Domů » Články » Richee je první česká multibankovní aplikace pro chytré telefony

Richee je první česká multibankovní aplikace pro chytré telefony

Banka Creditas dnes spustila pilotní provoz první multibankovní platformy na českém trhu. Aplikace Richee přináší „all-in-one banking“, kdy klient své účty v různých bankách vidí a ovládá z jednoho místa. Richee je v tuzemsku první a jedinou aplikací tohoto typu, která splňuje podmínky směrnice PSD2. Kromě přehledů o financích aplikace generuje také statistiky příjmů a výdajů.

V ostré verzi pak umožní zadávat platby z jakéhokoliv napojeného účtu. Pilotní provoz aplikace poběží do září. O nové funkce rozšířená aplikace bude všem k dispozici nejpozději od října. Přihlásit se do testu je možné na oficiální stránce. Mobilní aplikace bude dostupná pro Android a iOS.

„Češi často používají dvě až tři banky, mladší lidé i víc. S Richeem skončila doba, kdy máte mobil plný aplikací pro různé účty, s různým rozhraním i ovládáním. Richee spojí všechny účty klientů různých bank do jedné aplikace. Jednoduchost, přehlednost a komfort užívání jsou přitom stěžejní požadavky současných uživatelů. My k nim navíc ještě přidáváme bezpečnost, která je pro nás klíčová,“říká člen představenstva Banky Creditas Kamil Rataj, který projekt Richee vede.

V současnosti lze v aplikaci Richee mít účty Creditas, Equa, Fio a Air Bank, brzy se přidají Česká spořitelna a Moneta. „Ostatní banky připojíme hned, jak zpřístupní svá API rozhraní. Čekali jsme, že se tak stane už v lednu s počátkem účinnosti směrnice, jde to ale pomaleji. S ohledem na bezpečnost citlivých klientských dat chceme připojovat banky pouze přes zabezpečené API rozhraní, riskantnímu screen scrapingu se budeme vyhýbat,“ upozorňuje Kamil Rataj.

Takto vypadá prostřední chystané bankovní aplikace Richee pro Android
Takto vypadá prostřední chystané bankovní aplikace Richee pro Android

Aplikace Richee není jen další mobilní bankovnictví v řadě. Jde o aplikaci, kterou mohou lidé používat, aniž by měli u Banky Creditas svůj účet nebo jiný produkt. Otevřenostpatří k jedněm z hlavních atributů a výhod aplikace Richeestejně jakokomfort správy mnoha účtů na jednom místě. Důraz se klade na bezpečnost.Přístup k účtům je umožněn napojením přes API rozhraní dané banky a autorizovaným přihlášením, nikoli tzv. scrappingem, tedy strojovým čtením dat z klientova účtu po poskytnutí přihlašovacích údajů cizí aplikaci. To byla doposud jediná dostupná cesta přístupu k účtům u podobných konkurenčních aplikací.

Zapojte se do beta testování!

Právě dnes banka Creditas začíná s pilotním provozem aplikace, do kterého se na oficiálních stránkách můžete přihlásit i vy. Vybraným zájemcům o pilotní provoz aplikace pak pošle pozvánku a instrukce k připojení se do beta testu. V testovacím stavu umí aplikace připojit účty ze čtyř bank (Creditas, Equa, Fio, Air Bank a další bude postupně přidávat).

Nabízí přehled o celkovém zůstatkui zůstatcích na jednotlivých účtech, umožňuje kategorizaci transakcí a automaticky generuje statistiky příjmů a výdajů.Automatické zařazení jednotlivých transakcí do kategorií poskytne podzimní verze. Richee nabízí i vytvoření virtuálního účtu, kam si klient může doplnit vlastní data, například o hotovostních transakcích nebo o účtech, které ještě napojit nejdou.

Podzimní aktualizace přidá další nové funkce

I v době, kdy běží test aplikace, budou vývojáři pracovat na dalších funkcích, které budou dostupné od října již všem uživatelům. Klíčová funkce, která v podzimní verzi přibyde je možnost zadávat a autorizovat platby, a to z kteréhokoli z připojených účtů, v nabídce se postupně objeví také Richee účet a karta. Dalšími výhodami aplikace Richee budou různé typy notifikací, možnost nastavení platebních šablon, či párování nebo přidání příloh k transakcím, jako jsou účtenky či faktury. Klienti jistě ocení i možnost vytvářet a spravovat osobní či rodinné rozpočty, přičemž Richee ohlídá, na kolik se plány potkávají s realitou. Agregace dat tak bude dávat klientovi další přidanou hodnotu.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

4 komentářů

 1. „…první česká multibankovní aplikace…“ ???
  To je nějaký PR článek? Že není označený.
  Aplikace od Monety to umí už dóóóst dlouho.

  • Ty si chlapečku něco nastuduj, než tady vypálíš takovej blábol. Richee jede přes API, kdežto Moneta má jen screenscraping, jak tady správně píše Pavel M.

   A to je sakra rozdí!

 2. Moneta využívá screen sraping, to bych bral jako takový multibanking 1.0. Teprve tohle je první vlaštovka budoucnosti bankovnictví přes API. Zanedlouho se určitě objeví další hráči a bude zajímavé sledovat, jak moc se zrychlí vývoj relativně rigidního a konzervativního světa bank (viz např. aktuální dynamika vývoje Revolutu nebo N26).

 3. Kdo by měl zájem o založení účtu a dostání bonusu 300 Kč zdarma k založení, použijte kód, který je aktuální:
  10113398

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).