Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Rival pro Teslu je zde, FF konečně představil svůj nadupaný elektromobil

Rival pro Teslu je zde, FF konečně představil svůj nadupaný elektromobil

Společnost Faraday Future dlouhé roky chystala představení svého unikátního elektromobilu a v posledních měsících zvyšovala napětí tím, že uvolňovala videa, kde chystaný projekt na dráze překonává Ferrari, Teslu a další výkonné automobily. Na veletrhu CES v Las Vegas nyní konečně představila i funkční vozidlo, které nazvala FF 91.

ff_91_3

To se pyšní elektromotorem s výkonem 1050 koní, který dokáže celé auto rozpohybovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za 2,39 sekund, což je rychlejší akcelerace, než u Tesly Modelu S ve specifikaci P100D. Baterie má kapacitu 130 kWh, což by mělo zajistit teoretický dojezd 378 mil, tedy kolem 605 kilometrů.

ff_91_1

Jelikož by auto mělo být schopno řídit bez pomoci řidiče, je vybaveno celkem 10 předními a zadními kamerami, 13 radary krátkého a dlouhého dosahu, 12 ultrazvukovými sensory a LIDARem, tedy metodou, která měří vzdálenost od objektů s pomocí laseru. Ten je umístěn na kapotě, do které se může zasunout a v případě potřeby se opět vysune.

Na zkrácené představení automobilu v 7 minutách, které zpracovala redakce TheVerge, se můžete podívat zde.

Cílem společnosti je také neprodávat pouze automobil, ale jakýsi virtuální ekosystém, který by měl předznamenat nový „druh” automobilů. V praxi to bude znamenat vysokou propojenost auta s jeho cestujícími, tedy například pokud bude ve vašem smartphonu správné ID, auto se automaticky odemkne a otevře dveře. Také by mělo být schopné nastavit sedačku, ve které sedíte podle toho, jak jste si ji nastavili dříve, klidně i na jiném místě.

ff_91_2

FF 91 by se mělo v průběhu roku 2018 dostat k prvním 300 majitelům, kteří musí prvně složit zálohu 5000 dolarů (130 000 Kč). Prozatím však není jasné, zda společnost disponuje dostatečnými prostředky pro to, aby byla vůbec schopná těchto 300 elektromobilů vyrobit. Zástupci společnosti zůstali během představení velmi tajemní, a tak nejspíše rozhodnou následující měsíce.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments