což je ostatně uvedeno i v článku. A to, že Samsung prosbě firmy Swatch nevyhověl, z něj nedělá někoho, kdo by měl nést odpovědnost. Ano, Swatch má nárok žalovat, pokud se cítí být „okraden“ o design, ale ne Samsung, ale vývojáře dotyčných skinů ciferníku. Samsung je jen distributor, nenese odpovědnost za obsah.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

A je to sichr, že Samsung nenese odpovědnost za obsah? Protože to zní jako typický naivní kec někoho, komu nebylo ani 30.

uni
Uživatel
uni
Offline

Nu, takový Ulož.to by mohlo vyprávět o zodpovědnosti za „vlastní“ obsah. Dnešní doba je pošahaná…

Mazan
Anonym
Mazan
Offline

Samsung není distributor, Samsung je provozovatel svého obchodu s aplikacemi a stejně jako Apple nebo Google zodpovídá za obsah, tak tady milý Shepii zase nepiš totální kraviny.