Domů » Články » Redakční výběr: top 10 mobilních her za rok 2017

Redakční výběr: top 10 mobilních her za rok 2017

Konec roku vždy přímo vybízí k bilancování, k vyhlašování vítězů anket a také ke zveřejňování žebříčků toho nejlepšího, co se za uplynulý rok objevilo . Mezi největší investice v obchodech s aplikacemi patří hry, které již dávno nejsou pouze hříčky k ukrácení dlouhé chvíle při čekání na tramvaj, ale mnohdy se jedná o plnohodnotné hry v kapesním vydání. Toto jsou podle nás ty nejlepší kousky, které vyšly v roce 2017.

Monument Valley 2

Nemít na seznamu pokračování legendární puzzle adventury z dílny studia Ustwo Games by byl hřích. Druhý díl sice není nikterak převratný, nicméně stále udržuje standard, který stanovil první díl. Kombinace hezké grafiky, důvtipných logických hádanek a decentního příběhu dělá z Monument Valley 2 jednu z nejlepších her, která se objevila na mobilních obrazovkách.

Monument Valley 2
Cena: 149,99 Kč
‎Monument Valley 2
‎Monument Valley 2
Autor: ustwo games
Cena: 129,00 Kč

Oxenfree

Televizním hitem poslední doby je jednoznačně seriál Stranger Things. Ať už vás tato seriálová série minula nebo jste jí zcela propadli, nelze filmařům upřít dobrý námět. Seriál se stal inspirací pro hru Oxenfree – kombinaci teenage hororů z osmdesátých let a propracovaných postav. Mysteriózní adventura je jednoznačně perlou, kterou by bylo škoda minout.

OXENFREE
Cena: 119,99 Kč
‎OXENFREE
‎OXENFREE
Cena: zdarma+

Prison Architect

V žánru tycoon se dá stavět v podstatě cokoliv – město, nemocnice, zábavní park nebo také zoologická zahrada. Jak ale název hry Prison Architect napovídá, budete v ní stavět a spravovat vlastní věznici. Že to není procházka růžovým sadem, vás přesvědčí různé typy trestanců a jejich vzpoury, nároky na uspokojení základních potřeb nebo špatně placení zaměstnanci. Ačkoli se jedná o mobilní port z PC, vyplatí se dát mu šanci.

Animal Crossing: Pocket Camp

Série Animal Crossing patří na platformě Nintendo mezi stálice. Svět plný antropomorfních zvířátek, která s vámi chtějí navazovat kamarádské vztahy, má své osobité kouzlo a pokud mu dáte šanci, tak umí být i pěkně návykový. Samotný koncept není nějak objevný, ale do karet mu hraje právě licence Animal Crossing. Ačkoli obsahu není v této hře prozatím příliš, postupně se rozšiřuje. Plusem jsou také online funkce, které nejsou příliš vtíravé.

Old Man’s Journey

Cesta starého muže je další adventurou v našem seznamu, která si zaslouží pozornost. V Old Man’s Journey se ujmete role starého muže, který bilancuje svůj život. Postupné odkrývání životního příběhu jednoho starce ve spojení s chytlavými puzzly patří mezi ověřený koncept, který ani v tomto případě nezklamal.

Old Man's Journey
Cena: 139,99 Kč
‎Old Man's Journey
‎Old Man's Journey
Autor: Broken Rules
Cena: 129,00 Kč

N.O.V.A. Legacy

Ačkoli se chytré telefony hodí spíše pro žánr adventur, o čemž vypovídá také náš seznam, N.O.V.A. Legacy je výjimkou potvrzující pravidlo. Akční střílečka z první osoby rozhodně patří mezi klenot, který mezi akčními mobilními hrami nemá prakticky konkurenci. Sci-fi FPS kromě strhující hratelnosti pro jednoho nabídne také decentní online prvky, včetně multiplayeru až pro 8 hráčů. Na českém App Store bohužel hra není dostupná, nicméně alternativou je Modern Combat 5, rovněž od Gameloftu.

N.O.V.A. Legacy
Cena: zdarma
‎Modern Combat 5
‎Modern Combat 5
Autor: Gameloft
Cena: zdarma+

Framed 2

Framed 2 je další adventurou, tentokrát ovšem stylizovanou do podoby noirových filmů. Druhý díl navazuje na oceňovaný první díl, za kterým stál tvůrce série Metal Gear, Hiedo Kojima. Dvojka vylepšuje co se dá, a je tak důstojným pokračováním, které jen tak nezapadne. Co před lety pašovala záhadná loď? Na to budete muset přijít sami.

FRAMED 2
Cena: 139,99 Kč
‎FRAMED 2
‎FRAMED 2
Autor: Loveshack
Cena: 129,00 Kč

Linelight

Logických puzzle her se v roce 2017 urodilo jako hub po dešti, naštěstí kvantita není na úkor kvality. Linelight je jednoduchou hříčkou, která vás sice potrápí, ale nikdy ne na příliš dlouhou dobu. Svět jednoduchých linek a podmanivé hudby skrývá překvapivě spoustu hodin zábavy pro hráče každého věku.

Linelight
Cena: 54,99 Kč
‎Linelight
‎Linelight
Cena: 49,00 Kč

Card Thief

V posledních několika letech se karetním hrám velmi daří – Hearthstone, Gwent nebo The Elder Scrolls: Legends jsou zářnými příklady. Card Thief za sebou nemá bohatý svět, proto přistoupili tvůrci ze studia Tinytouchtales ke své hře z jiného úhlu. Hra je kombinací krokovacího dungeonu a karetní hry, což překvapivě tvoří velmi zábavný mix karet a stealthu. Grafická stránka je také velmi dobrá, což dělá ze hry Card Thief jeden z nejlepších počinů letošního roku.

Card Thief
Cena: zdarma
‎Card Thief
‎Card Thief
Cena: zdarma+

Thimbleweed Park

Poslední hrou v našem seznamu nemůže být nic jiného, než opět adventura. Thimbleweed Park sice žánrově koresponduje s většinou her na našem seznamu, nicméně si i tak zaslouží vaši pozornost. Legendární programátor Ron Gillbert totiž stvořil skvělou adventuru nepokrytě se inspirující seriálem Twin Peaks v pixelové stylizaci, která vás uvrhne do života jednoho malého městečka, ve kterém se dějí podivné věci. Pokud jste plní nostalgie po adventurách z dílny LucasArts, Thimbleweed Park vás dostatečně uspokojí.

Thimbleweed Park
Cena: 269,99 Kč
‎Thimbleweed Park
‎Thimbleweed Park
Cena: 499,00 Kč

Vybrat pouze deset nejlepších titulů letošního roku není vůbec jednoduchý úkol. Kvalita mobilních her stále stoupá, a pokud bychom měli zmínit všechny kvalitní hry, byl by seznam o poznání delší. Z her, které se do našeho výběru nedostaly a přesto je můžeme doporučit, stojí za zmínku například Motorsport Manager Mobile 2 (iOS/Android), Cat Quest (iOS, Android), Reigns (iOS, Android), Iron Marines (iOS, Android) nebo The Beggar’s Ride (iOS, Android).

Pokud máte tipy na další tituly, které se do našeho článku nedostaly a přesto stojí za zmínku, dejte nám o nich vědět prostřednictvím komentářů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

 1. Samé kraviny.
  Za mňa:
  -Into the dead 2
  -Age of Empires Castle siege
  -Critical Ops
  -Cue Billiard Club: 8 Ball Pool & Snooker

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).