Domů » Bleskovky » Samsung chce zlepšit bezpečnost na silnicích, pomoci k tomu mají „průhledné“ kamiony

Samsung chce zlepšit bezpečnost na silnicích, pomoci k tomu mají „průhledné“ kamiony

Při dopravních nehodách denně přichází o život tisíce lidí na celém světě. Velký podíl připadá na špatný odhad vzdálenosti a času při předjíždění pomalejších vozidel, především dlouhých kamiónů, přes které není vidět dopředu. Často tak dochází k chybám a velmi riskantním situacím, které mohou skončit tragicky.

   

V Argentině, která patří k zemím s nejvyšším počtem úmrtí při dopravních nehodách, takto přijde o život v průměru jeden člověk za hodinu. Na tamních úzkých silnicích, na kterých často jezdí velké a pomalé kamiony, se řidiči snaží ušetřit své nervy i čas, a tak se pouštějí do riskantních manévrů. I proto se Samsung rozhodl nasadit své technologie ve snaze zlepšit místní statistiky v rámci projektu Safety Truck.


Technologie je připravena pomáhat ve dne i v noci

Na předek svých kamionů umístil bezdrátovou kameru, která přenáší obraz na zadní stranu kamionu, kde se nacházejí 4 velké obrazovky. Kamion se tak stává „průhledným“ a řidič, který se jej chystá předjet, vidí, zda se v protisměru blíží jiný řidič, nebo zda může sešlápnout plyn.

Samsung prozatím spolupracuje s dalšími společnostmi, se kterými se chystá vypilovat veškeré detaily, aby s nasazením technologie na silnicích nebyly žádné problémy, a aby byla posvěcena i místní vládou. Jedná se o zajímavý nápad, avšak jeho realizace by nejspíše přišla přepravní firmy velmi draho. Samotná kamera příliš nákladná nebude, 4 obrazovky na zadní části kamionu však firmy v nákladech poznají.

Použitelnější se zdá být technologie, kdy mezi sebou automobily budou komunikovat v reálném čase o své rychlosti, vzdálenosti, nebo případných nehodách na silnici. Její implementace však ještě nějakou dobu potrvá, a tak by ji mezitím mohl zastoupit Samsung se svým projektem Safety Truck, který je pro něj samozřejmě i velmi dobrou formou reklamy.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.