Domů » Bleskovky » Rozděl a panuj: macOS 10.15 Catalina rozdělí iTunes na tři aplikace

Rozděl a panuj: macOS 10.15 Catalina rozdělí iTunes na tři aplikace

Na vývojářské konferenci Applu WWDC samozřejmě nemohli vynechat ani operační systém pro počítače – macOS. Ten dostal název Catalina po oblíbeném rekreačním místě a přinesl s sebou hned několik novinek. Jaké to jsou?

iTunes je mrtev, ať žije Music, Podcast a TV

Je to tak – mnohými zatracovaný relikt minulosti s názvem iTunes se dočkal svého konce právě v macOS Catalina. Apple jej rozdělil do tří samostatných aplikací s názvy Music, Podcast a TV. Samotné názvy jsou více než vypovídající, zbývá tedy otázka – kde budete spravovat svá zařízení? Apple integroval propojení iOS zařízení rovnou do Finderu.

macos catalina 4 1

Z iPadu je druhý displej

Ačkoli někteří zkušenější uživatelé už delší dobu využívají iPad jako druhý displej ke svému iMacu či Macbooku, s macOS Catalina je tato funkcionalita konečně oficiálně podporovaná na systémové úrovni. Funkce rozšířeného displeje se oficiálně jmenuje Sidecar a bude fungovat buď jako rozšířený displej, či jako druhý displej.

macos catalina 2 1

Jeden hlas vládne všem

Hlasové diktování mohou uživatelé jablečných zařízení využívat už delší dobu. Nově lze pomocí hlasových příkazů ovládat rovnou celý systém macOS Catalina nebo iOS. Pomocí hlasových příkazů otevřete aplikaci, můžete se volně pohybovat v systému či můžete upravit libovolný soubor nebo zobrazit fotografii.

macos catalina 3 1

Konec ztraceným zařízením a rychlejší přihlašování

Apple na svých zařízeních nabízí hned několik funkcí, které vám umožní najít, zamknout či na dálku smazat vaše zařízení. Novinkou je jediný hub, kde můžete vyhledávat nejen svá zařízení, ale také přátele – Find My. Nové Macy také dostanou speciální čipy T2, které pomocí funkce Activation Lock zajistí ještě větší bezpečnost.

macos catalina 5 1

Z Marzipanu se stal Catalyst

Projekt Marzipan, jak byl až dosud nazýván, měl vývojářům pomoci snadno přenést aplikace z iPadu na macOS. S oficiální změnou názvu na Catalyst přichází také UIKit, který vývojářům umožní rychleji proměnit aplikace navržené pro jablečné tablety na plnohodnotné aplikace pro operační systém macOS Catalina.

Nová verze macOS s názvem Catalina bude dostupná zdarma už na podzim letošního roku.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

17 komentářů

 1. Takže z jedné zbytečné aplikace jsou tři zbytečné aplikace. Díky Apple, bez toho jsem nemohl žít.

  • Metla Lidstva

   Kdo přesně tě to nutí používat nebo kupovat zařízení od Apple?

  • Nikdo, ale nechci zasraný mac os apple balastem. Z neodinstalovatelných iTunes (normálně, nepočítám aplikace třetích stran) se stanou tři neodinstalovatelné aplikace. Naprosto k ničemu pro uživatele spotify.

  • Metla Lidstva

   To je opravdu velký problém skrýt aplikace, které nejdou odstranit. Na S10 jich mám asi dvanáct.

  • Ano je. Za tohle dostal google a MS pokutu od EU. Apple si dál vesele cpe nesmysly do svého systému a nikoho to nezajímá. Kde mám ballot screen, zda chci používat Safari nebo Chrome? Kde je výběr mezi spotify, Apple music apod?
   Doufám, že Applu napaří pokutu taky.

  • qam: „Kde mám ballot screen, zda chci používat Safari nebo Chrome? Kde je výběr mezi spotify, Apple music apod?
   Doufám, že Applu napaří pokutu taky.“

   Chrome: Preferences>General
   Spotify pak najdes na Appstoru :)
   Doufam, ze pomohlo.

  • Jde o dvojí metr. Nebo ho chceme? Na microsoft a google je to v pořádku, ale na svatý Apple to neplatí? Když se naváželo do microsoftu kvůli internet exploreru, tak byla taky odpověď kupte si Apple a MS nepoužívejte? Nebyla, odpověď byla, že MS MUSÍ přidat ballot screen. Podobně nedávno s googlem.

  • lukass71: Víš vůbec o co jde? Naprosto mimo

  • Nepomohlo, nevadi. Treba priste.

  • Já ti to připomenu, až zas budeš psát trapné komentáře „kupte si Apple“ u článku, jak se zbavit google služeb na androidu.

  • _qam_: problem je ze Google a MS maji defacto monopol … coz se o Apple neda rict (ani v oblasti pocitacu, ani telefonu) …

  • PetrCBR: Počkej, počkej, počkej. Asie více méně komplet z vysoka na MS (9 kompů z 10 má nelegální OS), Google tam prakticky vůbec nefiguruje a na nejvyspělejších trzích a Apple až poloviční podíl. Kde jaký monopol MS a Google? ?

  • Me by spis zajimalo ve ktere z nich bude pristup k appkam a celkove synchronizaci/restore iPhone..

 2. Musim rict, ze to s tim iPadem mi na nej trochu ted nalakalo. Uvidime jak to bude fungovat v realu :D
  Jinak jeste na podporu nekterych iPad apps se moc tesim, snad konecne Netflix aplikace :)

 3. Vlastně pokaždé, když jsem nainstaloval itunes došlo ke zničení instalace win. A je jedno jaké verze. Teď bych to měl instalovat 3x ? :D

 4. „Nové Macy také dostanou speciální čipy T2…“
  Vždyť ty čipy Macy už dávno mají. Není to omezené jen na nové (nadcházející) modely.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).