Domů » Bleskovky » Samsung chce zlepšit bezpečnost na silnicích, pomoci k tomu mají „průhledné“ kamiony

Samsung chce zlepšit bezpečnost na silnicích, pomoci k tomu mají „průhledné“ kamiony

Při dopravních nehodách denně přichází o život tisíce lidí na celém světě. Velký podíl připadá na špatný odhad vzdálenosti a času při předjíždění pomalejších vozidel, především dlouhých kamiónů, přes které není vidět dopředu. Často tak dochází k chybám a velmi riskantním situacím, které mohou skončit tragicky.

   

V Argentině, která patří k zemím s nejvyšším počtem úmrtí při dopravních nehodách, takto přijde o život v průměru jeden člověk za hodinu. Na tamních úzkých silnicích, na kterých často jezdí velké a pomalé kamiony, se řidiči snaží ušetřit své nervy i čas, a tak se pouštějí do riskantních manévrů. I proto se Samsung rozhodl nasadit své technologie ve snaze zlepšit místní statistiky v rámci projektu Safety Truck.


Technologie je připravena pomáhat ve dne i v noci

Na předek svých kamionů umístil bezdrátovou kameru, která přenáší obraz na zadní stranu kamionu, kde se nacházejí 4 velké obrazovky. Kamion se tak stává „průhledným“ a řidič, který se jej chystá předjet, vidí, zda se v protisměru blíží jiný řidič, nebo zda může sešlápnout plyn.

Samsung prozatím spolupracuje s dalšími společnostmi, se kterými se chystá vypilovat veškeré detaily, aby s nasazením technologie na silnicích nebyly žádné problémy, a aby byla posvěcena i místní vládou. Jedná se o zajímavý nápad, avšak jeho realizace by nejspíše přišla přepravní firmy velmi draho. Samotná kamera příliš nákladná nebude, 4 obrazovky na zadní části kamionu však firmy v nákladech poznají.

Použitelnější se zdá být technologie, kdy mezi sebou automobily budou komunikovat v reálném čase o své rychlosti, vzdálenosti, nebo případných nehodách na silnici. Její implementace však ještě nějakou dobu potrvá, a tak by ji mezitím mohl zastoupit Samsung se svým projektem Safety Truck, který je pro něj samozřejmě i velmi dobrou formou reklamy.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

  1. Užitečné a dobré využití lcd panelů, postačí ty základní s horšími pozorovacími uhly či kazové, mající vadné pixely, na silnici i kdyby to byly celé ne subpixely, nebo bylo mizerné/nerovnoměrné podsvícení, to vlivem okolí, zaflákanosti nikdo opravdu řešit nebude.

    Nápad je to výborný ale v první řadě by se někteří řidiči, měli na den vrátit do autoškoly kde se dozví proč není dobré se někomu lepit na zadek.

  2. Jenda Policko (neregistrovaný)

    Další místo kam umístit dobře placené reklamy, ale jinak výborný nápad.

  3. Jarda (neregistrovaný)

    Super napad, pri prujezdu Calais by tam treba mohli uprchlikum promitat prijizdejici tankovou kolonu ;-)

  4. ako poznáme naše krajiny tak prvý blbec čo bude čumieť na kamion do neho narazí

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).