Domů » Bleskovky » Robot vyvinutý americkou univerzitou a nemocnicí prý dokáže brát krev lépe než lidé

Robot vyvinutý americkou univerzitou a nemocnicí prý dokáže brát krev lépe než lidé

Výzkumníci z americké nemocnice Mount Sinai Hospital a Rutgers University vyvinuli robota, který podle nich umí odebírat pacientům krevní vzorky přesněji než lidé. To by v budoucnu mohlo pomoci omezit problémy s infekcí nebo trombózou např. při zavádění infuze.

Je poměrně snadné odebrat pacientovi krev s viditelnými žílami, mnohem obtížnější je to však u lidí, u nichž žíly tak viditelné či hmatatelné nejsou (například u velmi hubených lidí). V takovém případě se zdravotnický personál může využít služeb ultrazvukového stroje, pomocí něhož uvidí žíly jasněji.

robot pro odebirani krve

A právě v tom spočívá robotova výhoda – tento stroj má v sobě zabudován. Celý systém tvoří ještě modul na manipulaci se vzorky a odstředivkový analyzátor krve. Podle výzkumníků dokázal robot díky tomuto stroji úspěšně nabrat krev v 87 procentech případů (klinicky byl testován na celkem 31 pacientech). Ještě vyšší úspěšnost – 97 % – měl u lidí, jejichž žíly byly snadno přístupné, což bylo u 81 % pacientů.

Vzhledem k tomu, že robot je ve fázi prototypu, výzkumníci mají stále prostor na to, přesnost v odebírání životodárné tekutiny zvýšit. Jednou by mohl najít své místo v ambulancích, vedle lůžek a na pohotovostech a být používán pro procedury jako infuze, dialýza nebo katetrizace.

 

Martin Duchoslav

2 komentářů

  1. Těch věcí co umí a budou umět roboty lépe než člověk je více a bude více.

  2. sveril, nektere sestry neodeberou ani na 3ti pokus :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).